Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Σκέφτομαι και γράφω στη Β΄ τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Σκέφτομαι και γράφω στη Β΄ τάξη

Δημοσίευσηαπό alasitas » 01 Δεκ 2009, 22:03

Καλησπέρα ,
συνάδελφοι.Φέτος έχω για πρώτη φορά Β΄ δημοτικού. Ήθελα να ρωτήσω,εάν γνωρίζει κανείς, να με ενημερώσει σχετικά με το σκέφτομαι και γράφω.Είναι εργασία σαφώς παραγωγής γραπτού λόγου η οποία πρέπει να δίδεται αποκλειστικά ως κατ' οίκον εργασία
ή να πραγματοποιείται και στο σχολείο;
Η δική μου άποψη είναι να τη δουλεύουμε εναλλάξ. Άλλοτε στο σχολείο και άλλοτε στο σπίτι. Τι προτείνετε; [/quote]
Άβαταρ μέλους
alasitas
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Δεκ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 01 Δεκ 2009, 22:20

Καλησπέρα συνάδελφε!!!
Εγώ πέρσι που είχα Β΄τάξη την επεξεργασία του γραπτού λόγου (και όχι πια σκέφτομαι και γράφω!), την δουλεύαμε κυρίως στο σχολείο!!!
Αν έχεις σκοπό να αναθέτεις κάτι τέτοιο στο σπίτι, να είσαι σίγουρος ότι η δουλειά που θα ελέγχεις δεν θα είναι των παιδιών!!!!
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!
" Οι γονείς έχουν μεγάλο οίστρο όταν πρόκειται για εργασίες των παιδών τους!!!"
Θαρρείς και οι δάσκαλοι δεν το καταλαβαίνουν ποιανού είναι το κείμενο!!!!
Η γνώμη μου είναι να το δουλεύεις στο σχολείο!!!
Ετσι κι αλλιώς πρέπει η επεξεργασία να γίνει οπωσδήποτε στο σχολείο, γιατί να μην τσεκάρεις και πως το κατανόησαν τα παιδιά; :?:
Όσο για το σπίτι αν θέλεις από καμμιά για εμπεδωση και εφαρμογή τότε ναι!!!!
Και αυτό όμως όχι πολύ συχνά!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Σκέφτομαι και γράφω στη Β΄ τάξη

Δημοσίευσηαπό alasitas » 01 Δεκ 2009, 22:35

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Έτσι θεωρώ, ότι πρέπει να γίνεται, γιατί όντος διαπιστώνω πως η εργασία
καταλήγει να γίνεται από τους γονείς.Απλά σκέφτομαι, ότι πρέπει να οργανώσουμε καλύτερα το χρόνο μας έτσι ώστε να πραγματοποιείται στο σχολείο. Αναρωτιέμαι και για την αντίδραση των γονέων οι οποίοι απ΄ότι
φαίνεται τη θεωρούν εργασία για το σπίτι..... για ευνόητους λόγους!
Άβαταρ μέλους
alasitas
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Δεκ 2009, 01:00

Re: Σκέφτομαι και γράφω στη Β΄ τάξη

Δημοσίευσηαπό tseagori » 01 Δεκ 2009, 22:43

ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ .ΚΑΝΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΑΡΚΕΙ.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 02 Δεκ 2009, 22:32

Συμφωνώ με όλους τους προηγούμενους. 10 χρόνια δασκάλα δεν έχω δώσει ούτε ένα "σκέφτομαι και γράφω" στο σπίτι! Στη δευτέρα ειδικά, που ο χρόνος επαρκεί, πρέπει να δουλέψεις πολύ στην τάξη, γιατί το βιβλίο δεν έχει τίποτα!
Εμείς κάθε φορά που τελειώνουμε μια ενότητα κάνουμε μια μέρα χωριστά παραγωγή γραπτού λόγου. Ενδεικτικά σου προτείνω τα ακόλουθα:
- κατασκευή και επαύξηση προτάσεων/ σύνδεση με το "και"
- εμπλουτισμός προτάσεων με επίθετα!
- περιγραφή εικόνας με απλές προτάσεις (ποιος κάνει τι;)
- εικόνες στη σειρά που φτιάχνουν ιστορία: γράφοντας μια πρόταση για κάθε εικόνα, φτιάχνουν μια ολοκληρωμένη ιστορία! (κοίταξε στο site, θα αναρτήσω αρκετές σε μια - δυο μέρες)
- ιστορίες που λείπει η αρχή ή το τέλος!

Η δομή της έκθεσης (πρόλογος - κύριο θέμα - επίλογος) θα σε απασχολήσει λίγο αργότερα, μετά το Γενάρη!Δούλεψέ τα τώρα τα παιδιά στην κατασκευή ΣΩΣΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΝΟΗΜΑ!
...και υπομονή![/b]
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό evangeli » 02 Δεκ 2009, 23:12

Καλησπέρα.Συμφωνώ με τη skoulina.Η παραγωγή λόγου καλό είναι να γίνεται στην τάξη .Εγώ τα κάνω στην τάξη ,τα διορθώνουμε και μετά τα καθαρογράφουν στο σπίτι.Αλλιώς πέφτει δουλειά από τους γονείς !!
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό smev » 03 Δεκ 2009, 14:18

Δεν αναθέτουμε εργασίες παραγωγής γραπτού λόγου στο σπίτι και ειδικά σε τόσο μικρή τάξη. Είναι δική μας δουλειά να τους μάθουμε να γράφουν κείμενα. Η εγκύκλιος που αφορά τις κατ΄οίκον εργασίες είναι σαφέστατη σε αυτό το θέμα και καλό είναι όλοι να την έχουμε διαβάσει καλά. Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Φ12/428/85241/Γ1/18-8-2003
ΘΕΜΑ : « Κατ` οίκον εργασίες »
Σε καμιά περίπτωση δεν αναθέτουμε ως «κατ` οίκον» εργασίες ασκήσεις παραγωγής λόγου («Σκέφτομαι και γράφω»),
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Re: Σκέφτομαι και γράφω στη Β΄ τάξη

Δημοσίευσηαπό victorpatrick » 01 Ιούλ 2023, 12:08

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό το άρθρο. Αυτές οι πληροφορίες είναι πραγματικά χρήσιμες για μένα pge outage map
Άβαταρ μέλους
victorpatrick
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2023, 12:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες