Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Διασταύρωση ύλης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό paulospapadakis » 20 Οκτ 2009, 23:06

Είμαι στο 7ο στα μαθηματικά και στην 4η ενότητα στη γλώσσα.Θα μείνω στο 7ο για να κάνω προβλήματα με το μισό και το ολόκληρο.Τη συμμετρία θα την κάνω στην ευέλικτη. :lol:
Άβαταρ μέλους
paulospapadakis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό efiadonis » 22 Οκτ 2009, 17:44

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΡΙΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΥΛΗ ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ.ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ Α ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΥΡΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΔΕΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΙΞΗΣ.ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ Β ΤΑΞΗΣ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ Η ΤΑΞΗ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΣ ΗΘΕΛΑ .ΑΣΕ ΠΟΥ Η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ.ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΛΛΑΒΙΣΜΟ ΠΧ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΑΥ ΚΑΙ ΕΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΖΑ.
Άβαταρ μέλους
efiadonis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό msnefeli » 25 Οκτ 2009, 20:32

Γεια σε όλους! Εγώ είμαι στη Γλώσσα στην ενότητα 5 και στα Μαθηματικά τελειώνουμε το κεφάλαιο 7. Να ρωτήσω κάτι; Έχετε πάρει όλοι το βιβλίο των μαθηματικών;Εμείς όχι ακόμη(!!) και κάνουμε από φωτοτυπίες! Έλεος!


Kαι εμείς δεν έχουμε πάρει το βιβλίο, το οποίο από ότι μας λένε βρίσκεται για διορθώσεις!!!. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το έχουν οι άλλοι συνάδελφοι. Εγώ είμαι απο την Αγία Παρασκευή, Αττικής. Εσείς από ποιες περιοχές είστε;
Άβαταρ μέλους
msnefeli
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 25 Οκτ 2009, 22:15

γεια σας..κ γω τελειωσα την τριτη ενοτητα της γλωσσας και εχω μπει στην 7η λογω 28ης..μαθηματικα ειμαι στο 9 και θα μεινω μια δυο μερες..μια ερωτηση..το κεφ 10 το μαθηματικων θα το κανετε??ειναι οι αριθμοι στοχοι κ πιστευω οτι δεν θα καταλαβουν τιποτα τα παιδια ..και εξαλλου δεν βλεπω την σπουδαιοτητα κ τη χρησιμοτητα του..
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό fofi » 05 Νοέμ 2009, 16:05

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι!Εμείς που έχουμε το βιβλίο είναι το παλιό;αν ναι τότε γιατί το κάνουμε?

Κ εμένα οι αριθμοί στόχοι μου φαίνεται πολύ μπέρδεμα!δε νομίζω να το κάνω!
Άβαταρ μέλους
fofi
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Ύλη Μαθημάτων Δ΄Δημοτικου

Δημοσίευσηαπό remaria3 » 06 Νοέμ 2009, 20:38

Γεια σε όλους τους συναδέλφους!
Έχω Τετάρτη Δημοτικού.
Στη Γλώσσα έιμαι στο κείμενο "Στάση βροχοσταλίδων"(συνέχεια).
Στα Μαθηματικά μόλις στο 8 κεφάλαιο με την πρόσθεση και την αφαίρεση γιατί τα παιδιά είχαν ανάγκη από εξάσκηση στις αφαιρέσεις.
Στην Ιστορία στο κεφάλαιο 7.
Μάλλον έχω μείνει πίσω στα μαθηματκά.
Υπάρχει άλλος με Δ΄τάξη να μου πει που βρίσκεται στην ύλη;
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
remaria3
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 07 Νοέμ 2009, 16:08

Kαι εμείς δεν έχουμε πάρει το βιβλίο, το οποίο από ότι μας λένε βρίσκεται για διορθώσεις!!!. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το έχουν οι άλλοι συνάδελφοι. Εγώ είμαι απο την Αγία Παρασκευή, Αττικής. Εσείς από ποιες περιοχές είστε;[/quote]

Δυτική Αττική και ακόμη περιμένουμε!!!Πραγματικά αίσχος!!! :x Εντωμεταξύ εκτός από το βιβλίο του μαθητή μας λείπουν και τα β+δ τεύχη του τετραδίου εργασιών!

Για το 10ο κεφάλαιο... εγώ το έκανα επιμένοντας στο ''πάτημα στη δεκάδα''.Πριν μπω στο κεφάλαιο αυτό είχαμε κάνει κάποιες εισαγωγικές ασκήσεις για το πώς φτάνουμε στο 10 με πρόσθεση ή αφαίρεση και αυτό βοήθησε λίγο τα παιδιά για να λύσουν τους αριθμούς στόχους(οι οποίοι όντως είναι δύσκολοι) αλλά πάντοτε με δική μου καθοδήγηση..
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό efidellaporta » 08 Νοέμ 2009, 15:31

aussie [size=189b][/size9b]
Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα ήθελα , αν είναι εύκολο , μία νέα ενημέρωση για το που βρίσκεστε στην ύλη β' τάξης. Εγώ αύριο μπαίνω στην 6η ενότητα Γλώσσας και στο 11ο κεφ. ( τα νομίσματα ) μαθηματικά. Είμαι καλά;
Άβαταρ μέλους
efidellaporta
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 10 Δεκ 2008, 01:00

Ύλη Δ΄τάξης-Τι να κάνω;;;

Δημοσίευσηαπό maraki » 09 Νοέμ 2009, 23:00

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Εγώ έχω Δ΄τάξη, σε σχολείο όπου τα τμήματα της Δ΄είναι 3. Φροντίζουμε να συμβαδίζουμε λοιπόν,αν και κάποιες φορές απέχουμε 1 με 2 μαθήματα.
Εγώ λοιπόν εχω τελειώσει τη "σταση βροχοσταλίδων" και αύριο θα προχωρήσω στο επόμενο. Στα μαθηματικά είμαι στο 11 αλλά παρατήρησα προβλήματα οπότε μάλλον θα το επεξεργαστώ για λιγες μέρες.
Κι έρχομαι στο μεγάλο μου πόνο την ιστορία.Βρίσκομαι στο κεφ.12. Γιατί το λέω πόνο; Γιατί από τα 18 παιδιά, μόνο τα 6-7 διαβάζουν.Κι οπότε εγώ τι κάνω; Στο τμήμα μου συμβαίνει το εξής: φέτος χωρίστηκε κι εγώ πήρα το μίγμα των άλλων δύο που ήταν πέρυσι. Οπότε η μεν συνάδελφος τους ζητούσε να ξέρουν το μάθημα, ενώ ο άλλος όχι. Χωρίζω το μάθημα, σημειώνουμε τίτλους για τις παραγράφους, σημειώνουμε ερωτήσεις, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εδώ, στα πολιτεύματα έκανα σχεδιάγραμμα και τους ζήτησα να ξέρουν μόνο αυτό, και πάλι... 7 παιδιά. Το συζήτησα και στη συνάντηση με τους γονείς. Είπαν και αυτοί ότι θα βοηθήσουν αλλά δε βλέπω βελτίωση. Κι εγώ προχωρώ κανονικά ή επαναλαμβάνω και ξανα επαναλαμβάνω το κεφάλαιο; Έχει νόημα;
Θα το εκτιμούσα αν άκουγα τις απόψεις σας, ευχαριστώ :?
Άβαταρ μέλους
maraki
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 10 Νοέμ 2009, 16:22

aussie [size=183f][/size3f]
Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα ήθελα , αν είναι εύκολο , μία νέα ενημέρωση για το που βρίσκεστε στην ύλη β' τάξης. Εγώ αύριο μπαίνω στην 6η ενότητα Γλώσσας και στο 11ο κεφ. ( τα νομίσματα ) μαθηματικά. Είμαι καλά;


Στα ίδια είμαστε... στη Γλώσσα είμαι στην 6η ενότητα στα διαλυτικά και στα μαθηματικά σήμερα έκανα το κεφάλαιο 11 από το βιβλίο και αύριο το τετράδιο εργασιών. Πάντως στα μαθηματικά πηγαίνω με αρκετά αργούς ρυθμούς γιατί τα παιδιά δυσκολεύονται με αυτό το βιβλίο...εύχομαι να βγει η ύλη στην ώρα της... :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες