Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

περικοπη μισθων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

περικοπη μισθων

Δημοσίευσηαπό lenia11 » 02 Απρ 2010, 19:07

Πόσα χρήματα σας έκοψαν;
Άβαταρ μέλους
lenia11
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό george000 » 03 Απρ 2010, 14:33

όσα έπαιρνα παίρνω (πρωτο δεκαπενθήμερο Απριλίου)
Άβαταρ μέλους
george000
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό raulita » 03 Απρ 2010, 16:24

Είμαι αναπληρώτρια και μου κόψαν 60 ευρώ!!
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό fofi » 03 Απρ 2010, 20:23

Ρε τι παθαμε!!!Εμένα το πρώτο 15ημερο 45€ - (νεοδιόριστη)
Άβαταρ μέλους
fofi
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 04 Απρ 2010, 21:27

Καλά είστε!
Εγώ από 611,95 το δεκαπενθήμερο ήρθε η Πρωταπριλιά με 490,38!!!! 8O 8O 8O 8O 8O
Αφού στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το δώρο.
Μετά είδα και το δώρο στα 281 και ησύχασα! :( :( :( :(
Περιμένω με αγωνία να ανοίξει το σχολείο για να δω τι έχουν υπολογίσει..
Αν μου έχουν κόψει τα αναδρομικά από 1η Γενάρη και τις απεργείες, έχει καλώς!
Αλλιώς την πατήσαμε συνάδελφοι!
Έχω νευριάσει πάρα πολύ!
Θα πληρώνω μια ζωή τους κλέφτες και τους αλήτες πολιτικούς!

Αφού το σκέφτομαι τώρα το Πάσχα να διορθώσω 30% λιγότερα γραπτά και σε όσα μείνουν αδιόρθωτα να σημειώσω "Αδιόρθωτο λόγω οικονομικής κρίσης!"

Επίσης από Δευτέρα του Θωμά καθημερινά να δουλεύω 12% λιγότερο!



:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό pasio279 » 05 Απρ 2010, 23:05

Δυστυχώς δεν πληρώνουμε τα..λάθη των πολιτικών...είναι και δικά μας λάθη...
Οι πολιτικοί δεν είναι κάτι "έξω και πέρα από εμάς" αλλά "κάποιοι από εμάς". Για παράδειγμα αν μαζευτεί μια ομάδα κλεφτών για να εκλέξει εκπρόσωπο, αυτός που θα εκλεγεί θα είναι και αυτός κλέφτης...
Όλοι μας έχουμε μερίδιο στην αποτυχία...και να μην πέφτουμε εύκολα θύματα των καναλιών και της Λούμπεν αριστερίστικης συνθηματολογίας του "η κρίση τους και όχι η κρίση μας". Για θυμηθείτε πόσοι από εμάς δεν ζητήσαμε απόδειξη τα τελευταία χρόνια, πόσοι πήραμε την κλήση και τρέξαμε να τη σβήσουμε στο πρώτο αστυνομικό τμήμα ή δε ψάξαμε για ένα ρουσφέτι και άλλα αμέτρητα παραδείγματα...
Αλλά ας μην πάμε μακριά...το δικό μας επάγγελμα πως "άνοιξε" και διοριστήκαμε; κονδύλια από την Ε.Ε για να ενισχυθεί ο θεσμός του Ολοήμερου...΄
Είναι γεγονός οτι κάποιοι έφαγαν περισσότερο από το "αρνί" , αλλά όλοι βάλαμε το χέρι μας και αρπάξαμε ένα κοκαλάκι...
Όλα αυτά δεν αναιρούν οτι ο κλαδος των εκπαιδευτικών είναι ο πιο χαμηλά αμοιβόμενος και οτι δεν αδικείται συστηματικά από κυβέρνηση και πολιτεία, αλλά και από τις συγκρίσεις με άλλους κλάδους του δημοσίου τομέα....
Συγγνώμη αν στεναχωρώ κάποιους αλλά είναι η άποψή μου...
Άβαταρ μέλους
pasio279
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 06 Απρ 2010, 18:08

Εγώ είμαι στα -70 ευρώ το μήνα συνάδελφοι. Είμαι νεοδιόριστη και μου είπαν πως θα παιρνω 35 ευρώ λιγότερα το δεκαπενθημερο! :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό margaritarenia09 » 07 Απρ 2010, 01:02

Μου έκοψαν και εμένα 30 ευρώ(το 15μερο) ακριβώς! :!: Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν έχουν μειώσει τον μισθό κάποιων συναδέλφων!Με ποια κριτήρια σε άλλους κόβουν και σε άλλους δεν κόβουν; Tης κακομοίρας γίνεται! Η ερώτηση μου ειναί "μέχρι πότε όλα αυτά;"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia09
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 00:00

Περικοπες απο Ιανουαριο 2011

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Απρ 2010, 08:23

:lol: Απαντηση στην..κυρα-δασκαλα!-Χρονια Πολλα απο ολες τις μερες Χριστος Ανεστη!Νομιζω ειχαν πει οτι..οι περικοπες θα γινουν απο τον Ιανουαριο 2011.Αυτα που εχουν περικοψει μεχρι στιγμης ειναι απο Δωρο Πασχα και Απεργιες!
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 08 Απρ 2010, 13:22

Ευχαριστώ Coraline για την απάντηση, μάλλον πρέπει να έχεις δίκιο αλλά μέχρι να δω το χαρτί μου....

@pasio279: Φυσικά και η γνώμη σου είναι σεβαστή, αν και δεν με εκφράζει καθόλου.
Αξιόλογοι και τίμιοι πολιτικοί υπάρχουν σε όλα τα κόμματα. Είναι τυχαίο όμως ότι δεν τους συναντάς σε υψηλόβαθμα πόστα;
Ίσως μου είναι εύκολο να φωνάζω και να διαμαρτύρομαι, γιατί ούτε κλήσεις έχω σβήσει ποτέ, ούτε την εφορία κλέβω, ούτε ρουσφέτια έχω ζητήσει. Ζω ομως στην ίδια κοινωνία και κατανοώ τι λες.

Αλλά ας μην πάμε μακριά...το δικό μας επάγγελμα πως "άνοιξε" και διοριστήκαμε; κονδύλια από την Ε.Ε για να ενισχυθεί ο θεσμός του Ολοήμερου...΄
Είναι γεγονός οτι κάποιοι έφαγαν περισσότερο από το "αρνί" , αλλά όλοι βάλαμε το χέρι μας και αρπάξαμε ένα κοκαλάκι...


Αυτό όμως δεν μπορώ να το δεχτώ. Ούτε καν μπορώ να καταλάβω τι θεωρείς στο θεσμό του Ολοήμερου Σχολείου "αρνί" που φαγώθηκε ή ποιο είναι το "κοκαλάκι που αρπάξαμε οι εκπαιδευτικοί".
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες