Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας Αγγλικά

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας Αγγλικά

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 22 Ιούλ 2010, 14:38

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βιβλία για την προετοιμασία υποψηφίου για το κΠγ επιπέδπυ Β1και Β2??? :?:


Πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί μόνος του χωρίς να κάνει κάποια ιδιαίτερα μαθήματα? (που είχε φτάσει βέβαια σε επίπεδο Lower στο φροντηστήριο, αλλα απέτυχε στις εξετάσεις και δεν ξαναέδωσε).
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 22 Ιούλ 2010, 18:06

Εξαρτάται πόσα χρόνια πριν έκανε την προετοιμασία. Γενικά πιστεύω πως ένας ενήλικας μπορεί να δώσει, ειδικά το lower, χωρίς φροντιστήριο κάνοντας μόνος του τη σχετική προετοιμασία. Μπορεί να κατεβάσει τα θέματα των προηγούμενων χρόνων και αν δει ότι τα περνάει στον καθορισμένο χρόνο, τότε να δώσει χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ έδωσα το Νοέμβριο το Γ1 και το πήρα πολύ εύκολα και χωρίς καθόλου προετοιμασία, έχοντας βέβαια πριν 3 περίπου χρόνια κάνει 6 μήνες φροντιστήριο για proficiency αλλά δεν το είχα πάρει. Όσον αφορά βιβλία μια καθηγήτρια αγγλικών θα μπορούσε να σου προτείνει πολλά τα οποία είναι ειδικά για προετομασία στο κΠγ. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 22 Ιούλ 2010, 20:25

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είχε γίνει η προετοιμασία για το Lower, και αυτο στο οποίο θέλει επανάληψη είναι πιο πολύ στη γραμματική παρα στο λεξιλογιο.

Για τα βιβλία θέλω να το ψάξω και λίγο μόνη μου απο αλλους που ισως τα εχουν χρησιμοποιησει, γι'αυτο ρωτάω και εδω. Θα ρωτησω βεβαια και καποια καθηγητρια, αλλά ελπίζω μήπως βρω και στο forum καποιον/α καθηγητη/τρια να με βοηθησει.
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 22 Ιούλ 2010, 21:40

Θα σου πρότεινα να προσπεράσεις το Β2 και να δώσεις κατευθείαν το Γ1 αν στόχος σου είναι κάποιο μεταπτυχιακό. Το Lower πλέον δεν έχει καμιά αξία ως πιστοποιητικό. Μπες στην ιστοσελίδα των κρατικών πιστοποιητικών από το ΥΠΕΠΘ και κατέβασε τα θέματα προηγούμενων χρόνων. Θα δεις ότι για έναν ενήλικα δεν είναι και τόσο δύσκολα. Τη γραμματική τη φρεσκάρεις εύκολα από ένα οποιοδήποτε βιβλίο. Ίσως δε σου χρειαστεί καν να αγοράσεις άλλο βιβλίο με τεστ, αλλά αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Μπορείς να κάνεις εξάσκηση και με αγγλικά άρθρα από το ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ManosDebbie » 23 Ιούλ 2010, 14:12

Geia sas!

parakolouthw auta gia ta epipeda twn agglikwn kai exw kapoies apories. To epipedo B2 exei megaluterh aksia apo to Lower eidika an exeis to deutero? Me alla logia pou se voithaei to epipedo B2?

Efxaristw polu!
Άβαταρ μέλους
ManosDebbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 23 Ιούλ 2010, 14:37

Θα σου πρότεινα να προσπεράσεις το Β2 και να δώσεις κατευθείαν το Γ1 αν στόχος σου είναι κάποιο μεταπτυχιακό. Το Lower πλέον δεν έχει καμιά αξία ως πιστοποιητικό. Μπες στην ιστοσελίδα των κρατικών πιστοποιητικών από το ΥΠΕΠΘ και κατέβασε τα θέματα προηγούμενων χρόνων. Θα δεις ότι για έναν ενήλικα δεν είναι και τόσο δύσκολα. Τη γραμματική τη φρεσκάρεις εύκολα από ένα οποιοδήποτε βιβλίο. Ίσως δε σου χρειαστεί καν να αγοράσεις άλλο βιβλίο με τεστ, αλλά αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Μπορείς να κάνεις εξάσκηση και με αγγλικά άρθρα από το ιντερνετ.


Οχι δεν ειναι θεμα μεταπτυχιακου στη μεση.

Το Β2 εχει μεγαλη διαφορα με το Β1??
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 24 Ιούλ 2010, 09:55

Το Β1 ήταν πολύ στοιχειώδες και νομίζω πως το κατάργησαν. Το Β2 είναι το αντίστοιχο του lower ενώ το Γ1 το αντίστοιχο του advanced. Proficiency στο κρατικό δεν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

ΚΡΑΤΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό katerinatatsi » 29 Ιούλ 2010, 16:43

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟ Γ2 ΣΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ:
Άβαταρ μέλους
katerinatatsi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 29 Ιούλ 2010, 19:20

Geia sas!

parakolouthw auta gia ta epipeda twn agglikwn kai exw kapoies apories. To epipedo B2 exei megaluterh aksia apo to Lower eidika an exeis to deutero? Me alla logia pou se voithaei to epipedo B2?

Efxaristw polu!


Νομίζω πως το Β2 είναι ισάξιο με το Lower. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν είναι ανώτερο. Aν έχεις το Lower δε χρειάζεται να δώσεις και το Β2. Τώρα για το που σε βοηθάει, νομίζω πως μόνο σε διαγωνισμούς του δημοσίου όπου ζητούν το Lower ή άλλα ισάξια. Αν θες μεταπτυχιακό πρέπει να έχεις Advance ή Proficiency.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ManosDebbie » 30 Ιούλ 2010, 11:11

Efxaristw polu gia tis plirofories!!!!

kales diakopes!!
Άβαταρ μέλους
ManosDebbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες