Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

νέα γρίπη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

νέα γρίπη

Δημοσίευσηαπό kserolas » 23 Νοέμ 2009, 23:44

Τι γίνεται στα δημοτικά σχολεία της χώρας με τη γρίπη; 40.000 μέλη της σελίδας ,μπορούν να δώσουν πλήρη εικόνα της κατάστασης! Τι λένε οδηγίες;
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Γρίπη

Δημοσίευσηαπό olga123 » 24 Νοέμ 2009, 15:38

Nα σου πω συνάδελφε εγώ τι βλέπω.Σήμερα από κάποια τμήματα έλειπαν ως και 9 μαθητές.Από το δικό μου 4.Μας έβαλε ο διευθυντής (εγώ δεν το έκανα) να πάρουμε τηλέφωνο, να ρωτήσουμε εάν έχουνε τα παιδιά που έλειπαν τα συμπτώματα της γρίπης.Είμαστε 15 τμήματα.Φαντάσου λοιπόν τι έγινε!!!(με το τηλέφωνο εννοώ).
Οι γονείς είτε για να μην "στιγματιστεί" το παιδί τους είτε γιατί δεν ξέρουν δεν λένε την αλήθεια.
Μπάχαλο ως συνήθως...Οι γραφειοκράτες διευθυντές και προιστάμενοι δεν μπορούν να αποφασίσουν!!!??? :(
Άβαταρ μέλους
olga123
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 24 Νοέμ 2009, 16:45

Στα τέσσερα ύποπτα ή βεβαιωμένα κλείνει το τμήμα;Ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό lytoudi » 24 Νοέμ 2009, 16:55

Σύμφωνα με την καινούρια εγκύκλιο δεν χρειάζεται να είναι επιβεβαιωμένα τα κρούσματα. Αν τα συμπτώματα ειναι πυρετός 38 και πάνω που συνοδεύεται είτε απο συνάχι είτε απο πονόλαιμο είτε απο βήχα θεωρείται ύποπτο. Αν 4 μαθητές μέσα σε μια τάξη έχουν αυτά τα συμπτώματα τότε το τμήμα σταματάει τα μαθήματα για 7 μέρες.
Άβαταρ μέλους
lytoudi
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 24 Νοέμ 2009, 18:01

Στην όλη υπόθεση επικρατεί λίγο "μπάχαλο" ή εμένα μου φαίνεται?
Στο δικό μου το σχολείο με 2 κρούσματα θετικά στην ίδια τάξη και με ημερήσιες απουσίες 10 παιδιών στο συγκεκριμένο τμήμα, δεν έκλεισαν καν το τμήμα!!!!
Και σε γειτονικά σχολεία (γειτονικής συνοικίας) , με ένα θετικό κρούσμα έκλεισαν ολοκληρο το σχολείο!!!!!!!!!!!!!!!!
Και αυτό μάλιστα στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας, πριν δηλαδή εφαρμοστεί η νέα εγκύκλιος και ανακοινωθούν τα νέα μέτρα!!!!!!!!!!
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας!!!!!!!!!!!! :?: :? :?
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό barbara68 » 25 Νοέμ 2009, 00:08

Στο δικό μας σχολείο έκλεισε ένα τμήμα σήμερα.Υπήρχαν υποψίες για κάποια παιδιά χωρίς να είναι επιβεβαιωμένες και οι περισσότεροι γονείς που το είχαν μάθει δεν έστειλαν τα παιδιά τους.Ήρθαν 4 παιδάκια τα στείλαμε πίσω και το τμήμα έκλεισε.Εγώ είχα 4 απουσίες με άρρωστα παιδιά χωρίς να είναι σίγουρα κρούσμαται,στείλαμε αίτηση στη νομαρχία αλλά μέχρι που σχολάσαμε δεν πήραμε απάντηση.
Άβαταρ μέλους
barbara68
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό stratoula » 25 Νοέμ 2009, 00:10

Στο δίκο μας το σχολείο από κάποια τμήματα λείπουν 9 παιδιά στο δικό μου λείπουν 3 και απ'ότι ξέρω με υψηλό πυρετό ,πονόλαιμο και συνάχι. Αλλά δεν έχουμε κλείσει τμήμα προς το παρών. Σε περίπτωση που κλείσει το τμήμα ο δάσκαλος του τμήματος τι κάνει? Πηγαίνει στο σχολείο? Γιατί σε ένα σχολείο της περιοχής που έκλεισε τμήμα την περασμένη βδομάδα τον δάσκαλο τον έβαλαν να συμπληρώσει ωράριο σε άλλα τμήματα. Πάντως οι γονείς από τη μία θέλουν να ενημερώνονται αν υπάρχουν κρούσματα στο σχολείο και από την άλλη αν το παιδί τους είναι θετικό κρούσμα δεν το λένε. Για το εμβόλιο τι λέτε? Θα το κάνετε?
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 25 Νοέμ 2009, 15:05

το τμήμα κλείνει για να μην υπάρχει διασπορά σύμφωνα με την εγκύκλιο. και τον συνάδελφο που ερχόταν σε επαφή με τα παιδιά που έλειπαν και έκλεισε το τμήμα του τον έβαλαν να συμπληρώσει σε άλλο τμήμα; γιατί φοβήθηκαν μήπως πάρει τσάμπα το μισθό του;Συνάδελφοι έχουμε μόνο υποχρεώσεις ποτέ δικαιώματα;
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 25 Νοέμ 2009, 17:22

έχω άδεια και γυρίζω 1η Δεκεμβρίου. Τι γίνεται με το νέο εμβόλιο; πρέπει να το κάνουν οι εκπαιδευτικοί;
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 25 Νοέμ 2009, 18:20

Σήμερα μόλις ήρθε η εγκύκλιος που μιλάει για τον εμβολιασμό των εκπαιδευτικών και των εργαζομένων στα σχολεία.
Από 1-12 αρχίζει ο εμβολιασμός των υγιών ομάδων συμπεριλαμβανομένων κατα προτεραιότητα των εκπαιδευτικών.....
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες