Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΙΛΟΤΙΚΑ-ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό daisy » 06 Οκτ 2010, 21:36

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΝΑ ΦΤΙΧΝΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ. ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΜΩΣ Α ΤΑΞΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΑΔΟΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΟ.ΜΠΑΙΝΕΙΣ 1η ΩΡΑ 3η 5η 7η.ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΝΑ ΤΑ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!!!!
Άβαταρ μέλους
daisy
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 07 Οκτ 2010, 13:50

Ευτυχώς στο δικό μας σχολείο το πρόγραμμα είναι καλό για τις μικρές τάξεις και ανεκτό για τις πιο μεγάλες...........όμως τα παιδάκια κουράζονται πολύ . Δε μαζεύονται με τίποτα μετά τις 12.30 .Και αν θελει το υπουργείο να είναι καινοτόμο , να δωσει χρήματα και να ελέγχει τις εγκαταστάσεις και τις υποδομές κάθε σχολείου . Με ημιμετρα δε γίνονται αλλαγές .......
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό papadogiannieri » 07 Οκτ 2010, 15:16

συναδελφοι χαιρομαι που ...τουλαχιστον κανουμε τις ιδιες διαπιστωσεις ...κ δεν ειμαι η μονη που νιωθω κατι τετοιο....χαλια το προγραμμα ....χαλια τα παντα ...μεσα σε 35 και οχι 45 λεπτα (μεχρι να συγκεντρωθουν κ να ηρεμησουν απο το διαλειμμα τα 25 παιδ :oops: ακια ) ...πρεπει να κανεις τα παντα ...ολο το μαθημα ...μην αφησεις τιποτα για μετα ..γιατι θα ερθει η θεατρολογος ...κ μετα ο πληροφορικαριος ....καλο μας κουραγιο κ υπομονη .... :oops:
Άβαταρ μέλους
papadogiannieri
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 07 Οκτ 2010, 15:50

Πάντως αν και μπορεί το πρόγραμμα να έχει βγει καλό μάλλον στο τέλος καταλήγουμε το ίδιο... γιατί τη μία ο ένας είναι αρρωστος, την άλλη ο άλλος έχει άδεια, την άλλη ο παράλλος έχει επιμορφωση και την άλλη ο άλλος παράλλος απεργεί....
Και πρέπει ο δάσκαλος (ΜΟΝΟ ο δάσκαλος της τάξης) να καθίσει να ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ βεβαιως βεβαιως ... (εργασιακό είναι αυτό... σα δε ντρέπονται οι του υπουργείου) τα παιδιά. Και για να το πούμε απλά ελληνικά να χώνεται συνεχώς αυτός...
Οπότε για φέτος εμείς τζάπα βγαλαμε πρόγραμμα... (κι ας είναι καλό) πάμε 8.00 - 2.00 και απλά το νέο ολοήμερο ήταν η ευκαιρία και η αφορμή για να ξεκινήσουμε την πρωινή προσευχή γιατί παρακαλώ το Θεό κάθε πρωί να μη μου λάχει να αναπληρώσω χίλιες δυο ειδικότητες που τους ήρθε να έχουν κάτι με το που ξεκίνησαν να δουλεύουν.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

πιλοτικό ολοήμερο

Δημοσίευσηαπό mariacrete » 07 Οκτ 2010, 17:46

Εμείς πάντως, ακόμη να βγάλουμε πρόγραμμα στο ολοήμερο που υπηρετώ. Είμαστε μείων έναν καθηγητή πληροφορικής και μια καθηγήτρια αγγλικών. Αλλά το σχολείο λειτουργεί 8 με 2 κανονικότατα. Μαντέψτε ποιος καλύπτει τα κενά που παρουσιάζονται ως τώρα από την έλλειψη προσωπικού… Πολύ σωστά μαντέψατε. Οι δάσκαλοι! Για να μην πω πως μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μοιράσει τα παιδιά του τρίτου τμήματος στα δυο με αποτέλεσμα να έχει καθεμία για 3 εβδομάδες 32 παιδιά στην τάξη. Τρελοκομείο!
Το σημαντικό συνάδελφοι είναι πως με μείωση μισθού έχουμε αύξηση οραρίου . Και αν αυτό ήταν προσωρινό θα ήταν ανάξιο λόγου. Και βέβαια κάθε χρόνο μέχρι να βγει το κανονικό πρόγραμμα κάνει ο καθένας ότι μπορεί για να εξυπηρετήσει μια κατάσταση. Αλλά δυστυχώς δεν θα είναι προσωρινό διότι είναι αλήθεια όλα τα παραπάνω, περί απουσίας «για ψήλου πήδημα» των ειδικοτήτων. Εκτός των άλλων έχουμε και παράλογες απαιτήσεις!! Εμείς έχουμε μια γυμνάστρια που μας έχει έρθει από δευτεροβάθμια και όλο διαμαρτύρεται πως δεν μπορεί να κάνει μάθημα στην αυλή μετά της 12 διότι γεμίζει φακίδες! Και επιμένει να της βάζουμε πρωινό οράριο! Χε! Χε! (καθένας με τον πόνο του)
Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια του εν λόγω εγχειρήματος είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός πως δεν υφίσταται λόγος. Ούτε καν σχετική μελέτη υπάρχει που να υποστηρίζει αυτό το πείραμα. Ιδιαίτερα στις μικρές τάξεις αν το θεατρικό παιχνίδι, τα εικαστικά και οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές δεν γίνονται για να υποστηρίξουν τα βασικά μαθήματα δεν έχουν κανένα νόημα.
Κι εμένα η γνώμη μου είναι πως πρέπει να το ξαναδούμε το πιλοτικό ολοήμερο. Όχι μόνο το πρόγραμμα… Όλο το πακέτο. Και οι πληροφορίες μου λένε πως τα πράγματα οδεύουν σε πολύ χειρότερα μονοπάτια. Για διαβάστε το παρακάτω άρθρο δημοσιευμένο σήμερα στο alfavita.gr και θα καταλάβετε τι εννοώ!


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=11044
Άβαταρ μέλους
mariacrete
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 10 Οκτ 2010, 09:15

Τελικά σε όλα τα σχολεία το ίδιο συμβαίνει. Νόμιζα πως το πρόβλημα το είχαμε μόνο εμείς (με απουσιες ειδικοτητων, αναπληρωση δασκαλων και περιεργο πρόγραμμα). Η δική μου απορία είναι Ποιός ο στόχος αυτού του προγράμματος; γιατί τα παιδιά σχολούν στις 2; θα μαθουν περισσότερα έτσι;
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 10 Οκτ 2010, 11:23

Απο ότι μας είπε σε μια ενημερωτική συνάντηση η συμβουλος, ο σκοπός ήταν:
α) να εξυπηρετηθούν οι γονείς (12:25 κανείς δεν μπορούσε να πάρει το παιδί του) που δεν ήθελαν να αφήνουν το παιδί τους τόσο αργά στο σχολείο , μέχρι τις 4:15
β) να απορροφηθούν οι εκπαιδευτικοί της β/θμιας που ήταν ήδη αρκετοί αδιόριστοι και δεν υπήρχαν πιθανότητες να διοριστούν με άλλο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 10 Οκτ 2010, 12:51

Εγώ που μίλησα με τους γονείς των μαθητών μου δεν βλέπω να ειναι ενθουσιασμένοι. ίσα ίσα που κιεκείνοι πιστεύουν πως τα παιδιά κουράζονται έτσι. Ασχημο είναι να σχολούν στη 1.00; Τελοσπάντων θα πορευτούμε έτσι είτε μας αρέσει είτε όχι.
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες