Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΣΤ ΤΑΞΗ ΥΛΗ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΣΤ ΤΑΞΗ ΥΛΗ

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 08 Δεκ 2008, 21:53

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΓΛΩΣΣΑ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ-ΦΥΣΙΚΗ-ΙΣΤΟΡΙΑ?[/b]
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό vegos » 09 Δεκ 2008, 00:20

Στη γλώσσα είμαι στην έκτη ενότητα. Μαθηματικά στο 20ο κεφ., στη φυσική τελείωσα τα άβια- έμβια , ιστορία στο Ρήγα Φεραίο. Μη σε πιάνει άγχος όπου κι αν βρίσκεσαι. Κάθε τμήμα έχει το δικό του ρυθμό και αυτό που μετράει είναι η εμπέδωση της ύλης και όχι να βγάλουμε την ύλη. Πληροφοριακά, επειδη είναι δεύτερη φορά που παίρνω έκτη. δεν υπάρχει πρόβλημα στο να τελειώσεις τα βιβλία.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 09 Δεκ 2008, 20:19

ευχαριστω πολυ...ειμαι νεοδιοριστη κ πρωτη φορα εχω εκτη κ εχω αγχωθει... :wink:
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό kousel » 10 Δεκ 2008, 21:39

ΓΛΩΣΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ 7η ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ. ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗ ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ(ΤΙΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΔΑΣΚΩ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ)
Άβαταρ μέλους
kousel
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 11 Δεκ 2008, 14:57

Στη Γλώσσα έχω τελειώσει την 6η ενότητα και θα μπω από βδομάδα στην ενότητα με τα χριστουγεννιάτικα, θα αφήσω την 7η ενότητα για μετά τις διακοπές, στα Μαθηματικά είμαι στην ενότητα 19 (από βδομάδα στην 20), Φυσική στα έμβια-άβια, Ιστορία στο κεφ. 20 και Γεωγραφία κεφ. 13
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό nanage » 13 Δεκ 2008, 00:21

K ΕΓΩ ΓΛΩΣΣΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Κ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ 7 ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ, ΦΥΣΙΚΗ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΑ ΦΥΤΑ - - - ΜΗΠΩΣ ΞΕΦΥΓΑ?? ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟ Κ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΑΝΑΓΛΥΦΟ ΤΗΣ ΓΗΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ. ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ? ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ..
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ? ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ 1 Κ 1 ΩΡΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΑ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ Κ ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑ. Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ Η ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ... ΑΝΥWAY, ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑΞΕ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ 2 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΗ ΩΡΑ. ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??
Άβαταρ μέλους
nanage
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 14 Δεκ 2008, 15:54

Ανθολόγιο κάνουμε οπωσδήποτε μια φορά την εβδομάδα. Έτσι όπως είναι τα νέα βιβλία, τα παιδιά δεν έχουν ευκαιρίες να γνωρίσουν τη λογοτεχνία, οπότε το θεωρώ απαραίτητο. Όσο για την ευέλικτη ζώνη, πάλι δεν την αφιερώνω σε άλλα μαθήματα. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις κάτι μεγάλο. Εγώ π.χ. ανάλογα τα μαθήματα, με αυτά που προτείνουν, κάνω διάφορες ομαδικές δραστηριότητες. Ως τώρα κάποιο από τα θέματα που δουλέψαμε ήταν στη φυσική αυτό με την ενέργεια (κολλάζ από αρθρα εφημερίδων για τις ανανεώσιμες και μη μορφές, ζωγραφίσαμε πώς φανταζόμαστε το λεωφορείο φυσ. αερίου, κάναμε ταμπλό με ζωγραφιές και μικρά κειμενάκια για την οικονομία στην ενέργεια, κάναμε κατασκευές ηλιακού θερμ., ανεμογεννήτριας κ.τ.λ.) Τώρα δουλεύουμε χριστουγεννιάτικα έθιμα και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 06 Φεβ 2009, 21:52

Καλησπέρα... Στην Ευέλικτη εμείς διαβάζουμε τα Ματωμένα Χώματα της Διδώ Σωτηρίου, αρέσει πάρα πολύ στα παιδιά και δε βαριούνται καθόλου. Συνήθως τους το διαβάζω εγώ, γιατί δυσκολεύονται με τη γλώσσα και και τις εκφράσεις της Σωτηρίου. Στην ύλη που βρίσκεστε;
Στη Γλώσσα θα μπω από βδομάδα στην ενότητα 9, μαθηματικά είμαστε στο 26, Ιστορία στο 26, Φυσική τελειώσαμε τα φυτά (έχουμε κάνει ήδη μολυσματικές ασθένειες και ανπαραγωγικό) και Γεωγραφία στο 22.
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 06 Φεβ 2009, 21:53

Καλησπέρα... Στην Ευέλικτη εμείς διαβάζουμε τα Ματωμένα Χώματα της Διδώ Σωτηρίου, αρέσει πάρα πολύ στα παιδιά και δε βαριούνται καθόλου. Συνήθως τους το διαβάζω εγώ, γιατί δυσκολεύονται με τη γλώσσα και και τις εκφράσεις του βιβλίου. Στην ύλη που βρίσκεστε;
Στη Γλώσσα θα μπω από βδομάδα στην ενότητα 9, μαθηματικά είμαστε στο 26, Ιστορία στο 26, Φυσική τελειώσαμε τα φυτά (έχουμε κάνει ήδη μολυσματικές ασθένειες και ανπαραγωγικό) και Γεωγραφία στο 22.
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 06 Φεβ 2009, 23:18

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΤΗ.....
ΛΟΙΠΟΝ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ: ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 10η ΕΝΟΤΗΤΑ (ΣΤΙΣ ΑΝΤΩΝΥΜΙΕΣ), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 28....., ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦ. 24(ΙΜΠΡΗΜ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ!!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.....
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.....!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ........[/b]
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες