Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Προβλημα!!!

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Προβλημα!!!

Δημοσίευσηαπό despoinaki84 » 23 Νοέμ 2008, 00:10

Διδάσκω σε ένα 2/θεσιο σχολείο στην Πελοπόνησσο.Υπάρχει ένας μαθητής, ο οποίος κακοποιείται από τους γονείς του ( τρώει πολύ ξύλο στο σπίτι ). Στο σχολείο είναι πολύ βἰαιο. Έχει πιάσει συμμαθητή του από το λαιμό στην ώρα του διαλείμματος. Προσπαθώ να είμαι κοντά του και να του δώσω να καταλάβει ότι θα είμαι εκεί όποτε με χρειαστεί. Δυστυχώς το παιδί αντιδρά και σε αυτό. Πιστεύει ότι δεν ενδιαφέρομαι για αυτόν, όποτε του μιλάω εκτός του ότι μου απαντά απότομα και με αγένεια, δεν με κοιτάει ποτέ στα μάτια... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και πως να βοηθήσω το παιδί. Ενημερώθηκα από το Χαμόγελό του παιδιού ότι μπορώ να κάνω καταγγελία και να φαίνεται το σχολείο. Στο σχολείο όμως είμαστε δύο δασκάλες και το χωριό είναι πάρα πολύ μικρό. Οπότε καταλαβαίνεται... Περιμένω την άποψή σας,δεν έχω αρκετή πείρα και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... Ευχαριστώ!!!!!
Άβαταρ μέλους
despoinaki84
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 23 Νοέμ 2008, 00:44

ΛΟΙΠΟΝ! ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΗ ΛΑΒΕΙ..... Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΠΟΥ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ...... ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΣ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΧΑΔΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΕΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΞΑΓΡΙΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.... ΓΙΝΕ ΦΙΛΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΑΚΙ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΤΣΙ "ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...." ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΝΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ...... ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ...... ΓΛΎΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΛΎΚΑ....... ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΞΗ (ΣΤΕΙΛΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ) ΕΞΗΓΗΣΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ........ Α! ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΚΑΝΕ ΤΟ ΒΟΗΘΟ ΣΟΥ?! )
ΑΥΤΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΟΗΘΗΣΑ...... ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ....... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ! ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ: ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ! ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ "Η ΑΝΩΤΕΡΗ" Ή "Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ"!!!
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despoinaki84 » 23 Νοέμ 2008, 16:43

ta pissotera apo auta pou mou protines ta exw kanei alla antapokrisi 0. euxaristw pantws...... tha skeftw kai kati allo...
Άβαταρ μέλους
despoinaki84
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 23 Νοέμ 2008, 19:30

Otan exw tetoia paidia sthn taxh synhthos toys kanw bohthous mou. Tous dinw armodiothtes;ta bazo na prosexoun thn taxh kai ta alla paidia kai ta parakalw na bohthane kapoia alla paidia.Panta me thn epivlepsh mou fusika.To epainw tou dinw axia kai to entharynw sunexeia. An tipota den piasei kalese h rwthse th diagnwstikh omada pou uparxei se oles shedon tis nomarxies... Kalh tuxh !
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες