Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

περικοπη μισθων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Re: Περικοπες απο Ιανουαριο 2011

Δημοσίευσηαπό falitsa » 08 Απρ 2010, 17:04

Νομιζω ειχαν πει οτι..οι περικοπες θα γινουν απο τον Ιανουαριο 2011.


Τι καλά που θα ήταν... angel
Μόνο που στην εγκύκλιο παροχής οδηγιών για την υλοποίηση εισοδηματικής πολιτικής έτους 2010, του Υπουργείου Οικονομικών, με ημερομηνία 1/4/2010, αναφέρεται μεταξύ άλλων ότι:
Οι γνωστές κρατήσεις 12% στα επιδόματα, εφόσον δεν έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι την κοινοποίηση της εγκυκλίου, θα πραγματοποιηθούν υποχρεωτικά με την αμέσως επόμενη μισθοδοσία(τέλος Απριλίου). Σε αυτές θα προστεθούν επιπλέον κρατήσεις, για να καλυφθούν οι περικοπές αναδρομικά από 1/1/2010.
Όσοι εισέπραξαν το δώρο του Πάσχα κανονικά, θα τους παρακρατηθεί το 30% του δώρου από το μισθό του Απριλίου.
Για το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης: Δε θα αναπροσαρμόζεται πια με το ποσοστό πληθωρισμού κι έτσι θα καταβάλλεται το ποσό επιδόματος που ίσχυε στις 31/12/2009, μειωμένο κατά 12%, δηλαδή 313,20 €.
Κι αν κατάλαβα καλά, δε θα μας πειράξουν τις αυξήσεις από την αλλαγή Μ.Κ. (πώς τους ξέφυγε;)
Με άλλα λόγια, θα κοιτάμε όλοι τη μισθοδοσία Μαΐου και... :cry:
Περαστικά μας, συνάδελφοι...

Αφού το σκέφτομαι τώρα το Πάσχα να διορθώσω 30% λιγότερα γραπτά και σε όσα μείνουν αδιόρθωτα να σημειώσω "Αδιόρθωτο λόγω οικονομικής κρίσης!"

Επίσης από Δευτέρα του Θωμά καθημερινά να δουλεύω 12% λιγότερο!

Καλό!!! :idea: :lol:
Άβαταρ μέλους
falitsa
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Ιαν 2007, 01:00

Re: Περικοπες απο Ιανουαριο 2011

Δημοσίευσηαπό katerinatatsi » 08 Απρ 2010, 19:12

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΩΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΜΑΊΟΥ?
ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ?
ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ :? :D :?: :evil: :P
Άβαταρ μέλους
katerinatatsi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό pasio279 » 08 Απρ 2010, 23:34

Kυρα-δασκάλα@ Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά με όποιον έχω κάνει αυτή τη συζήτηση η απάντηση είναι αυτή που μου έδωσες.. " εγώ ποτέ δεν έσβησα κλήση, εγώ ποτέ δεν..." ξεπερνώ το ότι αποκλείεται να έπαιρνες απόδειξη παντού και πάντα και από όλους τους γιατρούς και εξηγούμε, δε χρειάζεται να υπάρχει άμεση συμμετοχή του καθενός στην οικονομική υποβάθμιση του κράτους, αρκεί και η έμμεση...τα τελευταία χρόνια ( π.χ. τα 20 ας πούμε) οι υπάλληλοι του δημόσιου τομέα πήραν αυξήσεις που ανταποκρίνονταν μεν στον πληθωρισμό όχι όμως και στην παραγωγικότητά τους. Δηλαδή οι μισθοί μας είναι πολύ μεγαλύτεροι από αυτό που παράγουμε ως δημόσιος τομέας και κατά συνέπεια ως παιδεία.Έμμεση συμμετοχή είναι ακόμα και η ανοχή που δείχνουμε σε όσους δυσφημούν τον κλάδο των εκπαιδευτικών εις βάρους της παιδείας, του κράτους και κατ΄ επέκταση της τσέπη μας...
Θα γίνω κουραστικός αλλά θα το ξαναπώ, ο κλάδος των εκπαιδετικών είναι αδικημένος μισθολογικά για αυτούς που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Η λύση δεν είναι τα περισσότερα λεφτά, κανείς δεν έγινε καλύτερος με περισσότερα λεφτά, καλύτερος γίνεσαι με τις επιμορφώσεις, με το συνεχές ενδιαφέρον σου για τις εξελίξεις γύρω από τις διδακτικές και τη μεθοδολογία τους, με καλύτερη υποστήριξη από ειδικούς αλλά και με αξιολόγηση που θα είναι συνδεδεμένη με μισθολογική επιβράβευση και όχι ηθικές αμοιβές όπως κουτά αναφέρει η κ. υπουργός.
Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου και συγγνώμη αν σε κούρασα.
Άβαταρ μέλους
pasio279
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Ποιες θα ειναι οι κρατησεις αναδρομικα

Δημοσίευσηαπό coraline » 10 Απρ 2010, 03:55

Ποιες θα ειναι οι κρατησεις επιπλεον αναδρομικα τον Ιανουαριο του 2011?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό panagts » 15 Απρ 2010, 21:21

Συνάδελφοι, είμαι (μαζί με τις απεργίες περίπου 520 ε κάτω). Είμαι 8 χρόνια δάσκαλος, με 2 παιδιά. Έχουν περικόψει ήδη επιδόματα 12%, δώρο 30% (σε άλλες διευθύνσεις και σε Β' θμια όχι). Βεβαίως και θα περικόψουν και στους υπόλοιπους σε λίγο και αναδρομικά από το Γενάρη 2010.
Αυτό που έχω να πω είναι ότι το νέο σχολείο δε γίνεται με ...αέρα. Ούτε την καθαρίστρια δεν έχει το κράτος να πληρώσει. Η ελαστικότητα είναι δεδομένη. Επίσης, θα έχουμε 5 ώρες υποχρεωτικής υπερωρίας -που όσοι έχουν κάνει ήδη γνωρίζουν ότι τις εισπράττουν πιο μειωμένες από παλιότερα και μετά από 1-2 χρόνια(!!) που σημαίνει ότι χάνουν κι άλλο λόγω απώλειας αξίας χρήματος. Αναπληρωτές τέλος, όσοι θα προλάβουν πρόλαβαν, οι άλλοι στο δρόμο. Το ίδιο και οι ωρομίσθιοι συνάδελφοι που τρέχουν για ένα κομμάτι ψωμί παντού. Μόνο ΑΣΕΠ πια, σε 2 χρόνια νομίζω αυτό. Οι αναπληρωτές πια θα έχουν το ανώτερο 16 ώρες! Και δε θα διορίζονται ποτέ, παρά μόνο με ΑΣΕΠ. Από Σεπτέμβριο θα κάνουμε προγραμματισμό έτους (όχι ότι είναι κακό αυτό-αν και άλλα είναι τα ελατήρια κι όχι να βελτιώσουν την εκπαίδευση)και στο τέλος αξιολογική έκθεση με σύμβουλο και διευθυντή. Αν δεν τα πηγαίνετε καλά μαζί τους...
Υπάρχουν κι άλλα πολλά. Καλό είναι, παιδιά να ενημερωνόμαστε όλοι μας. Το οφείλουμε ως υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί που πονάμε και αγωνιζόμαστε για το δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν πάμπολλα sites για ενημέρωση. Πολύ καλό είναι το alfavita.gr . Απαντάει σε όλα τα ερωτήματά μας.
Άβαταρ μέλους
panagts
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Δεκ 2006, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες