Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

παιχνίδια στη τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

παιχνίδια στη τάξη

Δημοσίευσηαπό mavrids » 15 Νοέμ 2009, 22:58

Παρατηρώ πως τα παιδιά δυσκολεύονται να παρακολούθησουν το μάθημα όλη τη μέρα.Από ένα σημείο και μετά κουράζονται και το μόνο που θέλουν είναι να τρέξουν ή να παίξουν.Η αποκορύφωση ήταν όταν ένα παιδάκι είπε μια μέρα που παίξαμε μέσα στην τάξη τηνώρα που σχολούσαμε:"Σήμερα διασκέδασα!"Μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο βιβλίο σχετικό με παιχνίδια μέσα στην τάξη, ώστε να μπορώ να τα αποσυμπιέσω και να ολοκληρώσω την παράδοση του μαθήματος όπως το έχω σχεδιάσει;
Άβαταρ μέλους
mavrids
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????????

Δημοσίευσηαπό kleiochalivopoulou » 16 Νοέμ 2009, 10:39

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ/ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΙΗ ΚΟΚΚΙΔΟΥ ΛΙΓΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ CD ΚΑΙ ΕΝΘΕΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ. :lol:
Άβαταρ μέλους
kleiochalivopoulou
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ??????

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Νοέμ 2009, 20:28

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΙΚΡΑ ΤΡΙΚ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗΣ. ΟΠΩΣ ΚΟΥΝΑΩ ΤΟΝ ΠΩΠΩΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ,
ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ, ΜΙΛΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΜΟΥ,
ΜΙΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ,
ΓΑΡΓΑΛΑΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΤΑ,
ΚΟΥΝΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ
ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ ΤΗ ΦΩΝΗ ΜΟΥ-ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΡΥΘΜΙΖΩ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΑΠΟ ΨΙΘΥΡΙΣΤΗ ΣΕ ΤΣΙΡΙΧΤΗ
ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ(ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ-ΠΕΡΠΑΤΗΜΑΤΑ-ΧΟΡΟΠΗΔΗΜΑΤΑ)
ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΣΕ -ΣΗΚΩ(Ο,ΤΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΣ ΑΡΚΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΤΣΕ- ΣΗΚΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ)
ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ 365 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ -ΞΕΝΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΚΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ....
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 17 Νοέμ 2009, 19:06

Αυτό που τους αρέσει πολύ είναι να τους δείχνεις οπτικές απάτες.Εγώ τους δείχνω μια κάθε μέρα και ανυπομονούν για την επόμενη.Τις κατέβασα από εδώ και τις εκτύπωσα. Παίρνουν και στο σπίτι τους και μου τη φέρνουν την επόμενη μέρα. 8O
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό srougell » 17 Νοέμ 2009, 20:12

Συναδέλφισσα έξυπνο αυτό με τισ οπτικές απάτες. Μου λες σε παρακαλώ που μπορώ να τισ βρω κι εγω;
Άβαταρ μέλους
srougell
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinaki_zz » 27 Νοέμ 2009, 22:45

Αυτό που τους κάνω εγώ για να μη κουράζονται καθισμένοι είναι να τους ζητάω να μου μοιράσουν ή να μαζεψουν τα τετράδια/βιβλια της τάξης.

Ακόμα σε κάθε μάθημα προς το τέλος τους αφήνω αρκετό χρόνο να ζωγραφίσουν είτε το γραμματάκι που μάθαμε τη συγκεκριμένη μέρα, είτε μια ζωγραφιά σχετική με το μάθημα που τους έχω δώσει εγώ είτε τους αφήνω ελεύθερα να ζωγραφίσουν. Παράλληλα τους βάζω να ακούσουν το CD "ΛΑΧΑΝΑ ΚΑΙ ΧΑΧΑΝΑ". Δείχνουν να το διασκεδάζουν.
Άβαταρ μέλους
katerinaki_zz
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 30 Νοέμ 2009, 02:42

Συναδέλφισσα έξυπνο αυτό με τισ οπτικές απάτες. Μου λες σε παρακαλώ που μπορώ να τισ βρω κι εγω;

Εγώ το βρήκα και μου άρεσε
Αρχική σελίδα-downloads- Ελεύθερη ώρα
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron