Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Περι μαθησιακών δυσκολιών

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Περι μαθησιακών δυσκολιών

Δημοσίευσηαπό Sofanita » 11 Νοέμ 2009, 01:19

Προσπαθώ να φτιάξω ένα blog που αφορά τις μαθησιακές δυσκολίες. Καθημερινά θα βάζω νέα θέματα, αρθρα και προσωπικές εμπειρίες.

http://paidagwgos.blogspot.com/

:)
Άβαταρ μέλους
Sofanita
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2007, 01:00

Re: Περι μαθησιακών δυσκολιών

Δημοσίευσηαπό srougell » 11 Νοέμ 2009, 22:00

Η σκέψη σου είναι τέλεια θα βοηθήσεις πολύ τους συναδέλφους! Μας ενδιαφέρει όλους αυτό που θα κάνεις!
Άβαταρ μέλους
srougell
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 00:00

Re: Περι μαθησιακών δυσκολιών

Δημοσίευσηαπό srougell » 11 Νοέμ 2009, 22:00

Η σκέψη σου είναι τέλεια θα βοηθήσεις πολύ τους συναδέλφους! Μας ενδιαφέρει όλους αυτό που θα κάνεις!
Άβαταρ μέλους
srougell
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 12 Νοέμ 2009, 22:49

πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όσα δείχνεις και αν μας δίνεις και συμβουλές πάνω στο πώς πρέπει να φερόμαστε στα παιδιά αυτά για να τα βοηθήσουμε είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι θα είναι πολύ καλό
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sofanita » 13 Νοέμ 2009, 12:59

Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!
Ευελπιστώ κάθε μέρα να γίνεται και καλύτερο το blog

Σοφία

:)
Άβαταρ μέλους
Sofanita
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 13 Νοέμ 2009, 21:43

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ...ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΔΥΣΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ....
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δυσορθογραφία

Δημοσίευσηαπό Sofanita » 15 Νοέμ 2009, 17:10

Μόλις έβαλα κάποιες πρακτικές οδηγίες για δυσορθογραφία στο http://paidagwgos.blogspot.com/

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμμένο υλικό για να ανεβάσω, συνήθως φτιάχνω μόνη μου καρτέλες ανάλογα με τις δυσκολίες του κάθε παιδιού.
Ελπίζω να βοηθήσουν λίγο αυτά που έγραψα. Μόλις μπορέσω θα βάλω περισσότερα.

Για ότι θελήσεις, ρώτα! :)
Άβαταρ μέλους
Sofanita
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό smev » 15 Νοέμ 2009, 20:26

Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο το blog σου. Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ddimoudi » 16 Νοέμ 2009, 21:59

Πολύ ενδιαφέροντα όλα και πάλι μπράβο σου.Εχω μαθητή Δ τάξης με δυσλεξία ,έχει δάγνωση από τα ΚΕΔΥ στα τεστ βγήκε με υψηλή νοημοσύνη και πράγματι είναι ενα χαρισματικό παιδί.Οι δυσκολίες του είναι τα πολλά ορθγραφικά του λάθη,στην ανάγνωση διαβάζει ανετα κάνοντας λάθη ,δηλ. βλέπει την πρώτη συλλαβή και μπορεί να πει κάτι παρόμοιο π. χ σπίτι -σπιτάκια, είναι αναγνώστης που μαντεύει τη λέξη.Δεν έχει προβλήματα φωνολογικής ενημερώτητας από τεστ που του έχω κάνει.Τι μπορω να κάνω εγώ για να τον βοηθήσω.Υπάρχουν κάποιες οδηγίες όπως έδωσες για τη δυσορθογραφία ,τις οποίες και δουλεύω.
Ευχαριστώ πολύ :oops: [/list]
Άβαταρ μέλους
ddimoudi
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: thessaloniki

To κουτσομπολιο των συναδερφων

Δημοσίευσηαπό coraline » 10 Ιαν 2010, 14:26

:) Σας χαιρετω και ξερω οτι εχω γινει κουραστικη :o Θα ηθελα μια αποψη εαν εσεις αντιμετωπιζατε το προβλημα να ηθελαν να σας διωξουν οι συναδερφοι στο σχολειο ...να σας φερονταν εχθρικα να αισθανεστε ασχημα να σας παριστανουν (!!!!!!)..στην αυλη του σχολειου .και σας κουτσομπολευουν ...εαν οταν λειπατε εσεις μια μερα και αυτοι ελειπαν δυο ..(οχι για να παρουν αδεια ετσι για σπασιμο...)ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ...(και φυσικα μετα απο ολα αυτα ...θα ηταν και αδυνατη η ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΣΑς ΕΚΕΙ ..ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΤΕ ΝΑ τους αποφυγετε.....αλλα...φοβοασασταν οτι καποια στιγμη θα πεφτατε ο ενας επανω στον αλλον..)..και γενικα κανενα πνευμα συναδεφικοτητας αλλα ζηλειας.. :)
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες