Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 15 Δεκ 2009, 23:41

Αλλά γιατί νομίζω ότι είμαστε μειοψηφία?


Γιατί δυστυχώς έχει κατέβει το άγχος και το πρεσάρισμα των παιδιών στο δημοτικό σχολείο τώρα πια!
Στο Λύκειο τους λένε ότι δεν έκαναν καλή δουλειά στο Γυμνάσιο, στο Γυμνάσιο λένε ότι ήρθαν με κενά από το Δημοτικό και τρέχουμε τώρα πια οι δάσκαλοι να έχουμε τους μαθητές μας έτοιμους να δώσουν πανελλήνιες! :? Διότι πραγματικά 12 χρόνια μαθητικής ζωής μόνο όταν έδινα για πανελλήνιες έκανα επαναλήψεις τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και σε όλες τις αργίες :wink:
Έτσι φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε a priori καλό δάσκαλο αυτόν που βάζει πολλά για το σπίτι.

'Εχω λίγα χρόνια στην εκπαίδευση και ίσως είμαι λίγο αυστηρή στην κρίση μου...
αλλά άλλη απάντηση δεν βρίσκω!
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό athina » 16 Δεκ 2009, 01:08

...Αλλά γιατί νομίζω ότι είμαστε μειοψηφία?


Έχω την αίσθηση ότι αυτό με τις πολλές επαναλήψεις και τις άπειρες ασκήσεις και φωτοτυπίες όχι μόνο στις γιορτές αλλά και σε καθημερινή βάση, γίνεται κυρίως στα μεγάλα, πολυθέσια, κεντρικά σχολεία των πόλεων, όπου οι συνάδελφοι προσπαθούν μέσω αυτών να αποδείξουν ότι είναι "καλοί" δάσκαλοι.
Χαίρομαι που υπάρχουν διαφορετικές, υγιείς φωνές και μακάροι εμείς οι λίγοι να γίνουμε η βάση για να σταματήσει επιτέλους αυτό το παράδεκτο και νοσηρό φαινόμενο.
Καλές γιορτές :)
Άβαταρ μέλους
athina
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Íáýðáêôïò

χριστουγεννιάτικες επαναλήψεις

Δημοσίευσηαπό irinikomninou » 16 Δεκ 2009, 17:51

Αγαπητοί συνάδελφοι,
καλές γιορτές! συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Κι εγώ βάζω για τα Χριστούγεννα ό,τι θα έβαζα για ένα Σαββατοκύριακο. Συστήνω όμως, την ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων. Αφού όλη τη χρονιά βάζουμε αρκετές εργασίες, ας αφήσουμε τα παιδιά να διασκεδάσουν και να ξεκουραστούν. Όμως, δεν είμαι σίγουρη αν αυτό πρέπει να συμβαίνει και στην Α΄δημοτικού. Σ' αυτή την περίπτωση ίσως χρειάζεται κάποια πολύ μικρή εργασία γιατί τα παιδιά μπορεί πολύ εύκολα να ξεχάσουν όσα έμαθαν και να περάσουν και σε φάση δεύτερης προσαρμογής. Τι λέτε;
irinikom SnowGlobeFull
Άβαταρ μέλους
irinikomninou
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 16 Δεκ 2009, 18:13

Συμφωνώ με την irinikomninou! Το καλύτερο είναι το μέτρο:ούτε πάρα πολλές εργασίες,όχι όμως και τίποτα.Υπάρχει και η λύση να δώσουμε εργασίες με επίκαιρο περιεχόμενο π.χ. κρυπτόλεξα με χριστουγεννίατικες λέξεις, να χρωματίσουν εικόνες και άλλα διασκεδαστικά...
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Δεκ 2009, 20:39

Συμφωνώ απόλυτα με τον Vegos. Εγώ δε βάζω ούτε το μάθημα της ημέρας, το οποίο έχω εξετάσει πριν κλείσουμε. Μια - δυο μέρες επανάληψη όταν ανοίξουμε, φτάνουν και περισσεύουν! Διαφωνώ όσον αφορά την Α΄τάξη με την Irinikomnikou: ειδικά τα πρωτάκια τα' χουν παίξει μέχρι τα Χριστούγεννα, όπότε χρειάζονται την ξεκούραση περισσότερο από όλα τα παιδιά, οπότε μην τους βάλετε ΤΙΠΟΤΑ!!! Συστήνω στους γονείς να διαβάζουν μαζί παραμύθια, συνταγές για να φτιάξουν τα παραδοσιακά γλυκίσματα, κλπ, για να μη χάσουν επαφή με τα γράμματα. Πιστέψτε με, το έχω δει με τα μάτια μου: τα πρωτάκια που γυρίζουν ξεκούραστα και ανανεωμένα, με γεμάτες τις μπαταρίες τους, κυριολεκτικά "φυσάνε" μετά τις διακοπές και η δουλειά βγαίνει πολύ άνετα! Δεν πρόκειται να ξεχάσουν απολύτως τίποτα! Άσε που αν τα φορτώσετε με φωτοτυπίες θα περάσουν μαύρες γιορτές! Οι γονείς θα τα πιέζουν να διαβάζουν λίγο λίγο κάθε μέρα για να μην τα αφήσουν για την τελευταία στιγμή, και το μόνο που θα κερδίσετε είναι να σας αναθεματίζουν όλες τις διακοπές!!!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες