Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 24 Ιαν 2010, 23:11

:D ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!! ΜΠΑΙΝΩ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ! ΕΧΩ ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ-ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!! :D
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 25 Ιαν 2010, 18:23

Θα πάρεις χαρτί του μέτρου, θα το τσακίσεις σε ίσα μέρη ανάλογα με τις περιόδους που κάνεις στην Ιστορία και στη μέση θα βάλεις μια χοντρή γραμμή. Στη συνέχεια θα το κολλήσεις κάτω από τον πίνακα (για να είναι προσβάσιμο) και τα παιδιά σε κάθε ενότητα θα γράφουν τα πιο σημαντικά. Επίσης θα μπορούν να κολλάνε εικόνες ή να γράφουν κειμενάκια με περίληψη σημαντικών γεγονότων.
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pasio279 » 25 Ιαν 2010, 21:31

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έτσι έχω δουλέψει...από την αρχή της χρονιάς έχουμε πάρει χαρτί μήκους περίπου 7 μέτρων και έχουμε καλύψει τον τοίχο. Πάνω σε αυτό έχουμε ξεκινήσει από το 1453 και θα φτάσουμε μέχρι το τέλος της ύλης, χρονολογικά,προσθέτοντας σταδιακά σημαντικά γεγονότα. Συμπληρώνουμε τον πίνακα με φωτογραφίες από μάχες ή από προσωπικότητες.
Άβαταρ μέλους
pasio279
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 26 Ιαν 2010, 17:59

:D ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!! ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕ ΠΟΛΥΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!!! ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΑΥΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΚΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ!! :D
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες