Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Δημοσίευσηαπό katerinatatsi » 10 Απρ 2010, 20:15

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;
:?: :!: :oops:[size=18][/size[/b]
Άβαταρ μέλους
katerinatatsi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2009, 01:00

O θεσμος του Σχολικου Συμβουλου

Δημοσίευσηαπό coraline » 11 Απρ 2010, 16:15

:) Γεια σας και Χρονια Πολλα και παλι!Επειδη συναδεφοι εχω μια απορια μπορειται να μου την εξηγησετε ....Ποτε δεν καταλαβα τν χρησιμοτητα της ιδιοτητας του Σχολικου Συμβουλου.Ο.κ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ηταν ο επιθεωρητης .Απορω πως ενα ατομο εκτος ΤΟΥ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ στα σχολεια (ΚΑΙ σε ενα γραφειο)..ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ?...ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Tα ραφια της ιεραρχιας

Δημοσίευσηαπό coraline » 11 Απρ 2010, 16:17

Eκτος και εαν ισχυει με την ιεραρχια ο,τι και με τα ραφια .....Οσο ..πιο ψηλο..τοσο ..πιο αχρηστο!
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Re: Tα ραφια της ιεραρχιας

Δημοσίευσηαπό nerothos » 13 Απρ 2010, 22:28

Eκτος και εαν ισχυει με την ιεραρχια ο,τι και με τα ραφια .....Οσο ..πιο ψηλο..τοσο ..πιο αχρηστο!



Συνάδελφε σίγουρα ισχύει αυτό που λες.. Όσον αφορα την ερώτηση σου υποτίθεται ότι ο ρόλος του σχ. συμβούλου είναι παιδαγωγικός- συμβουλευτικός [u9a]και μονο[/u9a]. Είναι στις αρμοδιότητες του να κοιτάξει/ εγκρίνει το πρόγραμμα που στέλνει το κάθε σχολείο με τις ώρες απασχόλησης του κάθε εκπαιδευτικού και να στείλει πίσω τυχον προτάσεις.
Απο εκεί και πέρα (και αναφέρομαι στην πρωτοβαθμια) ο ρόλος του είναι να δίνει "παιδαγωγικες' συμβουλες σε διάφορα θέματα που ενδεχομένως προκύψουν.
Ενίοτε αποτελεί και τον αγαπημένο ρουφιάνο των γονέων, αφού εχει γίνει πολύ της μόδας, για οποιοδήποτε θέμα , ακόμα και για το το πιο αστείο (θέλω η Μαιρούλα να κάθεται με τη Βασούλα και όχι με Αννα) οι γονείς να χτυπάνε κατευθείαν τηλέφωνο στο σύμβουλο. (Θα σου δείξω παλιοκαθηγηταρά)
Δηλ μέχρι τώρα ουσιαστικά ο ρόλος του είναι κλάιν μάιν, ψιλογλάστρα σαν τον πρόεδρο της Δημοκρατίας.
Όμως σιγα σιγά πάνε να ανοίξουν την κερκόπορτα για αξιολογήσεις, και δεν είναι καθόλου τυχαίο πως πάνε να περάσουν τέτοια λάου λάου αμέσως μετα την μείωση των μισθών μας. Δηλ σου δίνω λιγότερα χρήματα, θα σε βάλω και σε διαδικασία ελέγχου/ ρουφιανιάς/ ανταγωνισμού με τους συναδέλφους, σιγά που θα μιλήσεις. Κάτω το κεφάλι και συμπλήρωνε χαρτούρες και πολυσπούδαστους προγραμματισμούς (όσοι είμαστε σε τάξη ξέρουμε τί αστείο που είναι οι προγραμματισμοί από τις πρώτες εβδομάδες του Σεπτεμβρίου), για να το παίζουμε εμείς υπουργοί (μη εθνικης) Παιδείας.
Άβαταρ μέλους
nerothos
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες