Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΙΛΟΤΙΚΑ-ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΠΙΛΟΤΙΚΑ-ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό daisy » 05 Οκτ 2010, 17:46

:roll: ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΠΩΣ ΚΥΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΙΛΟΤΙΚΑ. ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΛΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑ -ΚΕΝΟ-ΜΑΘΗΜΑ-ΚΕΝΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΧΟΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ 2.ΑΣΕ ΠΟΥ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ 5ΚΑΙ6 ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΛΑ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ Α Ι Σ Χ Ο Σ
Άβαταρ μέλους
daisy
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 05 Οκτ 2010, 20:51

Στο δικό μας σχολειο έχουμε φροντίσει να μη σπάμε τα πρωτα δίωρα..Εγώ έτυχε να έχω κενό 4η, 5η και 7η ώρα. Δε βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 05 Οκτ 2010, 23:41

Καλά όταν έφτιαχναν το πρόγραμμα, δεν πήραν υπόψιν τους ότι είναι έγκλημα να σπας στην Α΄τάξη τα δίωρα της γλώσσας; Και έχει εγκριθεί αυτό το πρόγραμμα?
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό thalitsasav » 06 Οκτ 2010, 01:00

Καλησπερα! το σχολειο μου ειναι σε ενα απο τα περιφημα 800 σχολεια διευρυμενου ωραριου!φετος εχω Α' δημοτικου και το προγραμμα μας ειναι οικτρο!!αν ειναι ποτε δυνατον μεσα σε μια ταξη (και ειδικα πρωτη) να μπαινουν 7 εκπαιδευτικοι...αυτα ειναι πρωτακουστα!!!!!ντρεπομαι να δουλευω σε τετοιο σχολειο....
Άβαταρ μέλους
thalitsasav
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό daisy » 06 Οκτ 2010, 15:16

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ Π.Χ. ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΛΩΣΣΑ 5η ΩΡΑ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΑΠΕΤΥΧΑ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ,ΙΔΡΩΜΕΝΑ Κ.Λ.Π.ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ....
Άβαταρ μέλους
daisy
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 06 Οκτ 2010, 19:23

Το πρόγραμμα είναι απαίσιο! Ευτυχώς στο σχολείο μου τουλάχιστον οι Α τάξεις έχουν το πρώτο τετράωρο χωρίς διακοπή με το δάσκαλο. Οι υπόλοιποι βέβαια υποφέρουμε.
Γίνεται μια άσκοπη παρέλαση προσώπων και προσωπικά αισθάνομαι λες και είμαι ειδικότητα, λες και διδάσκω σε γυμνάσιο. Μπαίνω για 45 λεπτά και ξαναβλέπω τους μαθητές μου μετά από μια ώρα. Η 1 ώρα ευέλικτης ζώνης στη Στ είναι κοροϊδία, καλύτερα να την κάνω ώρα μαθηματικών καθώς project σε 45 λεπτά δεν έμαθα να κάνω!

Ακόμα και τα εκτάκια την 7η ώρα, είναι αποκαμωμένα.
Με νύχια και με δόντια προσπαθώ να τα κρατήσω σε σχετική εγρήγορση, διότι από συμμετοχή[i85] έχουμε βαρέσει ήδη διάλυση![/i85]

Τέλος, όσες ειδικότητες μας ήρθαν από ββάθμια είναι πιο ψαρωμένοι και από τα παιδιά (συνάδελφος έγραφε στον πίνακα οδηγίες και απορούσε γιατί δεν το αντιγράφουν τα πρωτάκια :lol: :oops: ), όσοι δίδασκαν και πριν στα Ολοήμερα πατούν πιο σίγουρα στην τάξη!
Δεν τους κατηγορώ τους ανθρώπους αλλά το υπουργείο, που τους [i85]πετά
[/i85]έτσι στην πρωτοβάθμια και όποιος επιπλεύσει.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

ΩΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό gdrefe » 06 Οκτ 2010, 19:45

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΥΧΑΙΑ.ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ,ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ,ΜΕ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΡΟΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΤΥΧΕ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΕΑΕΠ ΣΕ ΧΡΟΝΟΥΣ ΑΠΟ 90΄ ΕΩΣ 150΄ΛΕΠΤΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. ΜΕ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΝΤΑΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΨΕΙΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΞΑΩΡΑ, ΕΠΤΑΩΡΑ.ΤΥΧΑΙΟ:ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.ΑΠΛΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΙΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.
Άβαταρ μέλους
gdrefe
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Σεπ 2010, 00:00

Re: ΩΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό nina1 » 06 Οκτ 2010, 20:45

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΥΧΑΙΑ.ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ,ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ,ΜΕ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΡΟΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΤΥΧΕ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΕΑΕΠ ΣΕ ΧΡΟΝΟΥΣ ΑΠΟ 90΄ ΕΩΣ 150΄ΛΕΠΤΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. ΜΕ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΝΤΑΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΨΕΙΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΞΑΩΡΑ, ΕΠΤΑΩΡΑ.ΤΥΧΑΙΟ:ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.ΑΠΛΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΙΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.


Και σε εμάς το πρόγραμμα είναι πολύ ανθρώπινο, σχεδόν όπως το περιγράφεις.

Πάντως θα συμφωνήσω παραπάνω με τους συναδέλφους ότι αυτή η παρέλαση ειδικοτήτων δημιουργεί απίστευτο μπάχαλο... τα παιδιά χάνουν την μπάλα εντελώς... Έλεος δεν ήταν τυχαίο που στο δημοτικό είχαμε ένα δάσκαλο. Σταθερότητα και επανάληψη για τα μικρά παιδιά...
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Re: ΩΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό raulita » 06 Οκτ 2010, 21:02

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΥΧΑΙΑ.ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ,ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ,ΜΕ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΡΟΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΤΥΧΕ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΕΑΕΠ ΣΕ ΧΡΟΝΟΥΣ ΑΠΟ 90΄ ΕΩΣ 150΄ΛΕΠΤΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. ΜΕ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΝΤΑΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΨΕΙΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΞΑΩΡΑ, ΕΠΤΑΩΡΑ.ΤΥΧΑΙΟ:ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.ΑΠΛΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΙΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.


Δεν το στέλνετε και στο δικό μας σχολείο το πρόγραμμα αυτό;Και σε μας ένα μπάχαλο επικρατεί.Σε μένα τουλάχιστον που έχω έκτη τάξη δεν μου χουν σπάσει τις πρώτες ώρες γτ έτυχε.Αλλά βλέπω τους συναδέλφους που έχουν Α και Β να έχουν σπασμενα δίωρα να τα χουν παίξει.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 06 Οκτ 2010, 21:12

Τα προβλήματα δημιουργήθηκαν φέτος από την στιγμή που στείλαν τις ειδικότητες της δευτεροβάθμιας σε πέντε σχολεία(!!!!!) , μια μέρα σε κάθε σχολείο!!(τουλάχιστον στην δική μου διεύθυνση έτσι εγινε)
Στην ξένη γλώσσα π.χ (γαλλικά-γερμανικά) ερχεται η κοπέλα και πρέπει να κάνει 4 ώρες σε μια μέρα!!!! τι τετράωρο και τι πεντάωρο να βγάλεις μετά!!!
Όταν στέλνεις και τμήματα σε άλλο σχολείο και πρεπει να μοιράσεις και εκεί τις ειδικότητες, να μην ανεβοκατεβαίνουν οι άνθρωποι καθημερινά, τοτε να δεις προγραμμα που βγάζεις!!!
Μπράβο πάντως στον συνάδελφο που τα κατάφερε!!!
Και το δικό μας πάντως καλό βγήκε!!έχουμε και 4ωρα και 5ωρα, και αρκετά κενά ο καθένας μας!!!
Τι να κάνουμε δυστυχώς είναι η καινούρια .... πραγματικότητα!!!
Αντε εμεις θα προσαρμοστούμε σιγά σιγά, τα παιδιά τι θα κάνουν, αφού εμεις ζοριζόμαστε!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες