Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2010: ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΜΗ;

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2010: ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΜΗ;

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 14 Ιαν 2010, 16:20

Συνάδελφοι προκειμένου όλοι να βοηθηθούμε και για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις και παρατράγουδα στον εργασιακό μας χώρο σας θέτω το εξής ερώτημα: η 30 Ιανουαρίου είναι σχολική εορτή. Τα ΠΔ 200 και 201 / 1998 προβλέπουν εκκλησιασμό. Τι θα γίνει φέτος που η ημέρα αυτή είναι Σάββατο;
Προσωπικά έχω ακούσει δύο απόψεις: 1η κανονικά μάθημα την Παρασκευή και εκκλησιασμό το Σάββατο και 2η εκκλησιασμό την Παρασκευή τις δύο πρώτες ώρες και μετά μάθημα

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει μια συζήτηση που θα μας βοηθήσει όλους!
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 14 Ιαν 2010, 17:25

Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη μέρα η γιορτή δεν θα είχαμε σχολείο και στην εκκλησία πηγαίνει μόνο η έκτη τάξη και οπωσδήποτε η σημαία! Γιορτή δύο ώρες στο τέλος γίνεται πάντα την προηγούμενη!!!!(δηλαδή στις 29)
Έτσι και φέτος θα γίνει γιορτή με ότι αυτό συνεπάγεται, δύο ώρες, (συνήθως 3 και 4η ώρα στο δικό μου σχολείο), και ίσως την ίδια μέρα (δηλαδή 29 πάμε και εκκλησία, πιθανόν και όχι, δεν είναι απαραίτητο!)
Αυτό που οπωσδήποτε θα κάνουμε είναι να πάμε την σημαία και τα παιδιά της ΣΤ τάξης στην εκκλησία την ημέρα της γιορτής!!!!!
Τα υπόλοιπα παιδιά δεν ΄θα έρθουν σχολείο!
Τώρα όσο για τους συναδέλφους, πηγαίνουν στον εκκλησιάσμό όσοι το επιθυμούν! Ο διευθυντής δεν υποχρεωνει κανένα!!!
Τι ισχύει όμως συμφωνα με τον νόμο;

"Την 30ή Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών. Την ημέρα αυτή γίνεται εκκλησιασμός και πραγματοποιούνται σχετικές εκδηλώσεις, στις οποίες παίρνει μέρος όλο το διδακτικό προσωπικό. Σε περίπτωση που η 30ή Ιανουαρίου είναι Σάββατο ή Κυριακή οι εκδηλώσεις γίνονται την προηγούμενη Παρασκευή τις δύο πρώτες ώρες και το θέμα του εκκλησιασμού ρυθμίζεται μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους του ιερού ναού." :D
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 14 Ιαν 2010, 20:26

Δυστυχώς και σε αυτήν την περίπτωση οι Σύλλογοι Διδασκόντων και οι Διευθυντές θα ερμηνεύσουν τα διαλαμβανόμενα σε Υ.Α. και Π.Δ. κατά το δοκούν αφού οι ίδιες οι Υ.Α. και τα Π.Δ. αφήνουν ορθάνοιχτα προς τούτο παράθυρα. Το Π.Δ. 201/1998 δεν κάνει σαφές πότε γίνεται ο εκκλησιασμός σε περίπτωση που η 30η Ιανουαρίου δεν είναι εργάσιμη. Άρα ο καθένας θα πει και θα κάνει ότι θέλει...ΤΟΜΠΟΛΑ
Αυτό πάντως που έγινε στο σχολείο σου πέρσι που η 30η ήταν Παρασκευή, να κάνετε δηλαδή εορτή την προηγούμενη ημέρα, ομολογώ πως δε μου είχε περάσει από το μυαλό! :D
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό revekka83 » 14 Ιαν 2010, 21:36

καλησπέρα..

Είμαι καινούρια στο σχολείο που δουλέυω και από ότι μ ενημέρωσαν οι παλιοί συνάδελφοι τη μέρα αυτή πάμε τα παιδιά εκκλησιασμό...

Επειδή όμως πέφτει Σάβατο φέτος θα τα πάμε Παρασκευή για να πάει όλο το σχολείο... Σάββατο όπως μ είπαν δεν πρόκειται να ξυπνήσει κανένα για να πάει εκκλησία..

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα σχολείο και τι θ αποφασίσον να κάνουν....
Άβαταρ μέλους
revekka83
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 14 Ιαν 2010, 22:57

Από το Π.Δ 201-98 ορίζεται ξεκαθαρα:
30η Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών. Την ημέρα αυτή γίνεται εκκλησιασμός και πραγματοποιούνται σχετικές εκδηλώσεις, στις οποίες παίρνει μέρος όλο το διδακτικό προσωπικό. Σε περίπτωση που η 30η Ιανουαρίου είναι Σάββατο ή Κυριακή οι εκδηλώσεις γίνονται την προηγούμενη Παρασκευή τις δύο πρώτες ώρες και το θέμα του εκκλησιασμού ρυθμίζεται μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους του ιερού ναού, σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 13, του παρόντος Π.Δ. [u2a][/u2a]
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 15 Ιαν 2010, 00:03

Από το Π.Δ 201-98 ορίζεται ξεκαθαρα:
30η Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών. Την ημέρα αυτή γίνεται εκκλησιασμός και πραγματοποιούνται σχετικές εκδηλώσεις, στις οποίες παίρνει μέρος όλο το διδακτικό προσωπικό. Σε περίπτωση που η 30η Ιανουαρίου είναι Σάββατο ή Κυριακή οι εκδηλώσεις γίνονται την προηγούμενη Παρασκευή τις δύο πρώτες ώρες και το θέμα του εκκλησιασμού ρυθμίζεται μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους του ιερού ναού, σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 13, του παρόντος Π.Δ. [u2f][/u2f]


Δηλαδή κάνεις τη γιορτή σου τις δύο πρώτες ώρες τις Παρασκευής - αυτό είναι το μόνο ξεκάθαρο - αλλά για τον εκκλησιασμό τίποτα δεν είναι σαφές, πας όποτε θες, αν θες και αν μπορεί ο ναός να σε δεχτεί...

Το άρθρο 13, παρ. 9 δυστυχώς δεν αναφέρει κάτι πιο διαφωτιστικό...
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό vasilistsaousis » 15 Ιαν 2010, 12:24

Δε μου έχει τύχει σε εκκλησία να μη μας δεχτούν!!! Ίσως γιατί δουλεύω σε επαρχία και όχι σε πόλη με πολλά σχολεία, όπου πράγματι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα! Αν εκείνη τη μέρα δε σας δεχτούν στην εκκλησία μπορείτε αν θέλετε να πάτε μια άλλη μέρα το πρώτο δίωρο! Διαφορετικά μιλήστε την τελευταία ώρα στα παιδιά για την γιορτή και τελειώνει εκεί το θέμα κατά τη γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
vasilistsaousis
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 15 Ιαν 2010, 17:10

Μονο δυο ωρες εκκλησιασμο[ειναι απαραιτητος] το πρωι της 29ης και μετα μαθημα.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες