Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ασκήσειςγια το σπιτι Β ταξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ασκήσειςγια το σπιτι Β ταξη

Δημοσίευσηαπό pouka » 30 Σεπ 2008, 16:54

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω τι δουλειά δίνετε για το σπίτι, γιατί οι γονείς μου ζήτησαν να βάζω περισσότερα!! Γλώσσα βάζω αναγνωση, αντιγραφη, ορθογραφία και μερικέσ φορές ασκηση στο τετραδιο γλώσσας.Μαθηματικά άσκηση στο τετράδιο και αν δεν προλάβουμε ίσωσ μια ευκολη άσκηση από το βιβλίο. Τι άλλο πια να βάλω? Δεν ξέρω ... Εσεις τι λέτε?
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
pouka
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό angelikis » 30 Σεπ 2008, 17:26

Αν βάλεις περισσότερα, δεν θα προλαβαίνεις να τα διορθώσεις. Εγώ βάζω κάποιες μέρες και κάποιο φυλλαδιάκι, αλλά ποτέ και γλώσσα και μαθηματικά μαζί. Συνήθως ετοιμάζω φυλλάδιο γλώσσας μέσα στην εβδομάδα και φυλλάδιο μαθηματικών κυρίως με πράξεις -προς το παρόν- για το σ/κ.
Άβαταρ μέλους
angelikis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 30 Σεπ 2008, 20:24

Καλησπέρα!
Εγώ πιστεύω πως δεν θα πρέπει να επηρεάζεσαι τόσο απο τη γνώμη των γονέων. Η άποψη τους φυσικά και είναι σεβαστή (και αυτό θα πρέπει να τους το δείχνεις) αλλά εσύ είσαι η δασκάλα και εσύ θα κρίνεις αν οι εργασίες που τους βάζεις για το σπίτι είναι αρκετές ή όχι.
:wink: Απο αυτά που λες εμένα μου φαίνονται αρκετές οι εργασίες που ήδη βάζεις. Δεν χρειάζεται να παραφορτώνεις τα παιδιά σου με ασκήσεις! Στο κάτω κάτω είμαστε ακόμη στην αρχή! :D
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 01 Οκτ 2008, 09:15

Απευθύνομαι στην pouka , είμαι και εγώ δασκάλα και έγω τη β΄τάξη. Εγώ τους δίνω για το σπίτι κάθε μέρα μια φωτοτυπία στη γλώσσα με την γραμματική του μαθήματος και 3 - 4 ασκήσεις και πολλές φορές δίνω και μαθηματικά. Το βιβλίο και το εργασιών το τελειώνω πολλές φορές στο σχολείο. Αν δεν τους δίνω κάθε μέρα φωτοτυπία τουλάχιστον γλώσσα τα παιδιά δεν διαβάζουν απο μόνα τους την γραμματική. Με αυτόν τον τρόπο και οι γονείς είναι ευχαριστημένοι και τα παιδιά έχουν δουλεία για το σπίτι. φυσικά και εγώ βάζω ανάγνωση , αντιγραφή και ορθογραφία κάθε μέρα. Ευχαριστώ. Πιστεύω να σε βοήθησα!
:D
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 01 Οκτ 2008, 15:03

Αυτο που οι γονεις πρεπει να πλέκονται στην δουλεια μας δεν το καταλαβαινω... Αν εσύ είσαι ικανοποιημένη με την δουλειά σου και το αποτέλεσμα είναι όπως περίμενες τότε?Πρέπει δηλαδη να τα τσακίζουμε στα φυλλάδια?ΕΛΕΟΣ αλλωστε και το νεο διαθ. πλαίσιο αυτό λέει. Όπου κρίνει ο εκπαιδευτικός ασκήσεις στο σπίτι. Εγώ τους δίνω μόνο την θεωρία και καμιά ασκηση που και που (για εμπέδωση πιο πολύ).φιλια
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 01 Οκτ 2008, 15:44

ΑΝΑΓΝΩΣΗ,ΓΡΑΦΗ,ΟΡΘΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ (ΕΙΤΕ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΕΙΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ). ΓΙΑ ΣΒΤΚΡΚ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΛΕΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΔΙΩΡΘΩΜΑΑΑΑΑΑΑΑ......................
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό patakmary » 01 Οκτ 2008, 20:10

Η φωτοτυπία έχει 2 - 3 ασκήσεις οι οποίες είναι 2-3 σειρές εύκολες. Δεν τα κουράζω ίσα ίσα που τα παιδιά χαίρονται με αυτές τις φωτο γιατί τις γράφω στο υπολογιστή με ζωγραφιές. Επίσης ξέρω ότι έχει πολύ ΔΙΩΡΘΩΜΑΑ όπως λέι και η katerinz αλλά εγώ πιστεύω πως έτσι είναι η ΣΩΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ. :!:
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 01 Οκτ 2008, 22:27

Δεν μπορω να καταλάβω.Γιατι πρέπει να απολογούμαστε τελικά όχι μόνο στους γονείς αλλά και στους ιδιους τους συναδέλφους.Ο καθένας δουλεύει με διαφορετικούς τρόπους, σε διαφορετικές περιοχές και με διαφορετικές τάξεις. Στο μόνο που πρέπει να συγκρινόμαστε είναι το αποτέλεσμα. Έμαθαν αυτά που έπρεπε στην Β΄ τάξη?Αν ναι τότε?
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 02 Οκτ 2008, 14:03

ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ,ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ,ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΩ...
ΑΑΑ!!! ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ !!!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ τάξεις.
ΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ "ΤΡΑΒΟΥΝ" ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΛΛΙΩΣ .
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 02 Οκτ 2008, 14:47

Συμφωνω στο ότι υπάρχουν τάξεις και ΤΑΞΕΙΣ!!! Γι΄αυτό λοιπόν ο κάθε εκπαιδευτικός ανάλογα με το <<υλικό>> που δουλεύει την χρονιά του κρίνει πως θα κινηθεί. Εσύ επιλέγεις αυτό τον τρόπο. Εγώ όχι. Αυτό όμως δεν είναι κριτήριο της δουλείας μου ούτε με κατατάσει στις λάθος δασκάλες...
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες