Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ιδέες για τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ιδέες για τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Δημοσίευσηαπό marinamal » 14 Απρ 2008, 23:41

Συνάδελφοι έχετε καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσε να κάνει Β' τάξη στη γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς?
Δουλεύω πρώτη φορά και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων... :D
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 15 Απρ 2008, 15:59

Η περσινή συνάδελφος της δευτέρας μαζί με την πρώτη τάξη για το τέλος της χρονιάς οργανώσανε παιχνίδια.
Σαν σκυταλοδρομία με διάφορα εμπόδια. Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν πάρα πολύ και διασκέδασαν και οι γονείς πολύ μαζί τους. Ειδικά όταν έψαχναν τις καραμέλες μόνο με το στόμα μέσα στην άχνη και όταν προσπαθούσαν να σπάσουν το μπαλόνι με τον πισινό.

Με παιδάκια τρίτης και τετάρτης έχω κάνει χορευτικά από τραγούδια ελληνικών ταινιών. Δεν βάζω δύσκολες χορογραφίες (πιο πολύ με παντομίμα των στίχων μοιάζουν) ούτε είναι υποχρεωτικό να ξέρουν το τραγούδι απ' έξω (άλλωστε παίζει από το ραδιόφωνο). Διαλέγω ένα θέμα και βρίσκω τα αντίστοιχα τραγούδια (σε θάλασσα και ζώα θα βρεις πολλά)

Με την τετάρτη τάξη σε δυο μαθητικές ώρες είχαμε ξεμπερδέψει, έμαθαν τα βήματα και τελειοποιήθηκαν την ίδια μέρα.
Με τα τριτάκια μου πήρε αντίστοιχα2 ώρες να μάθουν τα βήματα, τη σειρά που έβγαιναν κτλ και καθημερινή πρόβα για μια εβδομάδα για να το κάνουν τέλεια. Πιστεύω και τα δευτεράκια θα μπορούσαν να κάνουν μια μικρή χορογραφία.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό marinamal » 15 Απρ 2008, 21:20

Η περσινή συνάδελφος της δευτέρας μαζί με την πρώτη τάξη για το τέλος της χρονιάς οργανώσανε παιχνίδια.
Σαν σκυταλοδρομία με διάφορα εμπόδια. Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν πάρα πολύ και διασκέδασαν και οι γονείς πολύ μαζί τους. Ειδικά όταν έψαχναν τις καραμέλες μόνο με το στόμα μέσα στην άχνη και όταν προσπαθούσαν να σπάσουν το μπαλόνι με τον πισινό.

Με παιδάκια τρίτης και τετάρτης έχω κάνει χορευτικά από τραγούδια ελληνικών ταινιών. Δεν βάζω δύσκολες χορογραφίες (πιο πολύ με παντομίμα των στίχων μοιάζουν) ούτε είναι υποχρεωτικό να ξέρουν το τραγούδι απ' έξω (άλλωστε παίζει από το ραδιόφωνο). Διαλέγω ένα θέμα και βρίσκω τα αντίστοιχα τραγούδια (σε θάλασσα και ζώα θα βρεις πολλά)

Με την τετάρτη τάξη σε δυο μαθητικές ώρες είχαμε ξεμπερδέψει, έμαθαν τα βήματα και τελειοποιήθηκαν την ίδια μέρα.
Με τα τριτάκια μου πήρε αντίστοιχα2 ώρες να μάθουν τα βήματα, τη σειρά που έβγαιναν κτλ και καθημερινή πρόβα για μια εβδομάδα για να το κάνουν τέλεια. Πιστεύω και τα δευτεράκια θα μπορούσαν να κάνουν μια μικρή χορογραφία.

Για χορό λίγο δύσκολο το βλέπω γιατί δεν ξέρω η ίδια και το έχουν αναλάβει ήδη οι άλλες τάξεις! Η ιδέα με τα αστεία παιχνίδια μου φαίνεται ωραία!!! Τι άλλα παιχνίδια θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν ;
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

ζάχαρη και καραμέλες;;;

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 16 Απρ 2008, 00:32

Σκέψου το λίγο αυτό το παιχνίδι με τη ζάχαρη και τις καραμέλες. Εμένα δε μου άρεσε και τόσο πολύ.Δεν ξέρω βέβαια πόσα παιδιά έχεις στην τάξη .Σκέφτηκες όμως ότι όπου βουτάει τη γλωσσίτσα του το ένα παιδί θα βουτάει και το άλλο. Κάποτε είχε γίνει ένα παρόμοιο παιχίνδι στο σχολείο μας και ακούστηκαν διάφορα από γονείς και δασκάλους....
Δεν ξέρω τι προγραμματισμός έχει γίνει από το σχολείο σας. Στο δικό μας τις εκδηλώσεις αυτές τις έχει αναλάβει ο γυμναστής. Οι δάσκαλοι συμμετέχουμε με εκθέσεις έργων των παιδιών, παρουσιάσεις εργασιών στην Ευέλικτη κ.λ.π. Μια ωραία ιδέα για τη Δευτέρα τάξη είναι και η αναπαράσταση των εποχών.Υπάρχει κάποιο έργο¨" Ο Χρόνος και τα παιδιά του " λέγεται .Πολύ απλό , ευχάριστο και ενδιαφέρον για τα παιδιά.... Το είχα κάνει με μια Β΄τάξη κάποια φορά ( σαν παρουσίαση προγράμματος) και βγήκε πολύ ωραίο...
Καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Re: ζάχαρη και καραμέλες;;;

Δημοσίευσηαπό marinamal » 16 Απρ 2008, 13:57

Σκέψου το λίγο αυτό το παιχνίδι με τη ζάχαρη και τις καραμέλες. Εμένα δε μου άρεσε και τόσο πολύ.Δεν ξέρω βέβαια πόσα παιδιά έχεις στην τάξη .Σκέφτηκες όμως ότι όπου βουτάει τη γλωσσίτσα του το ένα παιδί θα βουτάει και το άλλο. Κάποτε είχε γίνει ένα παρόμοιο παιχίνδι στο σχολείο μας και ακούστηκαν διάφορα από γονείς και δασκάλους....
Δεν ξέρω τι προγραμματισμός έχει γίνει από το σχολείο σας. Στο δικό μας τις εκδηλώσεις αυτές τις έχει αναλάβει ο γυμναστής. Οι δάσκαλοι συμμετέχουμε με εκθέσεις έργων των παιδιών, παρουσιάσεις εργασιών στην Ευέλικτη κ.λ.π. Μια ωραία ιδέα για τη Δευτέρα τάξη είναι και η αναπαράσταση των εποχών.Υπάρχει κάποιο έργο¨" Ο Χρόνος και τα παιδιά του " λέγεται .Πολύ απλό , ευχάριστο και ενδιαφέρον για τα παιδιά.... Το είχα κάνει με μια Β΄τάξη κάποια φορά ( σαν παρουσίαση προγράμματος) και βγήκε πολύ ωραίο...
Καλό βράδυ

Για σκετσάκι δε νομίζω γιατί δε θα ακουγόμαστε με τίποτα. Μικρόφωνα δεν ξέρω αν θα έχουμε... :? Ίσως να σκεφτόμασταν άλλα παιχνίδια, εξίσου αστεία και διασκεδαστικά. Θέλω να χαρούν τα παιδάκια μου!(19 είναι παρεμπιπτόντως...)
Δεν ξέρω γιατί αλλά τα αναλάβαμε όλα εμείς. Οι άλλες τάξεις έχουν αποφασίσει ήδη.
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό Lakis » 16 Απρ 2008, 23:31

Έχω να σου προτείνω τις γνωστές τσουβαλοδρομίες(τα παιδιά τρέχουν φορώντας τσουβάλια ή πλαστικές σακούλες σκουπιδιών) και τις αυγοδρομίες( κουβαλάνε ένα αυγό που είναι τοποθετημένο σε ένα κουτάλι που έχουν στο στόμα τους και προσπαθούν να φτάσουν στο τέρμα χωρίς να ρίξουν κάτω το αυγό.
Επίσης χωρίζονται τα παιδιά σε δύο ομάδες.Μπαίνουν ο ένας πίσω από τον άλλο σε δύο σειρές με τα πόδια στη διάσταση. Με το σύνθημα ο πρώτος παίκτης κάθε ομάδας ρίχνει τη μπάλα η οποία πρέπει να περάσει κάτω από τα πόδια όλων των παιχτών και μόλις φτάσει στον τελευταίο, εκείνος την πιάνει, τρέχει και μπαίνει μπροστά από τον πρώτο και ξαναρίχνει τη μπάλα με τον ίδιο τρόπο. Το ίδιο κάνουν όλοι οι παίχτες. Το παιχνίδι τελειώνει όταν ο πρώτος παίχτης γίνει τελευταίος και πιάσει την μπάλα. Όποια ομάδα τελειώσει πρώτη είναι και η νικήτρια.
Είναι παιχνίδια γνωστά αλλά αρέσουν πολύ στα παιδιά και το σίγουρο είναι ότι θα διασκεδάσουν.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Νέες ιδέες .....

Δημοσίευσηαπό pappam » 07 Μάιος 2008, 22:18

Μπορείτε να μου προτείνετε διάφορα άλλα παιχνίδια (ευχάριστα, χιουμοριστικά ή αθλητικά) που μπορούν να παίξουν τα παιδιά στο προαύλιο του σχολείου για την ημέρα λήξης της σχολικής χρονιάς; (μια σύντομη περιγραφή θα ήταν μια μεγάλη βοήθεια για μένα).
apple
Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
pappam
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerrina » 09 Μάιος 2008, 19:36

MΠOΡΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΚΟΥΤΑΛΙ
ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΣΟΥΒΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ.
Άβαταρ μέλους
katerrina
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 00:00
Τοποθεσία: ??????????

Ιδέα

Δημοσίευσηαπό dimitrisnikas » 25 Μάιος 2008, 15:23

Καλησπέρα! Είμαι μαθητής Στ' Δημοτικού και σας προτείνω τα θεατρικά. Επιλέξτε κάποιο το οποίο να είναι σύγχρονες ιστορίες, δεν θα πρότεινα παραμύθια. Επίσης ωραίο θα ήταν να τραγουδήσετε κάποιο "δροσερό" καλοκαιρινό τραγουδάκι. Προτείνω το "Καλοκαιράκι" του Πορτοκάλογλου.
Άβαταρ μέλους
dimitrisnikas
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Μάιος 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 25 Μάιος 2008, 22:55

Εμείς σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα τρελό πάρτι .Θα παίξουμε κάποια παιχνίδια μέσα και έξω από την τάξη ( διαγωνισμό παζλ ανάμεσα στις ομάδες, διαγωνισμό αφίσας ή ζωγραφικής ,κρυμμένο θησαυρό στο προαύλιο και ότι άλλο σκεφτούμε μέχρι τότε). Θα μοιράσουμε τιμητικά διπλώματα στους νικητές και θα κλείσουμε την εκδήλωση με πάρτι! Τα φαγητά θα τα φέρουν οι γονείς οι οποίοι θα είναι καλεσμένοι . Αν βρεθεί και κανένας γονιός να παίξει ζωντανά μουσική ακόμα καλύτερα. Απλά και όσο γίνεται πιο ευχάριστα για τα παιδιά. Καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση σε όλους!
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες