Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μαθηματικά - Β' Δημοτικού

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Μαθηματικά - Β' Δημοτικού

Δημοσίευσηαπό teaching » 06 Μαρ 2008, 12:09

Καλημέρα συνάδελφοι! :D Στα μαθηματικά της Β' Δημοτικού βρίσκομαι στο κεφάλαιο 35 (Κάθετη αφαίρεση με δανεικό.) Έχω την εντύπωση πως το μεσαίο τμήμα της πράξης, όπου αναλύει τον αφαιρέτη, μπερδεύει και δυσκολεύει τους μαθητές. Πιστεύω πως αυτό το κομμάτι θα μπορούσε να παραλειφθεί. Έσεις πως το δουλεύετες τι μου προτείνετε;
:? Σημείωση: Στα μαθηματικά της Γ' Δημοτικού του Λεμονίδη η κάθετη αφαίρεση με δανεικό διδάσκεται με διαφορετικό τρόπο. Αυτό δεν θα μπερδέψει τους μαθητές ακόμα περισσότερο την επόμενη χρονιά;; :!: :!:
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 06 Μαρ 2008, 14:41

ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ" της Β΄ είναι για για απόσυρση (άποψή μου) το συνομότερο δυνατό. :twisted:
Στο συγκεκριμένο ζήτημα το "μεσαίο" άστο στα "χαμένα". Μείνε στην τελευταία διάταξη που είναι και το ουσιαστικό μέρος της υπόθεσης. Δώσε αρκετές ασκήσεις γιατί είναι το δυσκολότερο αντικείμενο της Β΄
Εάν τραβάει η ομάδα δείξε και τον άλλον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 11 Μαρ 2008, 18:03

Συνάδελφοι, θεωρείτε πως πρέπει να διδαχθούν και οι 2 τρόποι αφαίρεσης ;
Δηλαδή και ο τρόπος του 35 κεφ . και του 36. ;
Διδάσκω πρώτη φορά και έχω αυτό το δίλημμα...
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 12 Μαρ 2008, 00:55

Τους διδάσκουμε και τους δύο αλλά επιμένουμε με πρόσθετες ασκήσεις στον 36, άλλωστε αυτόν εφαρμόζουμε στην πράξη. :)
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 12 Μαρ 2008, 15:44

Τους διδάσκουμε και τους δύο αλλά επιμένουμε με πρόσθετες ασκήσεις στον 36, άλλωστε αυτόν εφαρμόζουμε στην πράξη. :)

Το ποιον εφαρμόζουμε όμως είναι λίγο σχετικό... :?
Εγώ δλδ χρησιμοποιούσα τον πρώτο (με δανεισμο από τη δεκάδα) και όχι αυτόν του 36.
Φοβάμαι μην μπερδευτούν τα παιδιά, ήδη δυσκολεύονται με τον πρώτο... :?
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 14 Μαρ 2008, 14:35

Marinamal, η συγγραφική όμάδα, στο βιβλίο του δασκάλου, προτείνει και τους δύο τρόπους (σελ. 141, 142). Με τις επιμέρους επεξηγήσεις τους διαπιστώνουμε ότι ο πρώτος τρόπος ναι μεν είναι περισσότερο κατανοητός (το βλέπουμε άλλωστε στην πράξη) αλλά τα παιδιά παρά τις όποιες δυσκολίες θα διδαχτούν και τους δύο τρόπους.
Με λίγα λόγια ντόμπρα και σταράτα που λέει κι ο Βαρεμένος: Ο δεύτερος τρόπος - ελληνικός αλγόριθμος - αν και είναι δύσκολος (τα δικά μου παιδιά τον κατάλαβαν πολύ εύκολα) αυτός χρησιμοποιείται στις επόμενες τάξεις και αυτόν θα δουλέψουμε περισσότερο. :)
Τελευταία επεξεργασία από emmanoyelo και 14 Μαρ 2008, 16:08, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 14 Μαρ 2008, 15:40

Κι εγώ πιστεύω οτι ο δεύτερος τρόπος (κεφ36) είναι αυτός που χρησιμοποιείται περισσότερο στις επόμενες τάξεις. Τα δικά μου παιδιά πάντως κατάλαβαν εύκολα και τους δύο τρόπους.
Δεν ακολούθησα όμως πιστά τις εξηγήσεις του βιβλίου.. :wink:
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 16 Μαρ 2008, 23:19

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι . Όσο για τον τρόπο που θα διδαχθεί ...Σίγουρα δεν θα είναι ίδιος με του βιβλίου!!!
:wink: [/quote]
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες