Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ασκήσειςγια το σπιτι Β ταξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 02 Οκτ 2008, 19:40

Πρώτα απ΄ολα μην γράφετε κεφαλαία στο δίκτυο, γιατί είναι σαν να φωνάζετε, εκτός και αν φωνάζετε...... που δεν το πιστεύω!!!!!!!!!
Και δεύτερον πραγματικά νομίζω ότι αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει, να απαξιώνουμε εμείς οι ιδιοι κάποιους αλλους συναδέλφους μας. Ο καθένας δουλεύει με τον τρόπο που εκείνος κρίνει σωστότερο και αποδοτικότερο για την τάξη που εχει κάθε χρονιά. Πόσες φορές εμείς οι ίδιοι μια τάξη την δουλεψαμε διαφορετικά απ΄οτι την ίδια τάξη καποια αλλη φορά. θα πρέπει να καταλάβουμε οτι ο στοχος μας είναι τα παιδιά και τιποτε άλλο.
Γι αυτό λοιπόν ηρεμία και καλή δύναμη στο δύσκολο εργο μας. Μας χρειάζεται, γιατί μάλλον για τους περισσότερους η χρονια ξεκίνησε λίγο ζόρικα..... arms
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό patakmary » 03 Οκτ 2008, 20:01

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας ότι δηλαδή ανάλογα με την τάξη που έχεις και το επίπεδο που έχουν οι μαθητές δίνεις την κατάλληλη δουλειά. Η κάθε γνώμη του εκπαιδευτικού είναι σεβαστή γιατί δεν μπορείς να κρίνεις την δουλειά του αν δεν ξέρεις το επίπεδο της τάξης. Γιατό θα πρέπει να ανταλλάζουμε ιδέες μεταξύ μας και να βοηθάει ο ένας τον άλλο και να μην λογομαχούμε. Καλή δύναμη σε όλους και σε όλες με συνεργασία!! :) arms
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 04 Οκτ 2008, 02:31

Καλή σχολική χρονιά σε ολους και με να δύναμη να συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Β' ΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό evangeli » 04 Οκτ 2008, 22:30

Mekmekt ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΑΝ ΤΗΝ patakmary ΒΑΖΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΓΛΩΣΣΑΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΖΙΦΟΣ.ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ. ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΛΕΩ <<ΔΡΑΜΑ>>.Η ΓΛΩΣΣΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑ ΕΝΟΤΗΤΑ .ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 05 Οκτ 2008, 09:41

(ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΟΠΩΣ ΝΑ΄ΝΑΙ...ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Ή ΑΓΚΑΛΙΑ Ή ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑ ΚΑΤΙ)
ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΤΑΖΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, ΠΟΠΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!
ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΤΕ; ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 6 ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ;
ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΙΔΑΞΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ
ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Δημοσίευσηαπό teaching » 05 Οκτ 2008, 14:04

Πέρσι είχα δευτέρα δημοτικού (σε 2/θέσιο σχολείο) και συμφωνώ μαζί σας οτι το βιβλίο των μαθηματικών είναι εξωφρενικό!!!!!
Προς απόσυρση θα έλεγα!!!
Σχετικά με την ύλη πέρσι την είχα βγάλει τέλη Μαΐου και χωρίς άγχος! Δηλάδη πιστεύω οτι επαρκεί ο χρόνος!
Απλά σε μαθήματα που έβλεπα οτι τα παιδιά τραβάνε και κατανοούν εύκολα προχωρούσα πιο γρήγορα. Αυτό συνέβη στα μαθήματα για την προπαίδεια, το μήκος, το βάρος και τα σχήματα. Έτσι κέρδιζα χρόνο και είχα την δυνατότητα να επιμείνω σε άλλες έννοιες που οι μαθητές δυσκολεύονταν, όπως οι κάθετες πράξεις πρόσθεσης με κρατούμενο και αφαίρεσης με δανεικό κ.α.
Αν καταφέρνεις να ολοκληρώνεις 2 μαθήματα την εβδομάδα περίπου, πιστεύω πως θα είσαι καλά στην ύλη σου!! :D
Προσοχή όμως θέλει και η ύλη της Γλώσσας γιατί είναι μεγάλη σε έκταση (24 ενότητες) και όλες οι ενότητες είναι πλούσιες σε γραμματικές και ορθογραφικές παρατηρήσεις!!
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 07 Οκτ 2008, 15:14

Στην Katerinz: εγω σημερα τελειωσα το 4ο κεφαλαιο. οποτε πας καλυτερα απο μενα... Υπάρχει κάποιος συναδελφος να μου πει και μενα στη γλώσσα και στα μαθηματικά που είναι? Δισκάσκω πρώτη φορά την Β΄ Δημοτικού και έχω αγθωθεί με την υλη
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 07 Οκτ 2008, 15:51

Με το να αγχωνομαστε με την ύλη δεν κερδίζουμε τίποτε, είναι ομως φυσιολογικό για σένα αν είσαι νέα συνάδελφος . Τα παιδιά χρειάζονται τον χρόνο τους.Μπορεί τωρα στην αρχή να σε αγχώνει αυτό αλλα στην συνέχεια θα δεις οτι ο χρόνος που τους "εδωσες"σου τον επιστρέφουν γιατί εχουν κατανοήσει και έχουν μάθει να δουλεύουν.
Τώρα όσο για το που βρίσκομαι στην ύλη, μια και εχω φέτος δευτέρα , σου λεω ότι σήμερα ξεκίνησα την 3 ενότητα στη γλώσσα και μπήκα και στο κεφάλαιο 5 στα μαθηματικά. ΄Οπως βλέπεις μάλλον και γω είμαι ...πίσω στα μαθηματικά. Τώρα θα πρέπει να αποφασίσεις εαν θέλεις τα παιδάκια σου να μαθουν και να καταλαβαίνουν τι μαθαίνουν ή απλά να τελειώσεις την ύλη.
Όσα για τα βιβλία των μαθηματικών είναι λίγο...... χάλια. Είναι η δεύτερη χρονια που τα δουλεύω και ομολογώ οτι τα λαθη που έχω σημειώσει επάνω δεν λέγονται.Τι να πω εμείς τα βλέπουμε η συγγραφική ομάδα όχι?alien
Καλό κουράγιο στην συνέχεια, όλα θα πάνε καλά :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 07 Οκτ 2008, 16:02

Εχεις δικιο σε ολα.και ειμαι νεα συναδελφος και πρεπει να πηγαινω με τον ρυθμο των παιδιων και το βιβλίο των μαθηματικων ειναι απαραδεκτο.Απλως συγκρινουν τη δουλεια μου σε σχεση με αλλα χωριά και ολο αυτο με αγχωνει. Σ΄ευχαριστω πολυ με βοηθησες πολυ
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 07 Οκτ 2008, 16:34

Και για να σε ηρεμήσω λίγο περισσότερο θα σου πω μια δική μου εμπειρία. Πριν απο ......αρκετά χρόνια και οταν πρωτοήλθα στο σχολείο που είμαι μέχρι σήμερα, στην πρώτη συγκέντρωση γονέων , αυτό που βρήκαν οι γονείς να μου πουνε για καλοσωρισμα ήταν οτι οι ιδιοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι με την προηγούμενη δασκάλα των παιδιών τους και οτι τα είχε δουλεψει και προχωρήσει πολύ, και τι θα εκανα εγώ. Τους απάντησα να δουν πρώτα την δουλειά μου και μετά να με κρίνουν. Σε πληροφορώ ότι ακόμη και τώρα με συναντούν στον δρομο και μου λενε τα καλύτερα.
Γι αυτό λοιπόν μην δίνεις και πολύ σημασία, αν εσύ νομίζεις οτι κάνεις την δουλεια σου εντάξει μην στεναχωριέσαι.
Βεβαια στα χωρια είναι αρκετά δύσκολα και θέλει μεγάλη υπομονή. Μην αφήνεις να σε επηρεάζουν. Υπομονη και κουράγιο. :lol:
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης