Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Τι Μαθηματικά είναι της Β΄;

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Τι Μαθηματικά είναι της Β΄;

Δημοσίευσηαπό srougelli » 28 Απρ 2009, 22:57

Ρε συνάδελφοι τι Μαθηματικά είναι αυτά;
Μετά απο το κεφ.43 τι προβλήματα είναι αυτά και μάλιστα σύνθετα;
Αν δε βάλουμε δικά μας τα παιδιά δε μαθαίνουν τίποτα! Αλλά και πόσα προβλήματα να τους βάλουμε πια;
Τι τρόποι λύσης είναι αυτοί; Ευτυχώς που υπάρχει στη σελίδα αυτή υλικό και παίρνουμε ιδέες!
Αν έχετε ιδέες βάζετε τις μας αρέσουν!
Άβαταρ μέλους
srougelli
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: agiassos

Δημοσίευσηαπό evangeli » 01 Μάιος 2009, 21:26

Έχεις δίκιο strougelli αλλά στην Ελλάδα είμαστε τι να κάνουμε!!!Εγώ επειδή είναι η 2 φορά που κάνω το βιβλίο και την 1 είχα αγχωθεί και τρελλαθεί τώρα που το ξέρω επιλέγω τι θα κάνω, δουλεύω ανάλογα τα παιδιά όπως και κάνω αρκετή δουλειά για καλύτερη εμπέδωση στο τετράδιο και αναλυτικά.Καλύτερα αργά ,σταθερά και με ουσία τουλάχιστον ότι μάθουν να το μάθουν σωστά και τελικά μου βγαίνει και η ύλη και μαθαίνουν και κάποια παραπάνω.Έχω δει ότι δουλεύει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό despoinaki » 05 Μάιος 2009, 14:52

Κι εγώ το έκανα πέρσι το βιβλίο. Νομίζω πως η enangeli έχει απόλυτο δίκιο. Τώρα κι εγώ ξέρω τι να κάνω και πώς να το κάνω. Σίγουρα πρέπει να γίνει επιλογή και ταυτόχρονα απόρριψη κάποιων κεφαλαίων. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν πολύ καλά την προπαίδεια και να κάνουν νοερά προσθαφαιρέσεις μέσα στην εκατοντάδα με άνεση. Προβλήματα μπορούμε να βάζουμε δικά μας, προσαρμοσμένα στη δυναμική των παιδιών και σιγά σιγά να ανεβάζουμε το επίπεδο δυσκολίας. Το συμπέρασμα όμως είναι πως το βιβλίο αυτό θέλει διόρθωση.
Άβαταρ μέλους
despoinaki
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό KOUREMADI » 05 Μάιος 2009, 15:56

Συμφωνω απολυτα μαζι σας συναδελφοι . Το κακο με την δικη μου περιπτωση ειναι οτι φετος διδαξα το βιβλιο πρωτη φορα και τωρα που φτανουμε στο τελος δεν ειμαι σιγουρη για το αν τα παιδια ειναι ετοιμα για την τριτη ταξη . Αγχωνομαι γιατι ακολουθω το βιβλιο κυριως και φυσικα στα προβληματα μονο με δικη μου βοηθεια λυνονται ! Χαλια !
Άβαταρ μέλους
KOUREMADI
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Μάιος 2007, 00:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες