Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ύλη Α τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό knafplioti » 31 Οκτ 2010, 12:28

aaaa malista...εσυ τι κολπο εχεις βρει για να τους τα μαθεις??????
Άβαταρ μέλους
knafplioti
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 00:00

τα ζευγαράκια των αριθμών

Δημοσίευσηαπό xareleni » 31 Οκτ 2010, 20:56

Καλησπέρα και από μένα .
Κι εγώ θεωρώ πολύ σημαντικά τα ζευγαράκια των αριθμών!!!
Όλοι μαζί ( σε ομάδες) φτιάξαμε τα σπιτάκια των αριθμών τα κόψαμε , τα βάψαμε , τα κολλήσαμε και τα αναρτήσαμε σε έναν φανελοπίνακα.
Μετά αρχίσαμε να δουλεύουμε το κάθε σπιτάκι ,να μάθουμε τα ζευγαράκια , όλοι μαζί , και όποιος/α μπορούσε να τα πει απ΄έξω, έπαιρνε ένα αυτοκόλλητο , ως επιβράβευση.(Ένα -ένα κάθε φορά)
Γράφουμε τα ζευγαράκια στο τετράδιο των αριθμών (με τα κουτάκια) ζητάω να τα αντιγράψουν 3 φορές και να τα μάθουν απ΄έξω. ( Έχω καλέσει τους γονείς και τους έχω τονίσει ,ότι είναι καλό, έως το τέλος της χρονιάς ,να"παίζουμε " στα δάχτυλα τα ζευγαράκια)
Πραγματικά , από την επομένη μέρα ,σχεδόν όλα τα παιδιά, με χαρά μου τα είπαν και πάμε στο επόμενο σπιτάκι ( Έχουμε φτάσει στο 5 )
Τώρα που βρίσκομαι στην πρόσθεση των αριθμών , όλα γίνονται πιο εύκολα.
Άβαταρ μέλους
xareleni
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Δεκ 2006, 01:00
Τοποθεσία: ?????????

Δημοσίευσηαπό skoulina » 04 Νοέμ 2010, 20:59

Συνάδελφοι, μην αγχώνεστε! Η υλη της πρώτης τάξης, ειδικά στη Γλώσσα, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΓΕΙ, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Αφήστε τις δύο τελευταίες ενότητες. Επαναλαμβάνονται με πολλές λεπτομέρειες στη δευτέρα τάξη! Δώστε βάση στα αρχικά, να καταλάβουν το μηχανισμό σχηματισμού των συλλαβών, γιατί είναι πολύ σημαντικό, όσο και να σας πάρει! 2 γραμματάκια την εβδομάδα και καλή επανάληψη μετά από 3 - 4 γραμματάκια.Προσωπικά στο β' τεύχος μπήκα αρχές Φλεβάρη! Πήγαμε πολύ καλά και στη Δευτέρα πετούσαν!
Μαθηματικά ζορίστηκα λίγο, γι΄αυτό σας συμβουλεύω να κάνετε κάθε μέρα, όχι μόνο 4 φορές την εβδομάδα!
Και να θυμάστε ότι είναι μικρά ακόμα, ανώριμα και κουράζονται εύκολα! μην τα πολυφορτώνετε με φωτοτυπίες πολλές!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 06 Νοέμ 2010, 18:36

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ . Η ΥΛΗ ΤΟΥ Β ΤΕΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!Η ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΤΕΥΧΟΣ. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΡΙΞΤΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ!!!ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ Β ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ!!!!!!!!!!!ΑΚΥΡΟ ΕΕΕΕΕ!!!!!!!!ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ .
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 07 Νοέμ 2010, 22:03

Να ρωτήσω κάτι στόχος είναι να διαβάζουν όλα τα παιδια κανονικά μεχρι το τέλος της χρονιας η έιναι δικαιολογημενο καποια να διαβάζουν συλλαβιστά?
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 08 Νοέμ 2010, 22:46

Να ρωτήσω κάτι στόχος είναι να διαβάζουν όλα τα παιδια κανονικά μεχρι το τέλος της χρονιας η έιναι δικαιολογημενο καποια να διαβάζουν συλλαβιστά?

Πρεπει ολα τα παιδια να διαβαζουν και μαλιστα οχι συλλαβιστα. Δεν υπαρχει λογος να συλλαβιζουν αφου εχουν κατακτησει το μηχανισμο αναγνωσης.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 13 Νοέμ 2010, 23:56

Μα αν συλλαβίζουν δεν σημαίνει οτι δεν έχουν κατακτήσει το μηχανισμό της ανάγνωσης απλά θέλουν πιο πολύ εξάσκηση σε σεχεση με τα άλλα παιδια για να λυθει η γλώσσα τους!Ρωτάω γιατί εχω συναντήσει αρκετά παιδιά στην δευτρα μη πω κ τρίτη που συνεχίζουν να συλλαβίζουν και μου κάνει εντύπωση!
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stellagr » 22 Δεκ 2010, 19:22

καλησπέρα συνάδελφοι νομίζω οι μέρες που περνάμε είναι πολύ χαρούμενες κι εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά! Να περάσουμε καλά τις γιορτές, με αγάπη και υγεία και να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας για τον επόμενο χρόνο.. Ελπίζω ο Άγιος Βασίλης, να φέρει ένα δωράκι σε όλους μας και να γίνουμε πάλι όπως οι μαθητές μας.. Γλυκά παιδιά!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!
:P :P :P
Άβαταρ μέλους
stellagr
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 13 Ιαν 2011, 23:33

καλησπέρα!!!Εύχομαι σε όλους σας καλή χρονιά!!!!!Έλεγα να αναφερθούμε λίγο στην ύλη... στη γλωσσα βρισκόμαστε στο ου και στα μαθηματικά στο κεφάλαιο 26!!
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό knafplioti » 14 Ιαν 2011, 01:14

καλησπερα και απο εμενα...εγω αυριο μπαινω στο φ και στα μαθηματικα ειμαι στο 23... καλα παμε ε???? :wink:
Άβαταρ μέλους
knafplioti
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 00:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες