Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Νομικές Συμβουλές

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Νομικές Συμβουλές

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 07 Ιαν 2010, 20:09

Αγαπητό e-selides ,

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους!
Φοβάμαι πως η νέα χρονιά θα αρχίσει με εντάσεισ στο σχολικό χώρο που εργάζομαι. Εδώ και καιρό προσπαθώ με έναν επώδυνο και ψυχοφθόρο τρόπο να αποκτήσω ένα παιδάκι. Στις 3 / 12 / 2009 ενημέρωσα την υπηρεσία μου οτι θα απουσιάσω για κάποιο διάστημα και να κάνω όλες τισ ενέργειεσ για χορήγηση άδειας. Με ρώτησε ο δ/ντήσ αν θέλω να ανακοινωσει το γεγονός σε γονεισ και δυν/φους το θέμα ,είπα όχι γιατί έίναι ατστηρώ προσωπικό δεδομένο.Εκείνος όμως το είπε , οι μαμάδες άρχισαν τα κακεντρεχή σχόλια " τώρα βρήκε να το κάνει" και να κουτσομπολεύουν στις πλατείες και έξω από το σχολείο. Αύριο ξαναγυρίζω σχολείο δυστυχώς και είμαι έξαλλη! Θα ήθελα μια υπεύθυνη γνώμη για το τι μπορώ να κάνω σε νομικό επίπεδο!Ευχαριστώ[/b]
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 07 Ιαν 2010, 21:26

vasilikoula η δική μου άποψη είναι να μπλέξεις με νομικά ζητήματα... Ότι και να κάνεις μάλλον θα σου γυρίσει μπούμερανγκ και μόνο ήρεμη δε θα είσαι. Άστω έτσι όπως είναι και πάρε την άδειά σου για το σκοπό που την θέλεις χωρίς να δώσεις έκταση στο θέμα.

Καλή σου επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 02:51

:D Ναι πολυ ωριμη η απαντηση.Συμφωνω κι εγω :? Καλη Επιτυχια! :)
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Περιεργη συμπεριφορα συναδεφου

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 03:03

:) Και επι τη ευκαιρια..και τωρα ενα δικο μου προβλημα...Ειμαι...41..ετων και εχω πεσει σε συμπεριφορες που πρωτη φορα βλεπω :D ...Συγκεκριμενα ..διανυω..καθε μερα 60 χλμ για να παω στη γειτονικη πολη οπου και ειμαι..αποσπασμενη ..(δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα για καπου πιο κοντα..)..και ΥΠΟΦΕΡΩ ιδιαιτερα απο ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ μιας συναδεφου μου ΠΟΥ επιδη πανω στο αγχος μου και στο τρεξιμο που εχω απο την ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ Ξεχνω να την χαιρεταω ..και αυτη ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΚΑΡΕΙ ....ΦΟΡΑΕΙ ΙΔΙΑ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΜΕΝΑ..ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ :( ....Τοσο πολυ ΤΗΝ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ...(Ενω ειναι σε ωριμη ηλικια ...47 ετων και τα παιδια της δουλευουν ...και θα επρεπε να ειναι ολοκληρωμενη σαν ατομο.. και εχει την εκτιμηση των συναδερφων με τους οποιους ειναι χρονια μαζι και με τους οποιους α π ο,τι βλεπω κανει και παρεα...-κανινικα-δεν θα επρεπε ενα ατομο ολοκληρωμενο στην μεση ηλικια ..να εχει τοσο αναγκη απο το δικο μου το ΓΕΙΑ..)..ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ :oops: ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΤΑΩ!!!!!Εχω προβλημα ...και στην ταξη της οταν μπαινω ...μου δημιουργει προβληματα ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ μου την σπασει :cry: ..ΜΗΠΩΣ Μπορει καποιος να με βοηθησει ...Πως ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που με εχει Ξενερωσει και με φθειρει :(
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

...Συνεχεια ...στην προβληματικη συμπεριφορα...

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 03:16

:( Ενω μπαινω στην ταξη της και κανω τις υπερωριες των δασκαλων ..και αλλοι θα με ευγνωμονουσαν εαν σχολουσαν πιο νωρις αυτη κοιταει να μου την σπασει με χιλιους τροπους... :) ...ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ προβληματικη συμπεριφορα :? ΜΙΑΣ γΥΝΑΙΚΑς Της μεσης ηλικιας... :? Μια φορα την επιασα να με κουτσομπολευει μπροστα μου στην αυλη του σχολειου :? με μια αλλη συναδεφο ..ναι κατι ελεγαν για μενα....μπροστα μου :? Καποιος μου ειπε οτι επειδη ειμαι καινουρια ασχολειται μαζι μου :? Καποιος αλλος μου ειπε ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ..για να την προσεξω... :) Τωρα τι αναγκη εχει ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ 47 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΣΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ..Και να κανει οτιδηποτε γιανα μου την σπαει :( Φαινεται ΔΕΝ ΜΕ βοηθαει ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ :roll: ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΑς ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ....πΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ...ΝΟΣΗΡΗ ΣΥμπεριφορα :oops:
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Διαχειρηση Προβληματικης συμπεριφορας

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 03:25

:) Εχω δειξει αδιαφορια ,προσπαθω να την αποφυγω ...το πραγμα αρχιζει και ..χοντραινει :oops: Μου αφηνει ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ οταν μπαινω στην ..ταξη της...μου αφηνει σημειωματα και τα τοιχοκολει για να καταλαβω ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ παρω αδεια :oops: ....μια μερα εσερνε το ποδι της σαν κι εμενα ...φορωντας ιδια ρουχα και παριστανοντας με :? ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ την προσεξω...... :oops: ,...ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ...ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩς ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΩ,,,,,ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.... :oops: ...ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ..ΟΛΑ ΑΥΤΑ....ΓΙΑ μια ΓΥΝΑΙΚΑ που κοντευει 50..ΕΤΩΝ.....τΙ ΦΤΑΙΕΙ ....κοιταει να με προκαλεσει με χιλιους δυο τροπους...
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 08 Ιαν 2010, 14:23

Coraline,πέρα από τη δασκάλα που σε έχει πάρει στο ψιλό ή τη σύμβουλο ή όποιον άλλο,δεν υπάρχει κανείς στο περιβάλλον του σχολείου που να μπορεί να σε στηρίξει μέχρι να περάσει η χρονιά; Και του χρόνου μην κάνεις απόσπαση για το συγκεκριμένο μέρος. Πάρε και καμιά άδεια,όλοι αρρωσταίνουμε , κάτι μας συμβαίνει..τη δικαιούσαι. Επίσης ,νομίζω, ότι και η επικοινωνία στο site σου έχει γίνει λίγο εμμονή. Το έπαθα και εγώ ως νεοφώτιστη του ίντερνετ!
Ανακεφαλαιώνω: βρες κάποιον να μιλάς και όχι μόνο για το θέμα της δασκάλας που σε παριστάνει, πάρε καμιά άδεια και κόψε το πολύ ίντερνετ!
Σου εύχομαι η νέα χρονιά να στα φέρει καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 14:34

:D Ευχαριστω το εκτιμω και το γνωριζω οτι εχω γινει κουραστικη :D Δεν προκειται να ξανα ενοχλησω :) Εισαι σιγουρος :( ..για πιο λογο με εχει παρει στο ψιλο :o ?...Ειναι συμπεριφορα συμβουλου αυτη..?...
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

περίεργη συμπεριφορά συναδέλφου

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 08 Ιαν 2010, 14:57

Γειά σου συναδέλφισσα,
Μήπως η συγκεκριμένη δασκάλα σου έδωσε ένα πιάτο φαγητό?
Μήπως είχες την ανάγκη της και σε βοήθησε?
Αν δεν της χρωστάς και δε σου χρωστάει αδιαφόρησε πλήρως για τη συμπεριφορά της ή αν θες να την πικάρεις και να ξεκολλήσει από σένα κάνε ακριβώς ότι σου κάνει.Για παράδειγμα , απάντησε στα σημειώματα με σημειώματα , καλημέριζέ την πάντα με χαμόγελο και δείχνε οτι αδιαφορείς για τη σταση της απέναντί σου ενώ εσύ τη βλέπεις φιλικά!Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα έχει ξεκολλήσει από σένα!
Καλή Επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 08 Ιαν 2010, 18:48

... αγαπητή vasilikoula καλησπέρα. Σου υπενθυμίζω ότι ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας προβλέπει συγκεκριμένες άδειες. Όσο για τη διαδικασία, η αίτηση γίνεται μέσω του διευθυντή του σχολείου, αλλά την απόφαση για την χορήγηση την παίρνει ο προϊστάμενος του Γραφείου που ανήκεις. Έτσι, καλό θα είναι να συζητήσεις το θέμα με τον προϊστάμενο ...
Όσο για τις άδεις, κατέβασε το εγκόλπιο στο link που σου παραθέτω και θα βρεις απαντήσεις σε πολλά υπηρεσιακά θέματα: http://users.att.sch.gr/dimitrako/?page_id=60
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες