Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ασκήσειςγια το σπιτι Β ταξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Β' ΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό evangeli » 08 Οκτ 2008, 22:17

Κaterinz ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ .ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ . ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΙΟΥΝΗ .ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΟΜΩΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΛΥ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙ. ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΚΑΔΩΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΟΠΩΣ 35 ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΚΑΝΕ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ .ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 09 Οκτ 2008, 17:40

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! evangeli ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΚΑΔΕΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΗ,ΕΤΣΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ, ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΡΩΤΑΝΕ ΠΟΥ; ΤΙ; ΠΩΣ; ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΟ 7 ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΥΡΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ 3 ΕΝΟΤΗΤΑ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ... ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ !!!
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό katerinz » 24 Οκτ 2008, 17:54

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΛΗΣ.
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7ΘΕΣΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΝΩΣΤΟ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ , ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ Β ΤΑΞΗ.

*ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ!!!

ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ::::::::::::
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό pouka » 24 Οκτ 2008, 18:46

Καλησπέρα! Έχω Β τάξη σε 6/θεσιο ....λοιπον.. στην Γλώσσα τελείωσα την ενοτητα "Πώς λέμε ΟΧΙ" και τωρα θα επιστρέψω πίσω και θα κάνω την ενοτητα "Ετοιμασίες για το ταξίδι". Στα Μαθηματικά είμαι στο κεφάλαιο 10. Δεν ξέρω αν ειμαι μπροστα ή πίσω στην ύλη πάντως ειδικά στα Μαθηματικα κάνουμε μεγάλη προσπάθεια ... (εννοείται ότι πολλές φορέσ κάνω 2 ώρεσ αφήνοντας την Μελέτη) . Δεν ξέρω αν κάνω σωστά , αλλά διαφορετικά δεν βγαίνουν οι 2 σελίδες του κεφαλαίου σε 45 λεπτά!! Εσεις πού βρίσκεστε?
Άβαταρ μέλους
pouka
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 24 Οκτ 2008, 23:57

Εμείς τελειώσαμε τις "Ετοιμασίες για ταξίδι" και την επόμενη εβδομάδα θα δουλέψουμε το " Πως λέμε ΟΧΙ". Στα μαθηματικά στο κεφ. 10όπως εσύ. Μελέτη την ενότητα για το σχολείο και την ενότητα για τα ζώα( Το προτάξαμε λόγω της ημέρας των ζώων 4 Οκτωβρίου). Μην αγχώνεσαι λοιπόν. Όλοι πάνω κάτω στα ίδια είμαστε. Το θέμα δεν είναι που είμαστε αλλά τι μαθαίνουν τα παιδιά ( αναφέρομαι στα Μαθηματικά).Απαράδεκτα!! Καλό βράδυ συναδέλφισσα! Υπομονή και επιμονή!!!!!
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 25 Οκτ 2008, 08:44

Πέρυσι είχα Β΄τάξη. Η ύλη των μαθηματικών βγαίνει οριακά θα έλεγα (πάντα έχει σημασία το υλικό των μαθητών). Απλά αυτό που έκανα ήταν να παραλείπω κάποιες ασκήσεις, οπως προτείνεται σε κάθε ενότητα στο βιβλίο δασκάλου
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 25 Οκτ 2008, 15:48

katerinz εμείς φέτος θα ανεβάσουμε τη" Μάγισσα Φρικαντέλα που μισούσε τα κάλαντα" του Τριβιζά. Το διαβάσαμε στην τάξη και αρέσει πολύ στα παιδιά. Φυσικά το έχουμε διασκευάσει-προσαρμώσει στον αριθμό των παιδιώντης τάξης. Άλλη ιδέα είναι " Ο Γέρος Χρόνος και τα παιδιά του".Ένα θεατρικό που ταιριάζει άνετα και σαν παρουσίαση προγράμματος. Επίσης "Το κοριτσάκι με τα σπίρτα" σε λάιτ διασκευή καθώς και
" Το έλατο" με οικολογικό μήνυμα.Αυτά επειδή έχω ψιλοκουραστεί με τα τετριμμένα αστεράκια, χιονούλες,μπαλίτσες μάγους κ.λ.π. Άν σ'ενδιαφέρει κάτι απ'όλα αυτά στείλε μου "Προσωπικό μήνυμα" και θα σου στείλω ότι θέλεις . Ρώτα αν χρειαστείς κάτι άλλο! Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλό απόγευμα!
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό katerinz » 15 Νοέμ 2008, 18:54

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!!!!!!! ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.
ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 17, ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΗΝ 7 ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ, ΤΑ ΦΥΤΑ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ).
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 15 Νοέμ 2008, 21:04

Τώρα με άγχωσες!!!!
Ή εσύ είσαι πολύ μπροστά ή εγώ έχω μείνει πολύ πίσω....
Μαθηματικά τελειώνω το 12 κεφάλαιο (έμεινα αρκετά στα ? ) και γλώσσα είμαι στην ενότητα 7 αλλα θέλω να μείνω αρκετά για να δουλέψω το παραμύθι και την δομή του αφηγηματικού κειμένου.
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό evangeli » 16 Νοέμ 2008, 01:20

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση .Βγαίνει η ύλη σχετικά καλά.Εγώ έκανα και κάνω επιλογή δηλαδή κάποια ανούσια κεφάλαια δεν τα κάνω π.χ τάγκραμ θα το κάνω αν προλάβω στο τέλος πια.Επίσης δουλεύω πολύ τετράδιο .Τους κάνω extra π.χ στο μισό και διπλάσιο τους έμαθα διάφορους τρόπους και για όλους τους αριθμούς όπως 50. 70,76που το βιβλίο δεν αναλύει όπως και πράξεις με παρένθέσεις ,πράξεις δεκαδων-μονάδων χωρίς κρατούμενα ,γιατί το βιβλίο δεν πολυβοηθάει.Έμαθα ότι σκέφτονται σοβαρά να γίνει αλλαγή στο βιβλίο.Αν θες κάτι παραπάνω ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες