Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

θερμοκρασία αίθουσας

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

θερμοκρασία αίθουσας

Δημοσίευσηαπό didaskw » 02 Ιουν 2011, 17:36

Τι συμβαίνει όταν η θερμοκρασία στην αίθουσα ξεπερνά τους 28 ή 30 βαθμούς Κελσίου;

Διδάσκω σε μια αίθουσα που τη χτυπάει ο ήλιος απο το πρωί! Σήμερα έβαλα θερμόμετρο και παρατήρησα ότι έφτασε στους 30,5 βαθμούς Κελσίου!!!!! Είναι δυνατόν να γινεται μάθημα υπο τέτοιες συνθήκες;

Να σημειώσω , επίσης , ότι το σχολείο βρίσκεται δίπλα σε λεωφόρο οπότε ,όταν ανοίγουμε τα παράθυρα , έρχεται πολύς θόρυβος στην αιθουσα και η κατασταση γίνεται πραγματικά δύσκολη! Οι μαθητές δυσκολεύονται πολύ να συγκεντρωθούν και δεν έχουν κι άδικο... :? :?:
Άβαταρ μέλους
didaskw
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 03 Ιουν 2011, 01:08

Για φέτος μάλλον πρέπει να κάνετε υπομονή. Μια γεμάτη βδομάδα έμεινε... Αν έχετε τη δυνατότητα, βρείτε ένα ήσυχο σημείο μέσα ή έξω (γυμναστήριο, αίθουσα υπολογιστών, αυλή) και κάντε το μάθημα εκεί!
Καλό θα ήταν όμως, από τώρα να βρείτε λύσεις για το Σεπτέμβρη. Ανεμιστήρας οροφής και κουρτίνες σκίασης οι πιο φτηνές λύσεις που έχω δει σε σχολεία, γιατί έτσι κι αλλιώς λεφτά δεν υπάρχουν...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Ανεμιστηρας

Δημοσίευσηαπό dreaming » 03 Ιουν 2011, 13:47

:wink: Σε καταλαβαινω το εχω ζησει κι εγω αθτο το προβλημα να υπαρχει αυτη η ατμοσφαιρα της ασφυξιας.Συνηθως οπως υπαρχει σομπα αλλογονου κλπ σε καθε αιθουσα διδασκοντων ετσι και μπορει να σου διαθεσουν και καποιον ανεμιστηρα κλπ .Ασε που υπαρχουν στην αγορα φορητες μοναδες ψυξης κλπ
Άβαταρ μέλους
dreaming
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Μάιος 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό didaskw » 03 Ιουν 2011, 19:24

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το θεμα είναι ότι δεν υπάρχει ανεμιστήρας στο σχολείο αλλά μου ειπε η διευθυντρια πως μπορει του χρόνου να βαλουμε τεντες για τον ηλιο και ηχοπετάσματα για να περιοριστεί ο θόρυβος από τη λεωφόρο!!! Ας ελπισουμε το Σεπτεμβρη κάτι να γινει γιατί ο συνδυασμός ζέστης και θορύβου είναι ανυπόφορος και σίγουρα δε βοηθάει τους μαθητές να συγκεντρωθούν.
Άβαταρ μέλους
didaskw
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες