Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Διαδραστικός πίνακας

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Διαδραστικός πίνακας

Δημοσίευσηαπό Anthi » 21 Ιαν 2010, 15:10

Συνάδελφοι, χρησιμοποιείται στο σχολείο σας διαδραστικό πίνακα, Αν ,ναι, έχει κάποιος την καλοσύνη να μας εξηγήσει τον τρόπο χρήσης και πώς τον προμηθεύτηκε το σχολείο του;
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 21 Ιαν 2010, 18:32

Αυτή τη στιγμή το φετινό σχολείο μου έχει 2 διαδραστικούς πίνακες.
Τον πρώτο τον τοποθέτησε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, ενώ ο δεύτερος μπήκε με χρήματα της σχολικής επιτροπής.
Δυστυχώς δεν έχω στην τάξη μου για να σου πω πως λειτουργεί...
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό Anthi » 22 Ιαν 2010, 15:12

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
Με ποια κριτήρια τοποθετήθηκε σε κάποιες αίθουσες;
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 22 Ιαν 2010, 17:20

Για τον πρώτο που είχε τοποθετηθεί με την πρωτοβουλία του συλλόγου, δεν είμαι σίγουρη διότι έγινε προτού πάω στο συγκεκριμένο σχολείο.

Για το δεύτερο έγινε κλήρωση μεταξύ των δασκάλων που ήθελαν τέτοιο πινακα στην τάξη τους.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Διαδραστικός πίνακας

Δημοσίευσηαπό rizos » 24 Ιαν 2010, 13:49

Πρόκειται για ένα καταπληκτικό εργαλείο που δίνει άλλη διάσταση στη διδασκαλία.Δούλεψα Δ.Π. ένα χρόνο στην ΣΤ' τάξη και θεωρώ πως έχει να προσφέρει πολλά.Υπάρχουν αρκετοί εισαγωγείς οι οποίοι εισάγουν Δ.Π.
Διαφέρουν ως προς το λογισμικό και την τεχνολογία που χρησιμοποιεί ο καθένας.Μια έρευνα στο διαδίκτυο θα σε διαφωτίσει αρκετά.Αν όχι ,επικοινωνούμε ξανά.
Άβαταρ μέλους
rizos
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό Anthi » 24 Ιαν 2010, 16:24

Συνάδελφε,
Αν είναι εύκολο να μου περιγράψεις τι χρειάζεται ο ΔΠ για να λειτουργήσει, ( αν απλός συνδέεται με το PC, και χρησιμοποιείς το λογισμικό που έχεις στη διάθεσή σου ή αν ο ΔΠ έχει δικό του έτοιμο λογισμικό), τις διαστάσεις του περίπου , πόσο κοστίζει , ποια μάρκα έχετε , και από τον προμηθευτήκατε;
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

www.alfavita.gr

Δημοσίευσηαπό coraline » 24 Ιαν 2010, 21:24

To site www.alfavita.gr,εχει αφιερωμα σε πολλα σχολεια της Ελλαδας ,Αθηνα κλπ.οπου δασκαλοι δειχνουν πρωτοπορα προαγραμματα π.χ.στην Ιστορια με διαδραστικο πινακα.Θα το βρειτε στο ekpaideftikoyliko.gr
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό ggdaskalos » 28 Ιαν 2010, 21:29

Συνάδελφοι, έχω την τύχη να δουλεύω με διαδραστικό πίνακα 160 Χ 110 της claus με λογισμικό Α- migo για πρώτη χρονιά .
Το σχολείο στο οποίο εργάζομαι αγόρασε 2 πίνακες ,με χρήματα του συλλόγου γονέων και ο καθένας τους κόστισε περίπου 1300 ευρώ.
Υπάρχουν βέβαια και πιο φθηνοί ,αν οι διαστάσεις τους είναι μικρότερες.
Για να δουλέψει ο πίνακας χρειάζεται βιντεοπροβολέας και υπολογιστής(και άλλα έξοδα!)
Το λογισμικό του πίνακα έχει πολλά εργαλεία που βοηθούν σχεδόν σε όλα τα μαθήματα και σε όλες τις τάξεις, αλλά χρειάζεται και προετοιμασία στο σπίτι ,για να παρουσιάσεις κάτι διαφορετικό εκτός από τις σελίδες των βιβλίων σε ψηφιακή μορφή του υπουργείου .Το λογισμικό μπορεί να εγκατασταθεί σε κάθε η/υ και να το δουλέψεις χωρίς σύνδεση με τον πίνακα.Γράφεις πάνω του με πένα ειδική ( με μπαταρία) και μπορείς να πεις ότι δουλεύει σαν μια οθόνη αφής υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
ggdaskalos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό rizos » 02 Φεβ 2010, 02:23

Συνάδελφε,
Αν είναι εύκολο να μου περιγράψεις τι χρειάζεται ο ΔΠ για να λειτουργήσει, ( αν απλός συνδέεται με το PC, και χρησιμοποιείς το λογισμικό που έχεις στη διάθεσή σου ή αν ο ΔΠ έχει δικό του έτοιμο λογισμικό), τις διαστάσεις του περίπου , πόσο κοστίζει , ποια μάρκα έχετε , και από τον προμηθευτήκατε;

Για να λειτουργήσει ο ΔΠ χρειάζεται σύνδεση με PC και projector. Πρέπει να γίνει εγκατάσταση στο PC του λειτουργικού που χρειάζεται για να δουλέψει ο πίνακας.
Αφού γίνουν όλα αυτά θα έχετε την επιλογή από τον υπολογιστή Α)Να ανοίγετε το πρόγραμμα του πίνακα και να δουλεύετε με το δικό του SOFTWARE και β) να προβάλλετε την οθόνη του υπολογιστή σας στον διαδραστικό και να δουλεύετε τα διάφορα προγράμματα του υπολογιστή σας και του διαδικτύου από τον διαδραστικό.
Οι διαστάσεις ποικίλουν.Ένας καλός πίνακας είναι περίπου 75-80 ίντσες.
Το κόστος κυμαίνεται περίπου γύρω στα 1200-1400 ευρώ.
Υπάρχουν αρκετοί εισαγωγείς.Δύο που προτείνω είναι ο a)smart board και b) IQ board.
Εύκολα θα βρεις στο διαδίκτυο τους εισαγωγείς

Δε ξέρω αν βοήθησα
rizos
Άβαταρ μέλους
rizos
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό Anthi » 03 Φεβ 2010, 18:33

Ευχαριστώ πολύ ,συνάδελφοι για τις κατατοπιστικές πληροφορίες σας.
Αν χρειάζεται όπως λέτε laptop ,προτζέκτορας και διαδραστικός πίνακας για κάθε τμήμα το κόστος είναι πολύ υψηλό.
Αληθεύει η πληροφορία ότι του χρόνου θα δοθούν από το Υπουργείο μας διαδραστικοί πίνακες σε όλα τα σχολεία (έναν για κάθε τάξη);
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες