Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΠΕΡΓΙΑ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΑΠΕΡΓΙΑ

Δημοσίευσηαπό KATERINAANGELOU » 11 Μαρ 2010, 10:02

:?: ΚΑΝΩ ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΕΦΗΜΕΡΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΜΟΥ;ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΤΙΘΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ
Άβαταρ μέλους
KATERINAANGELOU
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 11 Μαρ 2010, 10:16

oxi βεβαια...δεν την κανεις...την χανεις.... μην δεχτεις το αντιθετο...
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό KATERINAANGELOU » 11 Μαρ 2010, 10:22

:?: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ;
Άβαταρ μέλους
KATERINAANGELOU
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 11 Μαρ 2010, 16:49

Η απεργία είναι κατάκτηση των εργαζομένων. Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένη να αναπληρώσεις την εφημερία σου. Μη δεχτείς να σε πιάσουν κορόιδο! Στο δικό μας σχολείο, όσοι δεν απεργούν, κάνουν εφημερία εκείνη τη μέρα και προσέχουν τα παιδιά που έχουν έρθει!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 11 Μαρ 2010, 19:27

Τι λέτε βρε παιδιά μην τρελαθούμε κι όλας!!!
δηλαδή αν το σχολείο πήγαινε εκδρομή θα έκανες την εφημερία σου την άλλη μέρα!!!!!
Δεν φτάνει που κάποιοι δεν κάνουν απεργία θέλουν να φορτώσουν με ευθυνες και αυτούς που κάνουν!!!!!!
Ελεος δηλαδή!!!!!
Πολύ καλά σου λένε και οι υπολοιποι μην δεχτείς να την κάνεις!!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό falitsa » 12 Μαρ 2010, 00:04

:?: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ;

Όπως ξέρουμε όλοι(το βλέπουμε στη μισθοδοσία και μας έρχεται και "χαρτάκι" απ' το γραφείο), όταν απεργούμε, χάνουμε το ωραίο μας ημερομίσθιο και χάνουμε και το ανάλογο ποσοστό από το δώρο των γιορτών και το επίδομα αδείας, επειδή ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΑΣ!!! (Ποιο επίδομα δηλαδή...να 'χαμε να λέγαμε... :cry: )
Μέσα στα καθήκοντά μας είναι και η ΕΦΗΜΕΡΙΑ από την οποία επίσης ΑΠΕΧΟΥΜΕ! Πώς θα σε βάλουν να την κάνεις, λοιπόν; Θα την κάνεις και θα σου κρατήσουν την απεργία μείον την εφημερία, αφού θα την κάνεις άλλη μέρα; 8O
Αυτό να τους πεις και να δω τι θα σου απαντήσουν...
:x
Άβαταρ μέλους
falitsa
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 12 Μαρ 2010, 16:00

Προφανώς η εφημερία εντάσσεται στο επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης το οποίο σου κόβουν για τη μέρα τη απεργίας. Γι' αυτό και ΔΕΝ μεταφέρεται η εφημερία. Επίσης οι εφημερίες, όπως και το ωρολόγιο πρόγραμμα βγαίνει από την αρχή της χρονιάς με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων και γίνεται πρακτικό, οπότε είσαι νομικά καλυμμένος/η.
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 12 Μαρ 2010, 22:16

Την ημέρα που εσύ απέργησες κάποιος άλλος συνάδελφος έκανε την εφημερία στη θέση σου γιατί σίγουρα τα παιδιά δεν μπορούν να μείνουν στην αυλή χωρίς επιτήρηση. Τι πρέπει να γίνει τότε; Ο δάσκαλος αυτός θα πρέπει να κάνει δύο φορές εφημερία και την ημέρα της απεργίας και την ημέρα που έχει κανονικά;
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 13 Μαρ 2010, 17:35

Την ημέρα που εσύ απέργησες κάποιος άλλος συνάδελφος έκανε την εφημερία στη θέση σου γιατί σίγουρα τα παιδιά δεν μπορούν να μείνουν στην αυλή χωρίς επιτήρηση. Τι πρέπει να γίνει τότε; Ο δάσκαλος αυτός θα πρέπει να κάνει δύο φορές εφημερία και την ημέρα της απεργίας και την ημέρα που έχει κανονικά;
Το βλεπεις απο λαθος σκοπια!!!!Και βεβαια δεν κανει εφημερια ο συναδελφος που κανει απεργια!!!!ΟΙ ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!![color=red1d][/color1d][size=181d][/size1d]
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 14 Μαρ 2010, 14:41

Την ημέρα που εσύ απέργησες κάποιος άλλος συνάδελφος έκανε την εφημερία στη θέση σου γιατί σίγουρα τα παιδιά δεν μπορούν να μείνουν στην αυλή χωρίς επιτήρηση. Τι πρέπει να γίνει τότε;


Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο!
Αν ο συνάδελφος που δεν απεργούσε, επωμίστηκε την εφημερία άλλου, μπορούσε κάλλιστα να αρνηθεί στο διευθυντή, όταν του το ανέθεσε, αν δεν μπορεί να κάνει 2 εφημερίες μέσα στην εβδομάδα.

Δεν είναι τάπες η εφημερία να την ανταλλάσσουμε όπως μας βολεύει. Στην τελική υπάρχει πρακτικό από την αρχή της χρονιάς.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες