Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

εκκλησιασμός μαθητών

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

εκκλησιασμός μαθητών

Δημοσίευσηαπό bako » 23 Οκτ 2009, 17:11

Μπορεί κάποιος συνάδελφος τι ακριβώς ισχύει για τον εκκλησιασμό των μαθητών στα σχολεία μας;
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 23 Οκτ 2009, 20:35

9. Εκκλησιασμός

Ο εκκλησιασμός των μαθητών κατά σχολείο ή τάξη πραγματοποιείται με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων και με τη συνοδεία των εκπ/κών στις παρακάτω περιπτώσεις:

α. Την εορτή των Τριών Ιεραρχών και τις εθνικές εορτές, σύμφωνα με το άρθρο 4 αυτού του Προεδρικού διατάγματος.

β. Την ημέρα του Πολιούχου, όταν οι τοπικές συνθήκες του εορτασμού το επιτρέπουν.

γ. Μια φορά το μήνα σε εργάσιμη ημέρα, τις δύο πρώτες ώρες, μετά από συνεννόηση με τους υπευθύνους του ιερού ναού και εφ όσον εξασφαλίζονται οι απαραίτητες προϋποθέσεις για ασφαλή μετάβαση των μαθητών.

δ. Εκτάκτως μέχρι τρεις φορές το διδ. έτος, όταν κρίνεται σκόπιμο από το σύλλογο διδασκόντων, σε ώρες λειτουργίας ή μη του σχολείου

Σχόλιο δικό μου: Τα παραπάνω ισχύουν κυρίως για τα σχολεία της επαρχίας, σε μεγάλα αστικά κέντρα δεν πραγματοποιείται εκκλησιασμός κάθε μήνα.

Για ό,τι άλλες απορίες μπορείς να συμβουλεύεσαι το ΠΔ που αφορά στη λειτουργία των σχολείων http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/pd201.htm#_Toc440178926
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό bako » 23 Οκτ 2009, 21:07

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που μόνο οι 2 από τους 10 δασκάλους επιθυμούν τον εκκλησιασμό των μαθητών των τάξεων τους. Ο διευθυντής έχει το διακίωμα να το φέρει σε θέμα σε συνεδρίαση των διδασκόντων και να το θέσει σε ψηφοφορία; Επίσής επείδη από τα σχολεία που περνώ ακούω ότι οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α και Β) δεν παν στον εκκλησιασμό της 28-10 και της 25-10 γιατί δεν χωράνε στην εκκλησία, υπάρχει κάποια σχετική διάταξη....
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 25 Οκτ 2009, 00:11

Τι να θέσει σε ψηφοφορία;
Να μην σε αφήσει να πας ή να σε υποχρεώσει να πας;
Το πρώτο δεν είναι δυνατόν, το δεύτερο πολύ πιθανό ως και σίγουρο.

Επίσής επείδη από τα σχολεία που περνώ ακούω ότι οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α και Β) δεν παν στον εκκλησιασμό της 28-10 και της 25-10 γιατί δεν χωράνε στην εκκλησία, υπάρχει κάποια σχετική διάταξη....


Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το σημείο γ) δηλαδή ότι έχουν εξασφαλιστεί οι κατάλληλες συνθήκες ασφαλούς μετάφοράς των μαθητών. Σε σχολείο που είχα υπηρετήσει εγώ στην Αθήνα, χωρίστηκε το σχολείο στα δυο και οι μεγάλες τάξεις πήγαν στην πιο μακρινή εκκλησία που έπρεπε να διασχίσουμε 1 λεωφόρο και 1 δρόμο με αρκετή κίνηση ενώ αντίστοιχα οι μικρές τάξεις πήγαν στην κοντινότερη εκκλησία, όταν προέβαλαν καποιοι συνάδελφοι αυτό το επιχείρημα.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό bako » 25 Οκτ 2009, 20:29

σ' ευχαριστώ πα΄ρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Πέρισυ που είχα Β ΄τάξη σ' ένα σχολείο είχαν το καθεστώς ότι στις μεγάλες εθνικές εορτές εκκλησια πάνε ολές οι τάξεις εκτος από τη Α και Β. ζήτησα από τον διευθυντή μου να πάω έγω τα μικράκια μου και μου απάντησε ότι δε γίνεται γαιτί δε χωράν σην εκκλησία... Κατόπιν δικης μου επιμονής μου, έθεσε το θέμα στο σύλλογο διδασκόντων και ψήφισαν όλοι ότι τα μικράκια δεν πρέπει να πηγαίνουν εκκλησία 25-3 και 28-10. Κόντεψαν μάλιστα να με βγάλουν και τρελλό... Φέτος στο σχολείο που είμαι αντιλαμβάνομαι ότι ισχύει το ίδιο καθεστώς και ήθελα να ξέρω, επειδή είμαι νέος στο χώρο, αν ο περσινός μου διευθυντής είχε αυτό το δικαίωμα...
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό bako » 25 Οκτ 2009, 20:31

να σημειώσω ότι και στις 2 περιπτώσεις εν τίθεται ζήτημα ασφάλειας των μαθητών καθότι δουλεύω σε μικρά επαχιακά σχολεια
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 25 Οκτ 2009, 21:34

Tι να σου πω, συνάδελφε-ισσα, εγώ από τη μικρή εμπειρία που είχα σε επαρχιακό σχολείο, πηγαίναμε όλοι εκκλησία μια φορά το μήνα απαραιτήτως.
Στην Αθήνα είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα (2-3 φορές το χρόνο) ίσως και λόγω συνθηκών που επικρατούν στους δρόμους.

Έχεις τη δυνατότητα να τα πας κάποια άλλη μέρα να εκκλησιαστούν ή γενικά δεν σου επιτρέπεται καθόλου;
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες