Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΙΚΟ Β' ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΥΛΙΚΟ Β' ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό margarita84 » 08 Σεπ 2010, 14:06

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!
ΦΕΤΟΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Β' ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ (ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΥΛΙΚΑ)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!
Άβαταρ μέλους
margarita84
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό fofi » 08 Σεπ 2010, 16:39

Άβαταρ μέλους
fofi
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό gregory » 09 Σεπ 2010, 14:33

Δεν υπάρχει ακριβής απάντηση στο παραπάνω ερώτημα.
Άβαταρ μέλους
gregory
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 01:00

υλικό Β' τάξης

Δημοσίευσηαπό leniopap » 12 Σεπ 2010, 19:45

Καλή σχολική χρονιά Μargarita 84
Είναι η δεύτερη χρονιά που παίρνω Β' τάξη με τα νέα βιβλία και έτσι θα σου γράψω τι θα ζητήσω κι εφέτος από τα παιδιά μου:

Τετράδια:Αντιγραφής,Εργασιών,Ορθογραφίας.Γραπτής Έκφρασης και Μαθηματικών όλα 50φυλλα.
1 Ευρετήριο
1 άβακα (απαραίτητος)
1 αριθμητήριο
1 χαρακάκι
1 γνώμονα
1 ξύλινο μέτρο
Τα υπόλοιπα τα ξέρεις δηλ. μολύβια, μαρκαδόροι κ.λ.π.
Ελπίζω να σε βοήθησα .
Καλή δύναμη![color=darkred1b][/color1b][size=181b][/size1b]
Άβαταρ μέλους
leniopap
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Οκτ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό vasw » 13 Σεπ 2010, 00:39

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ Β ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ!ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!
ΠΕΡΙΣΥ ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΛΟΥΣΑ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ? ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.
Άβαταρ μέλους
vasw
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό raulita » 13 Σεπ 2010, 01:08

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ Β ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ!ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!
ΠΕΡΙΣΥ ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΛΟΥΣΑ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ? ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

Δεν εχεις δει μαλλον το βιβλίο των μαθηματικών!!!Καλύτερα να τα κάνουν μόνα τους.Να τους λες να κυκλώσουν τι εχουν για ανάγνωση,για ορθογραφία και αντιγραφη.Εγώ τους έδινα μια φωτοτυπία και πάντα στο τέλος έγραφα τι έχουμε ανάγνωση,αντιγραφή και ορθογραφία και ποιες λέξεις για προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ladalil » 13 Σεπ 2010, 01:46

καλή σχολική χρονιά σε όλους!
Φέτος παίρνω κι εγώ για πρώτη χρονιά τη Β΄τάξη και σας ευχαριστώ πολύ για την λίστα με τα υλικά γιατί είχα μια ανησυχία μήπως ζητάω πολλά τετράδια για την Β΄τάξη.

σχετικά με τον άβακα θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ακριβός για να ζητήσω να τον αγοράσουν οι γονείς και αν εναλλακτικά μπορεί να λειτουργήσουμε με τον ένα και μονάδικό της δασκάλας....
Άβαταρ μέλους
ladalil
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:00

Ο άβακας

Δημοσίευσηαπό leniopap » 13 Σεπ 2010, 14:34

Ο άβακας δεν είναι ακριβός, νομίζω ότι θα είναι χρησιμότερος αν έχει το κάθε παιδί το δικό του.Υπάρχουν μικροί άβακες από ξύλο ή πλαστικό.Καλή χρονιά!
Άβαταρ μέλους
leniopap
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Οκτ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 13 Σεπ 2010, 15:00

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ Β ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ!ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!
ΠΕΡΙΣΥ ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΛΟΥΣΑ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ? ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

Δεν έχεις και άδικο. Στην αρχή τα παιδιά μπορεί και να ξεχνάνε κάτι. Αλλά το να τους δίνεις εσύ έτοιμο σημειωμένο τι έχουν να κάνουν ή να διαβάσουν,δεν ξέρω κατά πόσο έτσι θα καταφέρεις να αναπτύξεις υπεύθυνα παιδια-μαθητές. Νομίζω ότι πρέπει να μάθουν να σημειώνουν μόνα τους στα βιβλία και τετράδια τι έχουν και τι δεν έχουν να διαβάσουν ή να γράψουν. Αν το κάνουν αυτό , το μόνο που έχουν να κάνουν στο σπίτι είναι να ρίξουν μια ματιά στα βιβλία τους. Θα δουν το σημειωμένο κομμάτι και θα το διαβάσουν.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό katcbf250 » 13 Σεπ 2010, 16:57

Καλή χρονιά σε όλους!
Η παραγωγή γραπτού λόγου πιστεύετε οτι μπορεί να γίνεται στο τετράδιο εργασιών; Δεν έχω ζητήσει ξεχωριστό τετράδιο από τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
katcbf250
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 03 Ιαν 2009, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες