Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Yλικα για το σχολειο-Υλικα για τον εκπ/κο στην ταξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Yλικα για το σχολειο-Υλικα για τον εκπ/κο στην ταξη

Δημοσίευσηαπό coraline » 17 Δεκ 2009, 01:12

:? Σας χαιρετω και σας ευχομαι Καλες Γιορτες!Εχω παρει αποσπαση σε ενα σχολειο (δεν ειναι η οργανικη μου )και γενικα παντα ειχα απορια που δεν μου λυθηκε ποτε.Χαρτονια ,χρυσοσκονες ,κολες και γενικα υλικα για να κανουμε τη δουλεια μας ΠΟΘ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ζητησουμε?Κανω τις υπερωριες των συναδερφων και στα Τεχνικα συνεχως αγοραζω εγω χαρτονια για να μπορω να απασχολησω τα παιδια και να κανουμε σωστα το μαθημα.Σε ποιον μπορω να απευθυνθω ?Μεχρι και μαρκαδορο για τον πινακα τον καινουριο εγω πηγα και αγορασα.Ετσι γινεται σε ολα τα σχολεια?ΕυχαριστωΚαλες Γιορτες ! :?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 17 Δεκ 2009, 01:20

Ή ζητάω από τα παιδιά να φέρουν στην αρχή της χρονιάς χαρτόνια, χαρτιά Α4 κτλ ή τα καλύπτει το σχολείο... ή αλλιώς τα βάζω εγώ...
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 17 Δεκ 2009, 10:34

μην τα πληρωνεις εσυ απο την προηγουμενη ζητα τους τι θες απο τα παιδια...αλλιως συννενοησου με τον διευθυντη σου θα συνεργαζετε το σχολειο με καποιο βιβλιοπωλειο
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό dimigo » 17 Δεκ 2009, 16:25

Κάθε σχολική επιτροπή παίρνει χρήματα για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων που καλύπτει. Ο διευθυντής του μεγαλύτερου (συνήθως) σχολείου αναλαμβάνει και τη διαχείριση των χρημάτων αυτών με την άδεια του προέδρου της σχολικής επιτροπής, ο οποίος είναι αιρετός του δήμου (δημοτικός σύμβουλος ή αντιδήμαρχος) και των υπόλοιπων μελών της.

Το τι έξοδα θα καλύπτει η σχολική επιτροπή, εξαρτάται από τα χρήματα που έχει στο ταμείο ο διευθυντής-διαχειριστής. Όμως, σε περίπτωση που μια σχολική επιτροπή καλύπτει δυο ή περισσότερα σχολεία μερικές φορές δημιουργούνται προβλήματα...

Ο διευθυντής σου είναι ο πλέον κατάλληλος για να σου πει ποια έξοδα μπορεί να σου καλύψει... Για τα υπόλοιπα, υπάρχει και το ταμείο της τάξης, το οποίο συναντάμε σε πολλά σχολεία και το διαχειρίζεται το προεδρείο που εκλέγεται στην αρχή της σχολικής χρονιάς.
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 17 Δεκ 2009, 18:11

Φυσικά και δεν γίνεται έτσι caroline!!!!
Νομίζω ότι οι λύσεις που σου έδωσαν οι συνάδελφοι είναι πλέον ενδεδειγμένες!!!
Στο δικό μου το σχολείο, ζητάμε στην αρχή της χρονιάς μερικά υλικά από τα παιδια στη λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστούμε!!!
Στη συνέχεια ότι άλλο χρειαστούμε το ζητάμε από το διευθυντή και εκείνος μας το παρέχει με έξοδα της σχολικής επιτροπής!!!!!
Βέβαια βρεθηκα πολλές φορές να αγοράζω μόνη μου πραγματάκια και υλικά για διάφορες χειροτεχνίες, αλλα τον κύριο όγκο των υλικών τον παίρνουμε με αυτόν τον τρόπο!!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tseagori » 17 Δεκ 2009, 21:39

carolina, σταματα να βαζεις εσυ τα χρηματα για τα υλικα!!!!Ζητα απο το διευθυντη να διαθεσει απο τη σχολικη επιτροπη.Αν παλι δεν υπαρχει αποθεμα χρηματων,ζητα απο τα παιδια να φερουν τα υλικα που θες.Σταματα ομως να εισαι ΚΟΡΟΙΔΟ!!!![size=18b6][/sizeb6][list=][/list]
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Eυχαριστω

Δημοσίευσηαπό coraline » 18 Δεκ 2009, 00:29

:D Ευχαριστω πολυ συναδερφοι για την συμπαρασταση σας και τις συμβουλες.Αυτους που βρισκονται με αποσπαση
ισως δεν τους πολυδινουν σημασια.Ενα αλλο πραγμα που εχω να αντιμετωπισω ειναι ορισμενες ανεξηγητες συμπεριφορες συναδερφων (ευτυχως πολυ περιορισμενες)π.χ....μιλουν μπροστα μου για μενα .να θεωρησω οτι στερουνται κοινωνικης μορφωσης?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό LITHRINI » 20 Δεκ 2009, 11:59

καλες γιορτες! δε συμβαινει ετσι με τους αποσπασμενους! οι περισσοτεροι σε τετοια φαση ειναι! απλα επεσες στην περιπτωση των συναδερφων....υπομονη! εννοειται τα υλικα οχι με λεφτα της τσεπης σου!
Άβαταρ μέλους
LITHRINI
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Απρ 2009, 00:00

Zωη στην επαρχια

Δημοσίευσηαπό coraline » 22 Δεκ 2009, 21:28

:D Σας χαιρετω και σας ευχομαι Καλα Χριστουγεννα!Η ζωη στην επαρχια δυσκολη!Οντως σε αυτην την επαρχιακη πολη με τους περιεργους κατοικους εχω κι αλλα προβληματα '...Μια δ;ασκαλα καθε μερα ντυνεται σαν κι εμενα και γενικα κανουν οτιδηποτε (το κανει αυτο εδω και 3 μηνες απο Σεπτεμβρριο ...δεν ξερω εαν το κανει απο κοροιδια ...η απο ψυχο-παθολογικη συμπεριφορα ...η αν το κανει ..επειδη την περιφρονω ..καθεμερα τα ιδια ρουχα με μενα ...ξερω οτι δεν με φοβουνται ..(ενας αλλος συναδερφος μου εκανε παρατηρηση μπροστα στα παιδια ..ταχα τον πηρε ο πονος ...οτι μαλωσα την μαθητρια του -το εκανε απο κακια για να πικαρει εμενα-Mηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει που να απευθυνθω (μου προτειναν στον Συλλογο Δασκαλων -
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Κοινωνικη αμαθεια ?Ζωη στην επαρχια

Δημοσίευσηαπό coraline » 22 Δεκ 2009, 21:44

:( Και για να συμπληρωσω κανουν οτιδηποτε για να μου δειξουν οτι δεν εχω κανενα δικαιωμα -η δ/ντρια με αναγκασε να αγορασω μαρκαδορο για τον νεο πινακα .οι δασκαλοι μου συμπεριφερονται σαν να μην με σεβονται καθολου ,και μου κανουν παρατηρησεις μεχρι και να μαζευω τα χαρτια απο την αιθουσα (δουλεια της καθαριστριας...),και παρατηρησεις μπροστα στα παιδια ....σαν να ειμαι εγω η μαθητρια και μια δασκαλα εδω και 3 μηνες ντυνεται ακριβως οποως εγω..(και με παριστανε στην αυλη του σχολειου...)....δεν ξερω πως να εξηγησω αυτες τις συμπεριφορες ...ειναι εμφανες οτι ειμαι καινουρια στην πολη ξερουν οτι ειμαι ξενη και δεν με φοβουνται ....Μηπως ξερει καποιος πως να συμπεριφερθω ..τους περιφρονω οσο μπορω ..και τους αγνοω...αλλα οταν βγαινω στην αυλη βλεπω τη δασκαλα αυτη ..να με παριστανει....με τα ιδια ρουχα.....(με βλεπουν φοβισμενη και πως δεν αντιδρω ...Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει..ευχαριστω προκαταβολικα
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες