Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Επιλογή 800 σχολείων

Επιλογή 800 σχολείων

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 03 Ιουν 2010, 16:42

Συνάδελφοι , είμαι από αυτούς τους δασκάλους που από το Σεπτέμβρη το σχολείο μου θα λειτουργεί μέχρι τις 2.00μμ. Με ποια κριτήρια τα παιδάκια της Α και Β τάξης θα κάνουν 2 ώρες Αγγλικά ;;;;;;;;και 2 ώρες υπολογιστές;;είναι παιδαγωγικά σωστό;;;;; Μπορώ να καταλάβω την "αγανάκτηση ¨ της κοινωνίας για το ωράριο των εκπαιδευτικών Τα παιδιά μας όμως τι φταίνε ;;;;;;;;Σε τι θα γίνει καλύτερο το παιδί μου εαν κάνει 11 ώρες παραπάνω μάθημα απ'ότι τα άλλα παιδάκια της πρώτης;;;; Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόβλημα με τους συναδέλφους που θα διοριστούν σε αυτές τις νέες θέσεις που ανοίγονται .Απλά δεν καταλαβαίνω με πιο τρόπο θα βελτιώσει την παιδεία............Ήδη γονείς με ρωτούσαν αν πρέπει να γράψουν τα παιδιά τους σε φροντηστήριο αγγλικών από τώρα( εννοείτε πως δεν έχουν έρθει στο δημοτικό ακόμα τα μικράκια)
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 03 Ιουν 2010, 18:15

Εγώ πάλι σκεφτομαι να αλλάξω σχολείο στο παιδί μου αφού το σχολείο είναι ανάμεσα στα 800. όλα αυτά με προβληματίζουν, ειδικά για τους μαθητές Α και Β Δημοτικού.
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Re: Επιλογή 800 σχολείων

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 03 Ιουν 2010, 20:51

....είναι παιδαγωγικά σωστό;;;;; Μπορώ να καταλάβω την "αγανάκτηση ¨ της κοινωνίας για το ωράριο των εκπαιδευτικών Τα παιδιά μας όμως τι φταίνε ;;;;;;;;Σε τι θα γίνει καλύτερο το παιδί μου εαν κάνει 11 ώρες παραπάνω μάθημα απ'ότι τα άλλα παιδάκια της πρώτης;;;; ...


To δήλωσε και η υπουργός ότι το Νέο Σχολείο έρχεται με νέο αναμορφωμένο ευέλικτο πρόγραμμα για να εξυπηρετήσει τους γονείς. Ούτε τα παιδιά σκέφτονται, ούτε τους συναδέλφους που θα διοριστούν.
Ίδωμεν συνάδελφοι πως θα τσουλήσει και αυτό!
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 04 Ιουν 2010, 14:59

Άρα θα λειτουργούμε σαν παιδοφύλακες;;;; Τι να πω , δεν ξέρω. Ελπίζω μόνο τα παιδάκια μας να μην ακούνε σχολείο και να τρέχουν μακριά.
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό bako » 04 Ιουν 2010, 15:19

τι να πει κανείς. Θέλουν να αφήσουν τα παιδάκια αμόρφωτα...
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό bako » 04 Ιουν 2010, 15:21

τουλάχιστον να ίναι προαιρετικό το μέτρο, καθώς πολλοί είναι ο γονείς που θέλουν να έχουν τα παιδιά τους από νωρίς στο σπίτι να ασχοληθούν μαζί τους, να τα χαρούν....ιδίως στα χωριά
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 04 Ιουν 2010, 16:00

τι να πει κανείς. Θέλουν να αφήσουν τα παιδάκια αμόρφωτα...

Τα παιδάκια .... θα μείνουν αμόρφωτα επειδή θα κάνουν περισσότερες ώρες μάθημα??? Δεν νομίζω!!!
Αλλα είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται και είναι αρκετά σοβαρά!!!
Με τι προϋποθέσεις θα γίνουν όλα αυτά??

Με τον υπέροχο... εξοπλισμό που υπάρχει στα σχολεία μας???(αυτο για την πληροφορική)
Εδώ τα μηχανήματα δεν λειτουργούν με την ελάχιστη χρήση τους, με τόσες ώρες που θα πρέπει να λειτουργούν δηλαδή τι θα γίνουν??
Μήπως θα μας τα ανανεώσουν!!!! (χαχα γελάσαμε και σήμερα!!!) :lol:

Ή αν θα αντέχουν 7 ώρες τα μικρά στα θρανία???? Εδώ δεν αντέχουμε εμείς και θα αντέξουν τα μωρά???? Αναρωτιέμαι!!!
Αν μας βάλουν εμάς 7 ώρες συνεχόμενες να κάνουμε μάθημα θα ... σαλτάρουμε !!!!!! (συγγνώμη για την έκφραση!!) Πόσο δηλαδή μπορεί να αντέξει ένα εξάχρονο παιδί?????8O

Περιμένετε να δείτε τι θα γίνει με το πρόγραμμα!!!
Οποιος καταφέρει να βγάλει πρόγραμμα θα είναι ... σούπερ ήρωας!!!
Αλήθεια οι συνάδελφοι ειδικοτήτων θα έρθουν οπως κάθε χρόνο .... τα Χριστούγεννα????? :?

Αυτά και άλλα πολλά χαρούμενα και ευφάνταστα τον ερχόμενο Σεπτέμβριο!!!

Καλό τελείωμα συνάδελφοι!!! (Ελπίζουμε δηλαδή να τελειώσουμε και όχι να μας τελειώσουν!!!!!!) 8)
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 04 Ιουν 2010, 18:36

συναδελφοι και το δικο μου φετινο σχολειο και των παιδιων μου ειναι απο τα 800!

θα συμφωνησω απολυτα με την mekmekt για την ανυπαρξια υλικοτεχνικων υποδομων βασικων οπως κτιριου(το μισο σχολειο στεγαζεται στο υπογειο του νηπιαγωγειου) ,γυμναστηριου-δραστηριοτητων ,η/υ (καποιοι που εχουμε ειναι αρχαιολογικοι και ευτυχως ο συλλογος γονεων μας πηρε 2 λαπτοπ και 2 προτζεκτορες-να ναι καλα! γιατι καναμε τη δουλεια μας με αυτους)

οσο για το ωραριο τα παιδια το συνηθιζουν με τον καιρο ,ακομη και τα πρωτακια! εχω δουλεψει ετσι (10 χρονια πριν) οταν ημουν σε ιδιωτικο αλλα εκει υπηρχε και η αρτια οργανωση απο ειδικοτητες και χωρους (ακομη και εστιατοριο και αιθουσα θεατρικου παιχνιδιου -χαλαρωσης !)
βεβαια στην αρχη οι ωρες ειναι "σκληρες" για τα μικρα για αυτο και τις τελευταιες ειχαμε θεατρικο- παιχνιδια αγγλικων- βιβλιοαναγνωσεις και ευελικτη ζωνη.

τωρα αν αυτο το προγραμμα ειναι παιδαγωγικο ή οχι μαλλον θα πρεπει να ανοιξουμε αλλο φορουμ να το συζητησουμε!

αυτο που πραγματικα με προβληματιζει ειναι πως αυτο θα γινει στο τωρινο μου σχολειο (το οποιο πιστευω δεν ειναι η εξαιρεση ...) οταν εδω και δυο χρονια που ειμαι εκει, καθε καλοκαιρι συμπληρωνουμε με το συλλογο διδασκοντων τις φορμες με τις ελλειψεις μας και καθε σεπτεμβρη νιωθω "στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα!"
δηλαδη το σεπτεμβρη θα λυθουν ολα τα προβληματα υποδομης -κτιριακα που εχουμε και θα δουλεψουμε αρτια;
ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!

πιστευω και φετος το σεπτεμβρη να ειμαι εκει και να δω απο κοντα τι θα γινει.....και να σας ενημερωνω!!!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό raulita » 04 Ιουν 2010, 19:51

Πιλοτικό πρόγραμμα διαλέγοντας 800 πολυθέσια!!!!!Πάρα πολύ καλό.Απαξίωση των ολιγοθεσιων.Θα μας τρελάνει η Υπουργος.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 06 Ιουν 2010, 10:36

Φαντάζομαι πως εμείς θα αναπληρώσουμε όλα τα κενά και τις ελλείψεις που θα προκύψουν ....Πάλι σε εμας θα ρίξουν το μπαλάκι ........... Αθανατο ελληνικό υπουργείο παιδείας!!!Μετά το 2013 που θα τελειώσουν τα λεφτά του ΕΣΠΑ να δω τι θα κάνουμε
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες