Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό giannisM » 14 Δεκ 2009, 00:25

Αγαπητοί συνάδελφοι
Βλέποντας αυτές τις μέρες αρκετές δημοσιευμένες Επαναληπτικές ασκήσεις για τις διακοπές των Χριστουγέννων-σε πολλά μαθήματα, ακόμα και στα Θρησκευτικά - που απευθύνονται σε μαθητές, που θα είναι προφανώς σε διακοπές, θα ήθελα να θέσω δυο ερωτήματα:

"Έχουμε διακοπές ή όχ εμείς οι δάσκαλοι τα Χριστούγεννα?
Μήπως έχουν διακοπές και οι μαθητές μας? "

ΕΛΕΟΣ.....
Άβαταρ μέλους
giannisM
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007, 00:00
Τοποθεσία: ??????

Δημοσίευσηαπό Aristi » 14 Δεκ 2009, 01:09

ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ;; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
Aristi
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sofanita » 14 Δεκ 2009, 01:41

Δεν νομίζω πως είναι καλό να φορτώνετε τα παιδιά. Έχουν 15 μέρες διακοπών, καλό είναι να ξεκουραστούν, να αφήσουν στην άκρη την καθημερινότητα και τα διαβάσματα. Μην τα γεμίζετε λοιπόν με ασκήσεις και επαναλήψεις, γιατί η αλήθεια είναι ότι θα κάτσουν να τα κάνουν όλα βιαστικά μια μέρα πριν ξανανοίξουν τα σχολεία!

Φιλικά
Σοφία

paidagwgos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Sofanita
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 14 Δεκ 2009, 15:25

Βασικά πιστεύω πως δεν έχει και νόημα. Λίγο πολύ ξέρουμε πως θα πιάσουν βιβλίο 7 Ιανουαρίου τα περισσότερα. Αν τους βάλουμε πολλά δεν θα προλάβουν, οπότε 8 Ιανουαρίου θα αρχίσει η γκρίνια στην τάξη. Γιατί να το κάνουμε αυτό? Κι εγώ όταν ήμουν παιδί, έτσι έκανα. Τις 15 μέρες των Χριστουγέννων έπαιζα με το χιόνι!

Προσωπικά τους βάζω ότι θα τους έβαζα για μια καθημερινή μέρα.
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 14 Δεκ 2009, 18:16

Προσωπικά τους βάζω ότι θα τους έβαζα για μια καθημερινή μέρα.


Aυτό ακριβώς συνηθίζω και εγώ.
Τα είδα τα αποτελέσματα των επαναληπτικών ασκήσεων τα Χριστούγεννα, την πρώτη χρονιά που δούλεψα κι όλας!
Πρόχειρα γραμμένες και μισοτελειωμένες γιατί όπως και να το κάνουμε είναι παιδιά!
Το σχολείο τελειώνει προπαραμονή των Χριστουγένων και οι πρώτες 10 μέρες περνάνε πολύ γρήγορα με όλες τις εορταστικές προετοιμασίες και εκδηλώσεις.
Αν κάτσουν 2 μέρες να διαβάσουν, τυχερός είσαι!

Τους βάζω ό,τι ακριβώς θα τους έβαζα αν μεσολαβούσε ένα απλό Σαββατοκύριακο και συνήθως προτείνω δυο τρεις τίτλους λογοτεχνικών βιβλίων για την ηλικία τους, εννοείται για όποιον θέλει.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό tseagori » 14 Δεκ 2009, 19:27

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ειναι για να ξεκουραστουμε ΟΛΟΙ μικροι-μεγαλοι!!Ας το σκεφτουν οι συναδελφοι που βαζουν επαναληψεις!!Σας μιλαω εκ πειρας.ΤΑ παιδια τα φορτωνουν στον κοκορα και οι γονεις μας σιχτιριζουν.ΤΙΠΟΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!javascript:emoticon(':idea:')[color=darkred71][/color71][size=1871][/size71]
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό Anthi » 14 Δεκ 2009, 22:24

Συνάδελφοι
Μιλάμε για διακοπές. Ας αφήσουμε τα παιδιά να ξεκουραστούν και να περάσουν ξένοιαστα τις διακοπές τους. Αν τα φορτώσουμε με εργασίες θα έχουν άγχος όλες τις μέρες των διακοπών τους και όλες οι εργασίες θα γίνουν πρόχειρα το τελευταίο βράδυ. Και δεν είναι παιδαγωγικά σωστό τα Σαββατοκύριακα και τις διακοπές να τα φορτώνουμε με δουλειά.
Καλές διακοπές και σε μας όλους!
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 14 Δεκ 2009, 23:34

Τους βάζω ό,τι ακριβώς θα τους έβαζα αν μεσολαβούσε ένα απλό Σαββατοκύριακο και συνήθως προτείνω δυο τρεις τίτλους λογοτεχνικών βιβλίων για την ηλικία τους, εννοείται για όποιον θέλει. ΚΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Σ' ΑΥΤΟ[/quote]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 15 Δεκ 2009, 18:19

Δεν βάζω τίποτα. Ούτε καν αφήνω το μάθημα της ημέρας. Εξετάζω και δεν παραδίνω καινούριο. Εμείς στις δικοπές δεν θέλουμε να ξεφύγουμε απ΄όλα; Παιδιά είναι, ας απολαύσουν τις μέρες.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό giannisM » 15 Δεκ 2009, 23:21

Ειλικρινά χαίρομαι που τα ακούω όλα αυτά από συναδέλφους. Θα συμφωνήσω με τα 2 τελευταία ποστ ΑΠΟΛΥΤΑ. Έτσι κάνω κι εγώ.

Αλλά γιατί νομίζω ότι είμαστε μειοψηφία?
Άβαταρ μέλους
giannisM
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007, 00:00
Τοποθεσία: ??????

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες