Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ύλη Α τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 14 Ιαν 2011, 20:41

ΓΛΩΣΣΑ:ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ "ΣΤΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΣΤΕΙΟ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΣΑΥΡΟΥ"
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ:1ο ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ
ΜΕΛΕΤΗ:ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΑΘΗΜΑ;
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό LENNAK » 16 Ιαν 2011, 15:18

Γλωσσα: Με βάρκα και σωσίβιο
Μαθηματικά: κεφ 26
Μελέτη: Ακτές και θάλασσα.
Η Μελέτη ξέρω πως την παραμελούμε αλλά είναι ένα μάθημα στο οποίο ηρεμούν οι μαθητές, συζητούν και γενικά ξεκουραζόμαστε όλοι μαζί...
Προλαβαίνουμε εικαστικά και ΕΖ κι όχι μελέτη;;;(γενικα αναφέρομαι)
Άβαταρ μέλους
LENNAK
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Μαρ 2008, 01:00

Ύλη Α τάξης

Δημοσίευσηαπό Doraskoura » 16 Ιαν 2011, 15:23

γλώσσα: Με βάρκα και σωσίβιο
μαθηματικά: από το 0-50
μελέτη: ποτάμια, λίμνες κάμποι

:D
Άβαταρ μέλους
Doraskoura
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stellagr » 16 Ιαν 2011, 18:32

Στη γλώσσα αύριο τελειώνουμε το Δ ('Μόνος στο σκοτάδι')
μαθηματικά: κεφ. 28 (αφαίρεση αχ και βαχ)
μελέτη: ο τόπος που ζω (η γειτονιά μου κλπ)
Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!
:P :P :P
Άβαταρ μέλους
stellagr
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 16 Ιαν 2011, 20:50

ας θέσω και ένα άλλο ερώτημα!!πως τα βλέπετε τα παιδάκια σας?Έχει λυθε η γλώσσα τους στην ανάγνωση??παρατηρώ σε "κείμενα εκτός βιβλίου" μερικά να διαβάζουν άπταιστα, κάποια καλά αλλά συλλαβιστά και κάποια αρκετά συλλαβιστά!!Τα κειμενα των μαθημάτων τα διαβάζουν όλα τέλεια, αλλα δεν ξέρω αν λεει κάτι αυτό!και το ερώτημά μου είναι:Να λεω στα παιδιά που διαβάζουν συλλαβιστά να λενε τισ φωνούλες μία μία απο μέσα τους και μετα να λένε δυνατά όλοι την λέξη ή να τα αφήσω και με τον καιρό θα λυθεί το θέμα?? :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

συλλαβισμός

Δημοσίευσηαπό arkarp » 16 Ιαν 2011, 22:22

Μην αφήνεις να συλλαβίζουν ,gogo, διότι συνηθίζουν κι αυτό αποβαίνει εις βάρος τους γιατί δύσκολα ξεριζώνεται. προσπάθησε να τους λες ας αργούν ,αλλά να λένε τη λέξη ολόκληρη.
Άβαταρ μέλους
arkarp
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kapsimali » 18 Ιαν 2011, 20:23

Και εγω μπαινω αυριο στο Δ,δ (Μονος στο σκοταδι).
Μαθηματικα στο μαθημα 25
Οσο για την Μελετη οποτε προλαβαινουμε. Με 24 παιδια και πιλοτικο σχολειο δεν προλαβαινουμε κι ας σχολαμε στις 2:00
Καλο κουραγιο σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kapsimali
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Οκτ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kapsimali » 18 Ιαν 2011, 20:24

Και εγω μπαινω αυριο στο Δ,δ (Μονος στο σκοταδι).
Μαθηματικα στο μαθημα 25
Οσο για την Μελετη οποτε προλαβαινουμε. Με 24 παιδια και πιλοτικο σχολειο δεν προλαβαινουμε κι ας σχολαμε στις 2:00
Καλο κουραγιο σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kapsimali
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Οκτ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stellagr » 22 Ιαν 2011, 12:13

Γι' αυτό που ρώτησε η gogo αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με την πρώτη (είναι η δεύτερη χρονιά που έχω), νομίζω πως τα παιδιά πρέπει να τα ενθαρρύνουμε όπως και να διαβάζουν. Σίγουρα όταν συλλαβίζουν καθυστερούν και μερικές φορές χάνουν τη λέξη, αλλά σιγά - σιγά όλα θα τα καταφέρουν. Από εμάς χρειάζονται επιβράβευση και νομίζω ότι το μπράβο το δικό μας, τους δίνει κίνητρο να διαβάζουν όσες περισσότερες λεξούλες μπορούν και όπως ξέρουμε μόνο με την εξάσκηση, ο συλλαβισμός αποβάλλεται.
Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δε συμφωνώ με την άποψη του συναδέλφου arkarp, γιατί σε μερικά παιδάκια χρειάζεται και η "πίεση".
Στη δική μου τάξη πάλι, έχω δύο παιδιά (από τα 23) που δεν "έχουν" όλα τα γραμματάκια που μάθαμε. Το ένα βέβαια έχει 6 μήνες στην Ελλάδα μετά από 1 χρόνο απουσίας στη Ρωσία (γεννήθηκε εδώ ξέρει ελληνικά αλλά 1 χρόνο ήταν Ρωσία και δεν πήγε νήπια) και το άλλο είναι από Αλβανία και η μαμά αν και προσπαθεί, δεν ξέρει ούτε η ίδια καλά τα ελληνικά.
Εσείς έχετε τέτοιες περιπτώσεις ή πρέπει να δω λίγο και τις δικές μου ικανότητες και τι μπορώ να κάνω παραπάνω, γι' αυτά τα παιδάκια?
Άβαταρ μέλους
stellagr
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimvlachou » 22 Ιαν 2011, 13:01

Καλημέρα! Παιδιά πώς σκέφτεστε να διδάξετε τα δίψηφα φωνήεντα και τα δίψηφα σύμφωνα; σε 1 ή 2 μέρες;
Άβαταρ μέλους
dimvlachou
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 30 Μαρ 2009, 00:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 49 επισκέπτες