Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ακούω και γράφω

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ακούω και γράφω

Δημοσίευσηαπό kserolas » 21 Νοέμ 2009, 19:57

Παρατηρώ ότι σε κάποια κριτήρια αξιολόγησης που ανεβάζετε δίνετε κείμενο καθ΄υπαγόρευση ως "ακούω και γράφω". Μου φαίνεται καλή εξάσκηση ,γιατί η κόρη μου π.χ. ,ενώ φέρνει κάθε μέρα άριστα στην ορθογραφία,εννοείται ότι κάνει τα άπειρα λάθη όταν γράφει ελεύθερα.Θα το εφαρμόσω και κατ΄ιδίαν,είναι καλή ιδέα!
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 24 Νοέμ 2009, 17:09

Στο διαχωρισμό της σύνθετης από την απλή πρόταση σελ. 66 του βιβλίου της Γλώσσας,όλα τα άλλα είδη των προτάσεων θεωρούνται ως απλές; Εννοώ την "Όλοι οι κάτοικοι του δήμου συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης" και όσες τυχόν βρούμε σε ασκήσεις στο βιβλίο ή σε φωτοτυπίες.
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 24 Νοέμ 2009, 17:17

Στο διαχωρισμό της σύνθετης από την απλή πρόταση σελ. 66 του βιβλίου της Γλώσσας,όλα τα άλλα είδη των προτάσεων θεωρούνται ως απλές; Εννοώ την "Όλοι οι κάτοικοι του δήμου συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης" και όσες τυχόν βρούμε σε ασκήσεις στο βιβλίο ή σε φωτοτυπίες.
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 26 Νοέμ 2009, 16:29

Σου απαντώ λίγο στον αέρα, διότι δεν έχω μαζί μου συντακτικό να το ελέγξω...
Με δεδομένο όμως τον κανόνα που δίνει το βιβλίο της γλώσσας, τη συγκεκριμένη πρόταση την χαρακτηρίζεις απλή και όχι σύνθετη, διότι έχει μόνο 1 υποκείμενο και 1 αντικείμενο.

Εγώ πάντως αν έβλεπα τη συγκριμένη πρόταση, αποκομμένη από το συγκεκριμένο πλαίσιο άσκησης, δεν θα την έλεγα με τίποτα απλή πρόταση, αλλά επαυξημένη.

Αν δεν κάνω λάθος...
Απλή ονομάζεται η πρόταση, η οποία έχει μόνο τους κύριους όρους, δηλαδή το Υποκείμενο και το Κατηγόρημα.

Επαυξημένη ονομάζεται η πρόταση, η οποία έχει, εκτός από τους κύριους όρους, και τους δευτερεύοντες όρους ή προσδιορισμούς.

Σύνθετη ονομάζεται η πρόταση, η οποία έχει περισσότερα από ένα υποκείμενα, αντικείμενα ή κατηγορούμενα.

Ελλειπτική ονομάζεται η πρόταση, από την οποία λείπει ο ένας από τους δύο κύριους όρους, επειδή εννοείται εύκολα από τα συμφραζόμενα. [/b]
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό kserolas » 26 Νοέμ 2009, 17:12

Μαθαίνουν τα παιδιά τα άλλα δύο είδη των προτάσεων σε μεγαλύτερη τάξη ή μένουν στο διαχωρισμό απλής-σύνθετης; Πάντως το βιβλίο δεν θα έπρεπε να βάζει επαυξημένη πρόταση ανάμεσα στα παραδείγματα,γιατί τα μπερδεύει.
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 26 Νοέμ 2009, 23:29

Συμφωνώ μαζί σου, το βρίσκω πολύ ανεύθυνο να διδάσκουμε λάθος παραδείγματα.

Στην Ε' Δημοτικού στην 4η ενότητα διδάσκεται και η επαυξημένη πρόταση, για την ελλειπτική δεν ξέρω αν θα τη συναντήσω παρακάτω στην ύλη ή αν είναι στης Στ την ύλη (ή και καθόλου...)
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό vegos » 26 Νοέμ 2009, 23:51

ΟΙ ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΣΤ
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 27 Νοέμ 2009, 09:30

Προβλέπεται να έχουν βιβλίο Γραμματικής στη Δ΄,Ε΄,Στ΄;Δεν μας έχουν μοιράσει.Παλαιότερα νομίζω δινόταν του Τσολάκη(;) Πάντως ,παιδιά,για να λέμε την αλήθεια ό,τι μάθουν στο δημοτικό είναι πολύ σημαντικό για τη μετέπειτα βαθμίθα!
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 27 Νοέμ 2009, 16:19

Στην Δ τάξη δεν προβλέπεται αλλά από την Ε δίνουν τη γραμματική του Τσολάκη, η οποία από του χρόνου θα αλλάξει.
Στο site του παιδαγωγικού ινστιτούτου έχουν ήδη αναρτήσει τη νέα γραμματική.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό papadoa » 30 Νοέμ 2009, 21:09

Καλησπέρα.Στη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου υπάρχουν παροράματα των νέων βιβλίωνμε διορθώσεις. Εκεί μπορειτε να δειτε ότι τη συγκεκριμένη προταση την αλλάζει σε: κάποια σκουπίδια είναι θησαυρός.Όχι οτι υπάρχουν όλα τα λάθη... ή ότι διορθώνονται πάντα σωστά....
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron