Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ???

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ???

Δημοσίευσηαπό mariakar » 06 Αύγ 2010, 09:50

Συνάδελφοι, είμαι αρκετά προβληματισμένη και ελπίζω κάποιος από εσάς να μπορέσει να με διαφωτίσει. Έλαβα χθεςμε το ταχυδρομείο τα σημειώματα μισθοδοσίας μου για τους μήνες ΙΟΥΛΙΟ, ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.Είδα λοιπόν ότι τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο παίρνω περίεργα πολλά χρήματα ( σχεδόν όσα έπαιρνα πριν αρχίσουν οι μειώσεις επιδομάτων και οι αναδρομικές κρατήσεις). Κοιτάζοντας με λεπτομέρεια, πρόσεξα ότι τους μήνες αυτούς μου έχει κρατηθεί ελάχιστος φόρος. Περίπου 25 ευρώ??!!! Πήρα τηλέφωνο στον εκκαθαριστή μου και λείπει με άδεια σχεδόν όλο τον Αύγουστο. Επειδή όμως είμαι περίεργος άνθρωπος από τη φύση μου, θα χαιρόμουν αν μπορούσα να μάθω νωρίτερα τι έγινε. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό??? Και αν ναι, ψάξατε γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά??? Μήπως έρθουν τον Οκτώβριο και μας κάνουν περίεργες παρακρατήσεις?? Μήπως τόσο καιρό δεν ξέρανε τι κρατούσαν και τώρα επανορθώνουν???
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 07 Αύγ 2010, 11:40

... εγώ δεν είχα καμία αλλαγή στην παρακράτηση φόρου και πιστεύω ότι τέτοιες αλλαγές σπανίως γίνονται καλοκαίρι...

Μπορεί να μην σου παρακρατήσουν περισσότερα τους επόμενους μήνες, αλλά να πληρώσεις φόρο μετά την εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης.
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

παρακρατηση φόρου

Δημοσίευσηαπό ckcat » 07 Αύγ 2010, 13:17

ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΟΡΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ 25 ΕΥΡΩ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ!
Άβαταρ μέλους
ckcat
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 12 Αύγ 2010, 12:07

Καλημέρα συνάδελφοι και καλές διακοπές σε όλους. Το θέμα μάλλον τελικά αφορά όλους μας. Εγώ που υπηρετώ στη Β΄Θεσ/νίκης και η πληρωμή,απδείξεις κλπ.μάς γίνεται μέσω διαδικτύακής υπηρεσίας,τα ίδια ακριβώς έχουμε. 'Εχει μειωθεί η παρακράτηση φόρου στο μισό(από 150€ στα 75€σε μένα) τους 4 τελευταίους μήνες. Σε e-mail που έστειλα στην υπηρεσία αυτή και ρωτούσα τι ακριβώς γίνεται,μήπως αργότερα "μας τα πάρουν χοντρά" και αν μπορούμε εμείς να ζητήσουμε να αυξηθεί η παρακράτηση φόρου, έτσι ώστε αν μη βρεθούμε να χρωστάμε κιόλας(δε φτάνει όσα μας έκοψαν), μου απάντησαν ότι ,εάν και εκτός απροόπτου σταθεροποιηθεί το σύστημα πληρωμών τον Αύγουστο, θα μπορέσω να ζητήσω εάν θέλω να αυξηθεί η παρακράτηση πληρωμών. Τι να πω,μάλλον είναι κοινή η γραμμή των εκκαθαριστών(εκτελώντας άνωθεν εντολές),αλλά που αποσκοπεί κανείς δεν ξέρει. Θα δούμε ...
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 15 Αύγ 2010, 10:14

Η παρακράτηση φόρου μειώθηκε επειδή 1ον: μειώθηκαν οι αποδοχές μας καιι αλλάξαμε κλιμάκιο και 2ον: άλλαξε το φορολογικό νομοσχέδιο με μικρότερους συντελεστές για τους χαμηλόμισθους και μεγαλύτερο αφορολόγητο για όσους/ες έχουν παιδιά.
Να σού ζητήσουν πίσω χρήματα με τη φορολογική δήλωση αποκλείεται, εκτός και αν 1ον: δε συγκεντρώσεις τις απαιτούμενες αποδείξεις για το αφορολόγητο ή 2ον: αλλάξει (πάλι) το φορολογικό νομοσχέδιο.
Αντιθέτως πιθανότατα θα πάρουμε πίσω ακόμα περισσότερα λόγω της παρακράτησης που ήδη έχει γίνει με το παλιό νομοσχέδιο και η οποία πρέπει να επιστραφεί ή αν συγκεντρώσουμε περισσότερες αποδείξεις από όσες απαιτούνται.
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Δημοσίευσηαπό mariakar » 16 Αύγ 2010, 17:29

Εχω τις επιφυλάξεις μου γι' αυτά που λες delagrecia, αν και φαίνεται πως γνωρίζεις αρκετά... Δεν μπορεί πριν από τρεις μήνες να μου κρατούν 125 ευρώ και τώρα μόνο 26???.... Δηλαδή 100 ευρώ λιγότερα!!!!! Αυτά δε δικαιολογούνται με τίποτα!!!! Πραγματι είχε μειωθεί η παρακράτηση μου από 150 ευρώ σε 125 λόγω των μειώσεων του μισθού. Αλλά τώρα μιλάμε για επιπλέον μείωση 100 ευρώ στην παρακράτηση. Περιμένω με ανυπομονησία να γυρίσει ο εκκαθαριστής μου από άδεια. Μάλλον τότε θα μάθω τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 47 επισκέπτες