Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

πως εημερεύουν στο γυμνάσιο;

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

πως εημερεύουν στο γυμνάσιο;

Δημοσίευσηαπό olympiazianni » 05 Οκτ 2010, 10:55

Συνάδελφοι η κόρη μου πήγε α' Γυμνασίου και ανησυχώ! όποτε έχει κενό μπορεί να φεύγει από το σχολείο και να ξαναγυρίζει την επόμενη ώρα. Όταν μένει στο προαύλιο δεν πρόσέχει κανένας τα παιδιά. Αν το κενό είναι τελευταία ώρα σχολάει! Κι εγώ πως θα ξέρω που βρίσκεται;
Άβαταρ μέλους
olympiazianni
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 05 Οκτ 2010, 15:19

Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο να ρωτήσεις. Νομίζω πως δεν επιτρέπεται να φεύγει το παιδί απ' το σχολείο (χωρίς ενημέρωση τού γονέα) σε ώρες που βάσει προγράμματος θα έπρεπε να ήταν εκεί. Επίσης, αν έχουν κενό θα πρέπει πάντα να υπάρχει επιβλέπων ή εφημερεύων καθηγητής. Την ευθύνη την έχει το σχολείο. Δες αυτό (ειδικά το (η)).
http://epal-kallon.les.sch.gr/LEITOYRGIA/leitoyrgia_sxoleioy/efimeries.pdf
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Re: πως εημερεύουν στο γυμνάσιο;

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 05 Οκτ 2010, 16:52

Συνάδελφοι η κόρη μου πήγε α' Γυμνασίου και ανησυχώ! όποτε έχει κενό μπορεί να φεύγει από το σχολείο και να ξαναγυρίζει την επόμενη ώρα. Όταν μένει στο προαύλιο δεν πρόσέχει κανένας τα παιδιά. Αν το κενό είναι τελευταία ώρα σχολάει! Κι εγώ πως θα ξέρω που βρίσκεται;


Αγαπητή μου συναδέλφισσα καλως ήρθες στον κόσμο του γυμνασίου!!!
Δυστυχώς για σένα και για μένα, οταν η μεγάλη μου πρωτοπήγε γυμνάσιο, (μετά με την μικρή πλέον είχα μάθει και ήμουν πιο "ήρεμη") κανείς δεν έλεγχε τα παιδιά στο γυμνάσιο, κανείς δεν ενδιαφερόταν τι κάνουν στα κενά τους, η εφημερία των καθηγητών περιορίζεται μόνο στο χώρο του σχολείου και αυτό στις ώρες μόνο των διαλειμμάτων. Που να δεις τι γίνεται την ώρα του περιπάτου!!!!!(αλήθεια μονο στην πρωτοβάθμια απαγόρευσαν τους περιπάτους?)
Ορίζεται ο χώρος της αυλής και της γύρω απο το σχολείο περιοχής!!! το που φτάνουν τα παδιά δεν λέγεται!!!! Πάνε σε όλες τις γειτονικές και μη καφετέριες και όλα είναι μέσα!!!
Που να δεις το σοκ που έπαθα οταν Α΄λυκείου έπρεπε να βρεθεί η μεγάλη μου στην αλλη μεριά της πόλης στην πινακοθήκη!!!!!! Είχαν ραντεβού έξω απο την πινακοθήκη με την υπευθυνη καθηγήτρια!!! Η επιστροφή με τον ίδιο τρόπο, μέσω παραλίας!!! Και μας βάζαν να υπογράψουμε οτι η ευθυνη είναι δική μας αν συμβει οτιδήποτε!!! Αντε και να μην υπογράψεις, και να μην παει το παιδι!!! Τοτε να δεις τι γίνεται, βρίσκεσαι αντιμέτωπος με το ίδιο σου το παιδί!!!
Μην σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα του ελληνικού γυμνασίου-λυκείου!!!!
Υπομονή και πολύ κουβέντα με το παιδί σου!!!!

welcome to the club!!!! :(
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες