Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

τοποθέτηση σε οργανικη που δεν εχω δηλώσει..!

Δημοσίευσηαπό liza85 » 01 Ιουν 2010, 22:47

Ευχαριστω για τις απαντησεις! δεν σκάω, ολα στο προγραμμα ειναι κι εφοσον ειναι νομιμο το δεχομαι.
Αυτο που μου φαινεται αρκετα περιεργο ωστοσο ειναι οτι στον αρχικο καταλογο με τα οργανικα κενα που μας ειχε δωθει με την εναρξη των τοποθετησεων-αποσπασεων εντος ΠΥΣΠΕ, δεν υπηρχαν ΚΑΝ τα δυο σχολεια στα οποια μας ζητηθηκε μετεπειτα να δηλωσουμε οι 4 που μειναμε στη διαθεση..!
Αυτο τι μπορει να σημαινει; Δεν ειχαν σκοπό να καλυψουν τις θεσεις αυτες (αφου προκειται για μονοθεσια 2-4 παιδιων) και μετα το ξανασκεφτηκαν; :-S
Ισως μου φαινεται περιεργο επειδη ως νεοδιοριστη δε γνωριζω πολλα -αν μπορει καποιος να με διαφωτισει επι του θεματος...
Άβαταρ μέλους
liza85
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 01 Ιουν 2010, 23:01

Τα κενά αυτά μπορεί να προέκυψαν από συναδέλφους που είχαν εκεί οργανική, αλλά πήραν μετάθεση (έπιασαν οργανική) σε άλλα σχολεία εντός ΠΥΣΠΕ, οπότε οι οργανικές θέσεις τους στα παλιά σχολεία έμειναν κενές και έπρεπε κάποιοι να τις πιάσουν. Περίπτωση Ντόμινο. Συμβαίνει συχνά στις μεταθέσεις.
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 01 Ιουν 2010, 23:22

Τα κενά αυτά μπορεί να προέκυψαν από συναδέλφους που είχαν εκεί οργανική, αλλά πήραν μετάθεση (έπιασαν οργανική) σε άλλα σχολεία εντός ΠΥΣΠΕ, οπότε οι οργανικές θέσεις τους στα παλιά σχολεία έμειναν κενές και έπρεπε κάποιοι να τις πιάσουν. Περίπτωση Ντόμινο. Συμβαίνει συχνά στις μεταθέσεις.


Ακριβώς!! Τα κενά αυτά πιθανά προέκυψαν λόγω εσωτερικών μεταθέσεων. :)
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 02 Ιουν 2010, 13:19

Eίναι νομιμο. Το ίδιο έγινε και με το σύζυγό μου και τότε το είχαμε ψάξει. Την οργανική αυτή πρέπει να την υπηρετήσεις. Αυτοί που θα έρθουν το Σεπτέμβριο, δε θα πάρουν οργανική.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Eσωτερικη Αποσπαση

Δημοσίευσηαπό coraline » 02 Ιουν 2010, 14:06

Ποτε γινονται οι Αιτησεις για εσωτερικη αποσπαση?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό liza85 » 02 Ιουν 2010, 16:09

Είχαν βγει ήδη οι μεταθέσεις όταν μας ανακοινώθηκαν τα κενά. Η απορία μου τελοσπάντων λύθηκε σήμερα, καθώς έμαθα ότι "καταλάθως" <ξέχασαν> να βάλουν ορισμένα οργανικά κενά στον κατάλογο..! Τα οποία φυσικά δηλώθηκαν και καλύφθηκαν από όσους τα γνώριζαν, ενώ οι ανυποψίαστοι πίστευαμε απλά ότι όσα σχολεία δεν αναφέρονταν ήταν οργανικά καλυμμένα. ;-) Αυτό για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε οι νεώτεροι πώς ακριβώς λειτουργούν ΟΡΙΣΜΕΝΑ γραφεία...
Άβαταρ μέλους
liza85
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 02 Ιουν 2010, 16:36

Την οργανική μου θέση, εδώ και 20 χρόνια, την έχω πιάσει ακριβώς μ΄αυτον τον τρόπο!!!
Δήλωσα σχολείο στο οποίο δεν υπήρχε κανένα κενό!!!
Όπως λενε και οι νεώτεροι συνάδελφοι είχα μόλις συμπληρώσει τρία χρόνια υπηρεσίας και δεν ήξερα τι να δηλώσω ή πως να κάνω την δήλωσή μου!
Ας είναι καλά ομως μια κοπέλα που δούλευε τότε στο γραφείο (καλή της ώρα οπου κι αν βρίσκεται), που με συμβούλεψε να δηλώσω όχι τα κενά μόνο αλλά και ότι σχολείο με βολεύει!!!!!!
Και πραγματικά όταν έπιασα οργανική θέση στο σχολείο αυτό ολοι απορούσαν αφού δεν υπηρχε κενό , αλλά δημιουργήθηκε στην πορεία απο μετάθεση αλλου συναδέλφου!!!
Το αναφέρω αυτό για τους νεώρερους για να ξέρουν την επόμενη χρονιά να δηλώσουν κα σχολεία χωρίς κενά αλλά που τους εξυπηρετούν!!!
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει!!!!
Εύχομαι σε όλους τους συναδέλφους καλή τοποθέτηση!!!! :)
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 02 Ιουν 2010, 16:36

Καλό είναι όταν δηλώνεις σχολεία για οργανική τοποθέτηση, να δηλώνεις όλα όσα σε ενδιαφέρουν ακόμη και αν δεν εμφανίζονται στον κατάλογο με τα κενά.
Διότι καθώς γίνονται και βελτιώσεις οργανικών θέσεων, προκύπτουν και κενά που δεν ύπηρχαν στην αρχή.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό liza85 » 02 Ιουν 2010, 20:55

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν θέμα μετάθεσης ή βελτίωσης θέσης συναδέλφου. Έκαναν λάθος στον αρχικό κατάλογο κενών που μας έδωσαν και παρέλειψαν αρκετά σχολεία. Στη συνέχεια βρήκαν το λάθος, έβγαλαν νέα λίστα, αλλά αυτή δεν έφτασε πότε στους 8 τουλάχιστον νεοδιόριστους που ξέρω.
Γίνονται και αυτα προφανώς... ας είναι πιο προσεκτικοί οι επόμενοι.
(Πολύ σωστή η συμβουλή να δηλώνουμε σχολεία ακόμα κι αν δεν εμφανίζονται στα κενά! Θα έπρεπε να μας το λένε στο γραφείο ή οι έμπειροι "μέντορες" :-))
Άβαταρ μέλους
liza85
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό desk » 02 Ιουν 2010, 20:56

οι δυο συνάδελφοι έχουν δίκαιο. Δηλώνεις και σχολεία τα οποί δεν έχουν δηλωθεί ότι έχουν κενά, διότι μπορούν να δημιουργηθούν από τη μετακίνηση κάποιου συναδέλφου. Συνεπώς η οργή σου είναι αδικαιολόγητη ως προς το έναμέρος. Είναι ίσως δικαιολογημένη ως προς το άλλο, γιατί δε σου είπαν το τρόπο λειτουργίας των μεταθέσεων. την ευθύνη μάλλον πρέπει να αναζητήσεις στους αιρετούς και στο σύλλογό σου. γιατί αυτοί κοιτάζουν τη βόλεψή τους και όχι την προάσπιση των συμφερόντων μας.
Άβαταρ μέλους
desk
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2007, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες