Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό 3dimampel » 03 Φεβ 2010, 13:23

Ούτε εμείς έχουμε πάρει το βιβλίο των μαθηματικών και μάλλον θα δουλέψουμε φωτοτυπίες. Πόυ βρήκατε το cd που λέτε για την προπαίδεια;
Άβαταρ μέλους
3dimampel
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό bako » 03 Φεβ 2010, 20:41

κι εμείς δεν έχουμε πάρει το β τεύχος των μαθηματικών...πάλι θα διαπρέψουν οι φωτοτυπίες.... Για ποιο CD μιλάς;
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

cd για την προπαίδεια

Δημοσίευσηαπό 3dimampel » 04 Φεβ 2010, 19:48

Οι συνάδελφοι αναφέρονται στο cd με τίτλο λάχανα και χάχανα που έχει θέμα την προπαίδεια. Η γνώμη μου είναι ότι άδικα πιέζουμε τα παιδιά να μάθουν την προπαίδεια από την δευτέρα τάξη. Καταπονούνται ιδιαίτερα και χάνουν το ενδιαφέρον τους για τα μαθηματικά. Καλές Απόκριες σε όλους γιατί το έχουμε ανάγκη!
Άβαταρ μέλους
3dimampel
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 06 Φεβ 2010, 15:19

Συμφωνώ απολύτως με όλους όσοι υποστηρίζουν ότι την προπαίδεια ΔΕΝ θα τη μάθουν τα δευτεράκια, όσο και να χτυπιόμαστε! Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ στην τάξη έχω παιδιά που ακόμα δυσκολεύονται να προσθέτουν γρήγορα το 7 ή το 8 κοκ. Επιμένω να μάθουν την προπαίδεια του 2,5,10,3,4, κι αυτό γιατί είναι εύκολο με τα δάχτυλά τους να ανεβαίνουν σιγά - σιγά. Κάνω στην τάξη πολλά προβλήματα πολλαπλασιασμού, για να καταλάβουν τη λογική τους και επιμένω να ξέρουν ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ το 4χ9, όχι να μου λεν αμέσως: 36! Ας τη μάθουν στην Γ΄ή στην Δ' τάξη! Έχει ακόμα πολλή ύλη να βγάλω, οπότε δε θα κάτσω και πεντακόσια μαθήματα για να μάθουν την προπαίδεια! Κάνω 2 - 3 μέρες την κάθε προπαίδεια, πολλές επαναλήψεις και πάλι νομίζω ότι πολύ είναι.
Επίσης, έχω φτιάξει την προπαίδεια σε κάρτες και κάθε μέρα τους ρωτάω 5 - 10 λεπτά ανακατεμένα να μου λένε το κάθε παιδί από 3 -4 ζευγάρια. Στα τριτάκια που το είχα κάνει παλιότερα είχε πιάσει και είχαν μάθει την προπαίδεια απέξω κι ανακατωτά! Με τα δευτεράκια επιφυλάσσομαι. Νομίζω δεν έχουν ακόμα τη νοητική ωριμότητα να κατακτήσουν την προπαίδεια!
Αυτά!
Ελπίζω να μη σας κούρασα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 09 Φεβ 2010, 18:31

Μιλωντας ως μαμα και ως δασκαλα τα παιδια στην Γμαθαινουν ΑΡΙΣΤΑ την προπαιδεια.Στη Β αρκει να κατανοησουν τον πολ/σμο δηλ.ποια προσθεση αντιστοιχει καθε φορα.Επιμεινετε μονο στις ευκολες και απλες .Και αυτες του χρονου στην αρχη δεν θα τις θυμουνται!!Θελει πολυ υπομονη!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες