Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

μαθηματικα στ'

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

μαθηματικα στ'

Δημοσίευσηαπό elektra » 16 Φεβ 2008, 00:51

Φέτος διδάσκω για πρώτη φορά στην Στ τάξη. Πέρσι είχα την ε τάξη. Θέλω να σχολιάσω πόσο πιο ωραίο είναι το βιβλίο μαθηματικών τησ στ σε σχέση με το πάρα πολύ δύσκολο και ακατανόητο βιβλίο της Ε που δυσκόλεψε πάρα πολύ τα παιδιά μου. Θετικό βρίσκω και το γεγονός πως υπάρχει και ένα κομμάτι θεωρίας με παραδείγματα και πολύ κατανοητό για τα παιδιά
Άβαταρ μέλους
elektra
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 01:00

μαθηματικά ΣΤ

Δημοσίευσηαπό vegos » 18 Φεβ 2008, 00:20

Το βιβλίο των μαθηματικών της Στ είναι από τα πιο ωραία.Καταλαβαίνεις τη χρησιμότητα των μαθηματικών.Αρέσει στα παιδιά.Έχει πρακτικές εφαρμογές, σε αντίθεση με αυτό της Ε΄όπου φέτος τα είδαμε όλα. Τα παιδιά κι εγώ μαζί έχουμε μόνιμη σύγχιση.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό elektra » 19 Φεβ 2008, 18:09

Εγώ πάντως την προηγούμενη χρονιά που είχα Ε τάξη μετά το πρώτο σοκ με τα βιβλία συνειδητοποίησα πως πολλές φορές πρέπει να αφήνω το βιβλίο του υπουργείου και δουλέψαμε με τα παιδιά με δικά μου φυλλάδια που σε αρκετές περιπτώσεις βοήθησε σε καλύτερη κατανόηση των εννοιών. Αν και κουράστηκα άξιζε τον κόπο. Επίσης παρέλειψαασκήσεις που ήταν πολύ δύσκολες και δυσνόητες και τιςαντικατέστησα με δικές μου, σχετικές με την ύλη πάντα.
Υπομονή!
Άβαταρ μέλους
elektra
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 01:00

Τα μαθηματικά της ΣΤ' τάξης

Δημοσίευσηαπό Sia » 17 Νοέμ 2008, 18:36

Τα μαθηματικά είναι η επιστήμη της φύσης και της ζωής.
Οι μαθητές είναι οι πρώτοι που δίνουν σε μας τους δασκάλους τα παραδείγματά τους από την καθημερινή ζωή.
Μετά από 2 χρονιές στην Ε' τάξη, μπορώ να πω με σιγουριά ότι η ΣΤ' τάξη φέτος είναι παιχνιδάκι, αρκεί να μην πέσεις στην παγίδα της "επανάπαυσης".Γι' αυτό, τακτική άσκηση και εμπέδωση, επανάληψη και ψυχολογική στήριξη των μαθητών σε κάθε τους μικρή επιτυχία. Αυτή είναι για μένα η μαγική συνταγή.
Άβαταρ μέλους
Sia
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 01:00


Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες