Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΒΟΗΘΕΙΑ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΒΟΗΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό evangeli » 29 Ιαν 2010, 02:19

Καλησπέρα. Αν και εκπαιδευτικός θέλω να ρωτήσω κάτι.Το παιδί μου πάει σε ιδιωτικό που είναι άψογο σε όλα του εκτός από μια καθηγήτρια που έχει σοβαρό πρόβλημα συμπεριφοράς ( είναι προσβλητική και στα παιδιά και στους γονείς ),έχει προιστορία σε διάφορα θέματα στο σχολείο είναι γνωστό σε όλους ακόμα και στη διεύθυνση του σχολείου τι κάνει, δεν ξέρει τι θα πει διδάσκω και κάνει διάφορα, υπόψη όταν πήγαμε στο γενικό διευθυντή( που είναι αυτός που λύνει και δένει, έχει την απόλυτη εξουσία ) τον Ιούνη ,ακόμα και ο ίδιος παραδέχτηκε ότι είναι αγκάθι και δε σέβεται ακόμα και τον ίδιο ότι δεν μπορεί να την απολύσει γιατί είναι μέγάλη η αποζημίωση αλλά να μαστε σίγουροι ότι θα την αφοπλίσει και ήταν κάθετος σε αυτό γιατί την θεωρούσε ανίκανη να διδάξει( δικά του λόγια)και αφού είχε γίνει ένα περιστατικό στις τελικές εξετάσεις Γ΄λυκειου σε μάθημα γενικής παιδείας έβαλε θέμα που ήταν εκτός ύλης έγινε χαμός και το άλλαξαν επιτόπου και αφού την είχαν και το άλλα μας παιδιά , και κάναμε 1 χρόνο υπομονή,παράπονα είχαμε κάνει σε χαμηλούς τόνους όμως είπαμε να διασφαλίσουμε τα δεύτερα μας παιδιά. Τελικά με τη νέα τη χρονιά τη βρήκαμε πάλι μπροστά μας εμείς σε γενικό μάθημα( για φέτος μας έριξαν στάχτη στα μάτια ) ΚΑΙ σε μαθήμα κατεύθυνσης ( σε άλλο τμήμα) με αποτέλεσμα να έχουμε φρικάρει για το φέτος και για του χρόνου. (.Αντικειμενικά (μιλάω ως εκπαιδευτικος και όχι σα γονιός λόγω επαγγέλματος μπορείτε να καταλάβετε πόσο υπομονή εχω κάνει )εχουμε σοβαρό πρόβλημα.Να σας πω απλά πως είχαν τεστ τετραμήνου τους είχεβάλει 2 κεφάλαια να διαβάσουν και τους έβαλε από τα 3 θέματα τα 2 απο άλλο κεφ. που το είχαν διδαχθεί 2-3 μέρες πριν αλλά δεν ήταν στην ύλη του τεστ , με αποτέλεσμα να γίνει χαμός.Να της το λένε όλα τα παιδιά της τάξεις και να μην το δέχεται και η λυκειάρχης στην κοσμάρα της.Στο επόμενο μάθημα έβρισε τα παιδιά που το είπαν στους γονείς. Γενικά κάνει διάφορα και θέλουμε να βάλουμε ενα φρένο ή να υπάρχει ένα μέτρο .Γι αυτό αν ξέρει κάποιος
Πακαλώ πολύ θέλω απάντησεις στα εξής
¨1)Ήταν νόμιμο αυτο που έγινε στις τελικές εξετάσεις ή στα τεστ ?

2)που μπορούμε να απευθυνθούμε (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ )όπως κάποιο γραφείο?Να λυθεί κάπως ?Είναι τόσο απαράδεκτη που έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε να το τραβήξουμε

3)οι διορισμοί είναι κοινοί για γυμνάσιο και λύκειο δηλαδή μπορεί κάποιος να μεταφέρεται από το ένα στο άλλο ή όπου είναι διορισμένος( μόνο γυμνάσιο ή λύκειο?)
Ευχαριστω πολύ.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 31 Ιαν 2010, 23:41

ΕΠΕΙΔΗ Η "ΚΑΡΙΕΡΑ " ΜΟΥ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΠ!!!! ΑΝ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ!!!(ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ;; ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ )
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....ΨΑΞΕ ΤΟ ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ...(ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ !!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΓΝΩΜΗ!!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ)
ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ 30 ΠΑΙΔΙΑ;;;;!!!ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΙΩΧΝΕ;;;ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ...
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ...ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ....ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 31 Ιαν 2010, 23:41

ΕΠΕΙΔΗ Η "ΚΑΡΙΕΡΑ " ΜΟΥ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΠ!!!! ΑΝ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ!!!(ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ;; ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ )
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....ΨΑΞΕ ΤΟ ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ...(ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ !!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΓΝΩΜΗ!!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ)
ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ 30 ΠΑΙΔΙΑ;;;;!!!ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΙΩΧΝΕ;;;ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ...
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ...ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ....ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 31 Ιαν 2010, 23:43

ΕΠΕΙΔΗ Η "ΚΑΡΙΕΡΑ " ΜΟΥ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΠ!!!! ΑΝ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ!!!(ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ;; ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ )
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....ΨΑΞΕ ΤΟ ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ...(ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ !!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΓΝΩΜΗ!!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ)
ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ 30 ΠΑΙΔΙΑ;;;;!!!ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΙΩΧΝΕ;;;ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ...
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ...ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ....ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό kserolas » 01 Φεβ 2010, 12:09

Μήπως ,βρε evangeli μου,έχει λίγο δίκιο η sofianthimou στο σημείο
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....ΨΑΞΕ ΤΟ ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ...
Επίσης τι εννοείς ακριβώς όταν λες [i97]πάει σε ιδιωτικό που είναι άψογο [/i97];
Πίσω από το άψογο εννοείς μεγάλους βαθμούς; υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και πολύ δουλεια στο σπίτι; εύκολα θέματα στις εξετάσεις; δύσκολα θέματα;
κολακία; αυστηρή αξιολόγηση και αντικειμενικότητα; Τι; Το να βάλεις ένα θέμα εκτός ύλης σε εξετάσεις είναι κάτι που δε γίνεται πρώτη φορά! Μπορεί να συμβεί από λάθος του καθηγητή ,αλλά επίσης μπορεί και να διορθωθεί με αλλαγή θέματος όπως λες.
Πολλές φορές τέτοιες καταστάσεις που περιγράφεις υποδαυλίζονται από ανταγωνισμούς ή άλλους παράγοντες.
Και φυσικά αν έχει δημιουργηθεί κλίμα αμφισβήτησης στο πρόσωπο της καθηγήτριας κι αυτή πιθανόν θα είναι επιθετική ( ή αμυντικη,όπως το πάρει κανείς) στη συμπεριφορά της. Λύση που σου προτείνω;
Μείνε έξω από όλα αυτά,ένα μάθημα είναι ανάμεσα στα υπόλοιπα 10 τόσα.
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 47 επισκέπτες