Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Βιβλιο για μαθηματικά της Ε΄

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Βιβλιο για μαθηματικά της Ε΄

Δημοσίευσηαπό divane » 20 Δεκ 2009, 20:55

Μπορω να ρωτήσω αν υπάρχει στο εμποριο καποιο αλλό βιβλίο μαθηματικων (εκτος από αυτό που διδασκεται στα σχολεία) για την πέμπτη δημοτικού όπως υπάρχει για Β΄δημοτικου; αν όχι που μπορουμε να βρούμε οργανωμενο υποστηρικτικο υλικο εκτός των γνωστων βοηθημάτων. Για μικρότερες τάξεις ειχα βοηθηθει πολύ από μεταφρασμενα γερμανικά βοηθηματα. Υπάρχει κατι αντιστοιχο για αυτην την ηλικια; περιμένω νέα ευχαριστω!:)
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 21 Δεκ 2009, 16:36

... δύσκολο να προτείνει κανείς ένα βιβλίο πέρα από τα βοηθήματα, δυο μέρες πριν το κλείσιμο των σχολείων, θέλει πολύ ψάξιμο....

Μια γρήγορη λύση για κάτι πέρα από αυτά που κάνουμε εμείς στην τάξη είναι το υλικό που προέρχεται από την Κύπρο, λόγω της κοινής γλώσσας. Τα καλύτερα Κυπριακά πορταλ εκπαιδευτικών θεμάτων είναι η ΑΚΙΔΑ http://www.akida.info/math_e.htm και το κλιμάκιο πληροφορικής http://www.schools.ac.cy/klimakio/

Ψάξε και ίσως βρεις κάτι ...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Re: Βιβλιο για μαθηματικά της Ε΄

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 21 Δεκ 2009, 21:35

Μπορω να ρωτήσω αν υπάρχει στο εμποριο καποιο αλλό βιβλίο μαθηματικων (εκτος από αυτό που διδασκεται στα σχολεία) για την πέμπτη δημοτικού όπως υπάρχει για Β΄δημοτικου;


τι ακριβώς εννοείς όταν λες άλλο βιβλίο μαθηματικών;
αν εννοείς βοήθημα φυσικά και υπάρχουν, και μάλιστα πολλά!!!
Αλλά εννοείται ότι αυτο είναι προσωπική επιλογή και εξαρτάται από τι ψάχνει ο καθένας!!!!! :?:
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό divane » 22 Δεκ 2009, 00:28

Εννοώ βιβλία, Σε ένα σεμινάριο μαθηματικων που πήγα ο Λεμονίδης(Βασικός συγγραφεας των μαθηματικών Α΄, Β΄ τάξης) μας ανέφερε ότι το ΒΙΒΛΙΟ των μαθηματικων της Β τάξης της δικής του συγγραφικής ομάδας κυκλοφορεί στο εμπόριο και αφου υπάρχουν τόσα βοηθήματα γιατι να μην υπάρχουν και βιβλία από τα οποία να αντλουμε υλικο όπως συμβαίνει και στο εξωτερικό. Αυτά
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό divane » 22 Δεκ 2009, 00:32

... δύσκολο να προτείνει κανείς ένα βιβλίο πέρα από τα βοηθήματα, δυο μέρες πριν το κλείσιμο των σχολείων, θέλει πολύ ψάξιμο....

Μια γρήγορη λύση για κάτι πέρα από αυτά που κάνουμε εμείς στην τάξη είναι το υλικό που προέρχεται από την Κύπρο, λόγω της κοινής γλώσσας. Τα καλύτερα Κυπριακά πορταλ εκπαιδευτικών θεμάτων είναι η ΑΚΙΔΑ http://www.akida.info/math_e.htm και το κλιμάκιο πληροφορικής http://www.schools.ac.cy/klimakio/

Ψάξε και ίσως βρεις κάτι ...


Σε ευχαριστω παρα πολυ αναμένω για οτιδηποτε νεωτερο :)
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό divane » 22 Δεκ 2009, 00:41

Εννοώ βιβλία, Σε ένα σεμινάριο μαθηματικων που πήγα ο Λεμονίδης(Βασικός συγγραφεας των μαθηματικών Α΄, Γ΄ τάξης) μας ανέφερε ότι το ΒΙΒΛΙΟ των μαθηματικων της Β τάξης της δικής του συγγραφικής ομάδας κυκλοφορεί στο εμπόριο και αφου υπάρχουν τόσα βοηθήματα γιατι να μην υπάρχουν και βιβλία από τα οποία να αντλουμε υλικο όπως συμβαίνει και στο εξωτερικό. Αυτά
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 22 Δεκ 2009, 01:39

Συμφωνώ και επαυξάνω για τα site που παρέθεσαν παραπάνω, επίσης να προτείνω τα βιβλία μαθηματικών της Κύπρου. Εγώ έχω αγοράσει της Ε τάξης και αρκετά κομμάτια της ύλης τα έχω καλύψει από εκείνα τα βιβλία.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό divane » 26 Δεκ 2009, 21:09

Ευχαριστω πάρα πολύ για την ενημέρωση!! θα μπορούσα να βρω σε κάποιο site τα βιβλία της κύπρου ή πρεπει να τα παραγγείλω;!! Ενθουσιάστηκα τώρα!!
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 28 Δεκ 2009, 00:56

Προσωπικά τα είχα αγοράσει από κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας.
Συνάδελφος, όμως, μου είπε ότι αν τα ζητούσα από το κυπριακό υπουργείο εκπαίδευσης, θα μου τα έστελναν.
Δεν ξέρω αν ισχύει, δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις! :wink:
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό divane » 09 Ιαν 2010, 00:31

Καλησπέρα!Συγγνωμη αν γίνομαι κουραστική απλά επειδη δουλευω σε νησι και τα βιβλιοπωλεια εδω δεν είναι ιδιαιτερα οργανωμένα θα μπορουσες να μου πεις πως μπορω να κάνω την παραγγελία ακριβως (διευθυνση βιβλιοπωλειου αθηνας ή καλυτερα τηλεφωνα - τροπος προσεγγισης του υπουργειου κυπρου). Σε ευχαριστω πολύ!!
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες