Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

B΄ τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

B΄ τάξη

Δημοσίευσηαπό patakmary » 06 Οκτ 2008, 16:00

Γεια σας. Έχω Β΄ τάξη και μια συνάλφερφος η Ελένη Ανδρουλάκη έχει βάλει μια φωτοτυπία στο κόσμο των κομικς και δεν μπορώ να καταλάβω την ιστορία του κόμικς. Επειδή μου άρεσε μπορεί η ίδια ή κάποιος άλλος να με ενημερώση επι του θέματος. Έχω δώσει και εγώ μια παρόμοια αλλά στην συγκεκριμένη δεν καταλαβαίνω το κόμικς για να το πω στους μαθητές μου να το γράψουν. Δει την φωτοτυπία είναι στην κεντρική σελίδα και πείτε μου την υπόθεση. Ευχαριστώ! :?: :idea:
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό e-selides » 06 Οκτ 2008, 20:00

Το όνομα της συναδέλφου Ελένη Ανδρουλάκη τοποθετήθηκε από δικό μας :oops: λάθος.

Το σωστό όνομα (το οποίο διορθώθηκε άμεσα) για αυτή την άσκηση είναι της συναδέλφου Άννας Μουντράκη.
e-selides team ©
Άβαταρ μέλους
e-selides
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ - Greece

Δημοσίευσηαπό patakmary » 06 Οκτ 2008, 22:28

Έστω της Άννας Μουντάκη μήπως όμως μπορεί η συνάλδεφος να με ενημερώσει να την ιστορία του κόμικς .Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 06 Οκτ 2008, 23:10

Συναδέλφισσα καλησπέρα.
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να σου εξηγήσω . Οι μαθητές πρέπει να βάλουν ο καθένας τους δικούς του διαλόγους( παραγωγή λόγου). Στο πρώτο κόμικ πάντως , η δασκάλα ρωτάει τη μαθήτρια το όνομα ενός βουνού και η μαθήτρια της προτείνει να φέρει την επόμενη μέρα στο σχολείο το περιοδικό για να το δούνε μαζι ( το βουνό) . Ηδασκάλα όμως τη μαλώνει γιατί είναι αδιάβαστη. Στο δεύτερο κόμικ η Μαφάλντα αναρωτιέται αν η δασκάλα ενευριζόταν αν της έγραφε μια έκθεση μόνο με ερωτήσεις
( Εμείς αγαπάμε την Ελλάδα επειδή γεννηθήκαμε εδώ; Οι Τούρκοι την Τουρκία επειδή γεννήθηκαν στην Τουρκία , οι Ιταλοί την Ιταλία επειδη .......κ.λ.π.) . Στο τέλος δίνει και τον τίτλο της έκθεσης
" πατριωτισμός και συνήθεια" Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα.Καληνύχτα......
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό patakmary » 07 Οκτ 2008, 16:31

Ευχαριστώ πολύ ANNA61 μπορείς να μου εξηγήσεις περισσότερο το β΄κόμικς την ιστορία δεν την πολυκατάλαβα. πάντως το ξέρω ότι είναι παραγωγή γραπτού λόγου και γράφουν τα λόγια στα συννεφάκια τα παιδιά αλλά αν δεν καταλάβουν την ιστορία (τα λόγια ) δεν θα μπορούν να τα συμπληρώσουν και αν δεν ξέρω και εγώ να τους πώ τότε .... τι θα γράψουν στα συννεφάκια ;;;; Ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ.
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 07 Οκτ 2008, 17:25

Η Μαφάλντα επειδή έχει ...βαρεθεί να απαντά σε ερωτήσεις θέλει να θέσει κι αυτή ερωτήσεις και να πάρει απαντήσεις από τη δασκάλα της. Οι ερωτήσεις που θα γράψει αφορούνμόνο το ότι αγαπάει ο καθένας μας τη χώρα που τον γάννησε επειδή συνήθισε να ζει στη χώρα αυτή ...αρα λοιπόν πατριωτισμός =συνήθεια. Δεν είναι ανάγκη όμως να μπεις σε λεπτομέρειες. Άφησε τα παιδιά να αυτοσχεδιάσουν.
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες