Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

γονεις στο προαυλιο

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

γονεις στο προαυλιο

Δημοσίευσηαπό kristy » 19 Σεπ 2010, 07:38

γεια σας. στο σχολειο μας έχουμε ένα πρόβλημα φέτος. αποφάσισε ο σύλλογος να μην μπαίνουν οι γονείς πριν την προσευχή καθόλου στο προαύλιο και να αφήνουν τα παιδιά στην κεντρική είσοδο. αυτοί όμως διαμαρτύρονται για το βάρος της τσάντας και απειλούν. έχουμε φτάσει στο σημείο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και οι συνάδερφοι. υπάρχει εγκύκλιος ή κάτι σχετικό που να μπορούμε να στηριχτούμε; ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 19 Σεπ 2010, 09:16

Νομίζω στον προγραμματισμό του σχολείου, μια εγκύκλιος που κυκλοφορεί κάθε χρονιά, κάνει αναφορά για την παρουσία τρίτων στο σχολείο.
Μπορειτε να στηριχτείτε εκει.

Έχω τύχει και εγώ σε ανάλογο ξεκίνημα σχολικής χρονιάς. Άλλαξε ο διευθυντής και είδε την αταξία στο προαύλιο, γονείς να μπαίνουν και να βγαίνουν στο σχολείο, να φέρνουν μαθητές πολύ αργότερα από το κουδούνι, μάνες να συζητουν την ώρα της προσευχής, μόνο κάφέ που δεν είχαν μαζί τους.
Στην αρχή υπήρχαν αντιδράσεις, διαμαρτυρίες κάτι που το ζούσαμε όλοι οι συνάδελφοι που είμασταν εφημερία στην πόρτα αλλά ως εφημερεύουσα έβλεπα ότι έκανα πολύ πιο εύκολα και σωστά τη δουλειά μου.

Όσο για το βάρος της σχολικής τσάντας, που έχουν ένα δίκιο και οι γονείς είναι στο χέρι μας συνάδελφοι να ελαφρύνουμε τη σάκα όσο μπορούμε. Κρατώντας βιβλία και αντικείμενα στο σχολείο.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 19 Σεπ 2010, 10:47

Με καλή θέληση και από τις δύο πλευρές τέτοια προβλήματα είναι εύκολο να λυθούν. Το βάρος της τσάντας είναι μεγάλο πρόβλημα και έχουνν δίκιο οι γονείς. Πρέπει άμεσα οι δάσκαλοι να το μειώσουν κρατώντας τα βιβλία και τετράδια των παιδιών στην τάξη. Απ' την άλλη, απαγορεύεται και οι είσοδος τρίτων στο σχολείο εκτός των ωρών συνεργασίας δασκάλων με γονείς. Πρέπει οι δάσκαλοι να είναι πιο ελαστικοί σε τέτοια θέματα και να κάνουν μία συγκέντρωση για να εξηγήσουν τους λόγους της απαγόρευσης στους γονείς.
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες