Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό argiroun » 30 Μάιος 2010, 02:39

Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για την πρόσληψη καθαρίστριας; Τι ισχύει τώρα; Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει να συνταξιοδοτείται η καθαρίστρια μας.
ευχαριστώ πολύ...
Άβαταρ μέλους
argiroun
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 30 Μάιος 2010, 09:52

Η νέα καθαρίστρια θα είναι με σύμβαση ενός χρόνου; Αν είναι έτσι τότε βγάζεις μια ανακοίνωση για όποια θέλει να δουλέψει ως καθαρίστρια στο σχολείο και μετά αναλόγως τα προσόντα νομίζω επιλέγεις. Σε εμάς δεν ενδιαφέρθηκαν πολλές γιατί τα χρήματα είναι πολύ λίγα. Η πρόσληψη της γίνεται από 1 Σεπτέμβρη μέχρι 30 Ιουνίου. Νομίζω στην αρχή η πρωτοβάθμια σου στέλνει τη σύμβαση μέσω e-mail με τα χρήματα όπου θα παίρνει η καθαρίστρια, η οποία υπογράφεται σε 3 αντίτυπα από την καθαρίστρια και τον πρόεδρο της σχολ.επιτροπής. Ένα παίρνει η καθαρίστρια, ένα στέλνεις στο γραφείο της πρωτοβάθμιας όπου ανήκεις και ένα μένει στο σχολείο. Μετά θα επικοινωνήσεις με το ΙΚΑ για τα ένσημά της. θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Πρόσεξε αν η καθαρίστριά σου είναι στον ΟΓΑ τότε γίνεται εξαίρεση και μετά μπαίνει στο ΙΚΑ. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό argiroun » 30 Μάιος 2010, 15:16

Σ ευχαριστώ πολύ! Την ανακοίνωση θα τη βγάλω στο σχολείο ή μήπως πρέπει να αναρτηθεί και κάπου αλλού; Και πότε πρέπει να τη βγάλω; Αν η σύμβαση ξεκινά το Σεπτέμβρη, υποθέτω πως η διαδικασία πρέπει να ξεκινήσει μόλις καταθέσει τα χαρτιά της η παλιά μας καθαρίστρια (μέσα στο καλοκαίρι) Ο μισθός πως υπολογίζεται; Υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που ορίζει το ποσό ανά αίθουσα;
Άβαταρ μέλους
argiroun
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 31 Μάιος 2010, 19:20

Κι εγώ δεν τα γνώριζα, μου το είπαν το Σεπτέμβρη στο σχολείο αλλά σε μας κάθε χρόνο η καθαρίστρια είναι με σύμβαση για μερικούς μήνες. Πάρε και στο γραφείο να σου πουν σίγουρα τι πρέπει να κάνεις. Ο μισθός είναι πάνω στη σύμβαση που σου στέλνει το γραφείο το Σεπτέμβρη. Είναι γύρω στα 1360 ευρώ το χρόνο 126,16 ευρώ το μήνα σε μας που είναι 2/θέσιο και έχει 2 αίθουσες μόνο, αν έχει περισσότερες αίθουσες αλλάζει ο μισθός ( 126,16 ευρώ τα παίρνει η καθαρίστρια, 4,44 + 4,96 είναι εισφορά στο ΙΚΑ για τα ένσημα ). Είχα την ίδια καθαρίστρια με πέρσι και αντέγραψα την αναλυτική περιοδική δήλωση εσένα θα σε βοηθήσουν στο ΙΚΑ να τη συμπληρώσεις. Νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ανακοίνωση μόλις βγει στη σύνταξη αλλά καλό είναι να ξέρεις το μισθό και τα υπόλοιπα. Αν ψάξεις στο google ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ θα σου βγάλει ανακοινώσεις να πάρεις μια ιδέα.
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 31 Μάιος 2010, 19:21

Κι εγώ δεν τα γνώριζα, μου το είπαν το Σεπτέμβρη στο σχολείο αλλά σε μας κάθε χρόνο η καθαρίστρια είναι με σύμβαση για μερικούς μήνες. Πάρε και στο γραφείο να σου πουν σίγουρα τι πρέπει να κάνεις. Ο μισθός είναι πάνω στη σύμβαση που σου στέλνει το γραφείο το Σεπτέμβρη. Είναι γύρω στα 1360 ευρώ το χρόνο 126,16 ευρώ το μήνα σε μας που είναι 2/θέσιο και έχει 2 αίθουσες μόνο, αν έχει περισσότερες αίθουσες αλλάζει ο μισθός ( 126,16 ευρώ τα παίρνει η καθαρίστρια, 4,44 + 4,96 είναι εισφορά στο ΙΚΑ για τα ένσημα ). Είχα την ίδια καθαρίστρια με πέρσι και αντέγραψα την αναλυτική περιοδική δήλωση εσένα θα σε βοηθήσουν στο ΙΚΑ να τη συμπληρώσεις. Νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ανακοίνωση μόλις βγει στη σύνταξη αλλά καλό είναι να ξέρεις το μισθό και τα υπόλοιπα. Αν ψάξεις στο google ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ θα σου βγάλει ανακοινώσεις να πάρεις μια ιδέα.
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό argiroun » 31 Μάιος 2010, 22:40

Σ ευχαριστώ πάααααρα πολύ!! Είχαμε την ίδια καθαρίστρια εδώ και μια δεκαετία. Είχε γίνει μόνιμη με τις τελευταίες ρυθμίσεις κι έτσι δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ.
Να σαι καλά!!!
Άβαταρ μέλους
argiroun
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες

cron