Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ !!!

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ !!!

Δημοσίευσηαπό KOUREMADI » 05 Φεβ 2009, 20:20

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. ΕΙΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΜΙΑ (ΜΟΝΟ ΜΙΑ) ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΟΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ .ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ .ΦΕΤΟΣ ΠΗΓΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΥ Η ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ; ΕΓΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ;
Άβαταρ μέλους
KOUREMADI
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Μάιος 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό srougelli » 05 Φεβ 2009, 21:47

Νομίζω ότι πρέπει να τη βοηθήσεις αυτή τη μαμά συμπλήρώνοντας το ερωτηματολόγιο του παιδ/λόγου.Και εμένα μου έτυχαν τέτοια περιστατικά και βοήθησα στη βελτίωση του παιδιου!Τώρα με τη μαμά είμαστε μια χαρά!
Άβαταρ μέλους
srougelli
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: agiassos

Re: ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ !!!

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 06 Φεβ 2009, 16:22

΄Ενας επαγγελματίας παιδοψυχολόγος οφείλει να εξετάζει τη συμπεριφορά ενός παιδιού τόσο στο οικογενειακό, όσο και στο σχολικό περιβάλλον, προκειμένου να καταλήξει σε πιο ασφαλή συμπεράσματα. Πληροφορίες λοιπόν για το πώς κινείται το παιδί στο σχολικό περιβάλλον μπορεί να λάβει μόνο από εσένα. Θα βοηθούσες, λοιπόν, συμπληρώνοντας το ερωτηματολόγιο. Στο κάτω κάτω για ν` ανατρέξει η μητέρα σε παιδοψυχολόγο σημαίνει ότι και εκείνη βρίσκεται σε δύσκολή θέση και χρειάζεται βοήθεια από τους ειδικούς.
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 06 Φεβ 2009, 18:33

Πολύ συχνά ο δάσκαλος μέσα στην τάξη βλέπει το παιδί πολύ περισσότερη ώρα και αντικειμενικότερα από τον γονιό. Η βοήθειά σου θα είναι πολυτιμη για τον ψυχολόγο.

Στη θέση σου θα ζητούσα και το τηλέφωνο του γιατρού για να επικοινωνήσεις και η ίδια μαζί του. Πολύ πιθανό σε πρώτη φάση, να μην σου πει πολλά (είναι και το ιατρικό απόρρητο στη μέση) και πιο πολύ να θέλει να ακούσει από εσένα τι παρατηρείς στο παιδί, αλλά αν ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη όταν θα έχει φτάσει σε ασφαλή συμπεράσματα, θα σε βοηθήσει και εσένα να αντιμετωπίσεις το παιδί.

Αν νομίζεις ότι η μαμά δεν θα είναι πρόθυμη να σου δώσει το τηλέφωνο του γιατρού ζήτησέ το "διπλωματικά". Μπορείς να δικαιολογηθείς ότι χρειάζεσαι διευκρινήσεις για το ερωτηματολόγιο. Όπως καταλαβαίνεις, έχω προσωπική εμπειρία και η συνεργασία με τον ψυχολόγο απέτρεψε παρά μου δημιούργησε προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό stratoula » 07 Φεβ 2009, 01:54

Αν και δεν γνωρίζω τι είχε συμβεί πέρσι και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το παιδι πιστεύω πως θα βοηθούσε πολύ να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο.Αν και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική με τους γονείς γιατί πολλές φορές είναι παράλογοι και κατηγορούν το σχολείο για τα προβλήματα του παιδιού τους ενώ τις περισσότερες φορές φταίνε οι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό KOUREMADI » 09 Φεβ 2009, 11:20

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ . ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ . ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΦΑΣΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟΥ !!!!!!!
Άβαταρ μέλους
KOUREMADI
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Μάιος 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό stratoula » 10 Φεβ 2009, 01:43

Να ξέρεις ότι οι δάσκαλοι και το σχολείο ειναί πάντα ο εύκολος στόχος για τους γονείς και σε αυτό φταίει πολλές φορές και ο διευθυντής του σχολείου που αφήνει πολλές φορές τους γονείς να κάνουν ότι θέλουν νομίζοντας ότι το σχολείο είναι δικό τους "μαγαζάκι"....
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες