Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

παγκοσμια ημερα του παιδιου

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

παγκοσμια ημερα του παιδιου

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 06 Δεκ 2009, 21:46

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ; ΤΙ ΜΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΙΔΕΑ;
Άβαταρ μέλους
mixalakis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Ιουν 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό Anthi » 07 Δεκ 2009, 18:35

Να τους γνωρίσουμε τα δικαιώματά τους σαν παιδιά και να φτιάξουν μία αφίσα ή να παίξουν θεατρικά παιχνίδια με το ίδιο θέμα .

ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΕΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ Ο.Η.Ε
ΑΡΧΗ ΠΡΩΤΗ
Το παιδί θα απολαμβάνει όλα τα δικαιώματα που προβλέπονται σε τούτη τη Διακήρυξη, χωρίς διάκριση φυλής, χρώματος, φύλου, γλώσσας, θρησκείας, πολιτικών ή άλλων πεποιθήσεων, εθνικής ή κοινωνικής καταγωγής, περιουσίας, οικογενειακής προέλευσης ή άλλης κοινωνικής θέσης του ίδιου τον παιδιού ή της οικογένειας του.
ΑΡΧΗ ΔΕΥΤΕΡΗ
Το παιδί θα απολαμβάνει ιδιαίτερη προστασία και θα του παρέχονται, με νομοθετικά ή άλλα μέσα, ευκαιρίες και δυνατότητες για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωματικά, ψυχικά, ηθικά, πνευματικά.
ΑΡΧΗ ΤΡΙΤΗ
Στο παιδί θα αναγνωρίζεται από τη στιγμή που γεννιέται το δικαίωμα να έχει όνομα και εθνικότητα.
ΑΡΧΗ ΤΕΤΑΡΤΗ
Το παιδί θα απολαμβάνει τα δικαιώματα της κοινωνικής ασφάλειας. Θα τον αναγνωρίζεται το δικαίωμα να μεγαλώνει και να αναπτύσσεται με υγεία.
ΑΡΧΗ ΠΕΜΠΤΗ
Το παιδί που μειονεκτεί σωματικά, διανοητικά ή κοινωνικά θα απολαμβάνει την ιδιαίτερη μεταχείριση, εκπαίδευση και φροντίδα που απαιτεί η ειδική κατάσταση του.
ΑΡΧΗ ΕΚΤΗ
Το παιδί έχει ανάγκη, για την πλήρη και αρμονική ανάπτυξη της προσωπικότητας του, από αγάπη και κατανόηση. Θα μεγαλώνει, όπου είναι δυνατόν, με την ευθύνη και τη φροντίδα των γονέων τον και πάντοτε σε μια ατμόσφαιρα στοργής και ηθικής και υλικής ασφάλειας. Το παιδί της τρυφερής ηλικίας δε θα χωρίζεται από τη μητέρα του παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

ΑΡΧΗ ΕΒΔΟΜΗ
Στο παιδί αναγνωρίζεται το δικαίωμα της εκπαίδευσης, ή οποία θα παρέχεται δωρεάν και θα είναι υποχρεωτική, στη στοιχειώδη τουλάχιστο βαθμίδα.
Το παιδί θα έχει κάθε ευκαιρία για παιχνίδι και ψυχαγωγία, που πρέπει να κατευθύνονται προς τους ίδιους σκοπούς που επιδιώκει και η εκπαίδευση.

ΑΡΧΗ ΟΓΔΟΗ
Το παιδί θα είναι σε κάθε περίπτωση από τους πρώτους που θα απολαμβάνουν προστασία και περίθαλψη.
ΑΡΧΗ ΕΝΑΤΗ
Το παιδί θα προστατεύεται από κάθε μορφή εγκατάλειψης, σκληρότητας και εκμετάλλευσης. Δε θα είναι αντικείμενο κανενός είδους συναλλαγής.
Το παιδί δε θα προσλαμβάνεται σε εργασία πριν φτάσει στην κατάλληλη κατώτατη ηλικία.
ΑΡΧΗ ΔΕΚΑΤΗ
Το παιδί θα προστατεύεται από κάθε ενέργεια που μπορεί να ενθαρρύνει φυλετικές, θρησκευτικές ή όποιας άλλης μορφής διακρίσεις.
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Re: παγκοσμια ημερα του παιδιου

Δημοσίευσηαπό staheap » 07 Δεκ 2009, 21:29

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ; ΤΙ ΜΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΙΔΕΑ;


ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ UNICEF ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ "ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΗΣ UNICEF' ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ
Άβαταρ μέλους
staheap
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 00:00

Παραξενο Περιβαλλον

Δημοσίευσηαπό coraline » 17 Δεκ 2009, 01:36

:) Σας χαιρετω και σας ευχομαι Καλες Γιορτες.Αν και δεν μου αρεσει το θεμα το οποιο θα αναπτυξω ,θα ειμαι συντομη.Μετα απο πολλα χρονια σε μια μεγαλη πολη ,πηρα δοκιμαστικα αποσπαση στην μικρη και μηανεπτυγμενη πολη διπλα στη δικη μου .Με προειδοποιησαν οτι οι κατοικοι ειναι κλειστοι και δεν θελουν τους ξενους κλπ.Απο την αρχη καταλαβα οτι ο,τι ελεγα δεν προλαβαινα να τελειωσω τη φραση μου και το ακουγα απο μια συναδερφο κλπ.Επισης με παραξενεψε η συμπεριφορα μιας συναδερφου που σχολιαζε με τη γυμνστρια στην αυλη που εκαναν εφημερια για το ..μαλλι μου που βραχηκε απο μια φθινοπωρινη μπορα .πετουσαν σποντες η μια στην αλλη ...εννοωντα ςεμενα..προφανως.Επισης μια αλλη φορα ηρθε η σχολικη συμβουλος σε μια ξαφνικη επισκεψη (ο θεσμος που συζητιεται να ..καταργηθει?)..κι εγω περιμενα να να κανει κατι να με διαφωτισει (ειχα ξαφνικα αντικαταστησει με δασκαλα που εμεινε εγγυοςκ πηρε αδεια και μολις ειχα πρωτο παει στην ταξη της).Λοιπον φαινεται οτι ημουν πολυ ...αφελης γιατι εκ των υστερων καταλαβα οτι η σχολικη συμβουλος ηρθε να με ..παραστησει (!!!!!)...φορωντας το ιδιο καφε μουφαν με μενα και το ιδιο κιτρινο ..φουλαρι ..μιμουμενη τον τροπο με τον οποιο μιλαω στα παιδια ....στο σχολειο...(π.χ.τα ελεγε κι αυτη...λουλουδακια μου...).Μετα καταλαβα ...την κοροιδια..και αναρωτιεμαι ΤΙ ΔΕΝ τους αρεσε σε αυτην την επαρχιακη πολη που εκανα η που φορουσα κι εγινα αντικειμενο .ΚΟΡΟΙΔΙΑς και αναπαραστασης?Ειναι γεγονοτα που δεν μου τα εκαναν στο πιο απομερο χωριο ουτε αναπληρητρια 26 χρονων πρωτη φορα που δουλευα?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Καινουρια στην πολη

Δημοσίευσηαπό coraline » 17 Δεκ 2009, 01:47

:D (συνεχεια απο το..προηγουμενο..)Ενας συναδερφος μου ειπε οτι ετσι συμαβαινει με τους καινουριους γινονται αντικειμενο σχολιασμου -οι κατοικοι δεν εχουν με τι να ασχοληθουν .Να αδιαφορησω για τα σχολια που εκαναν μπροστα μου χωρις τακτ και να αγνοησω ολα οσα εγιναν η εκαναν οι συναδερφοι η να θεωρησω πως δεν εχουν κοινωνικη μορφωση ?η να τους το πω και μπροστα τους ειναι καλυτερα .εσεις τι προτεινετε?Επισης μια συναδεφος στην οποια κανω καποιες ωρες γιατι εχει περισσοτερα χρονια υπηρεσιας απο μενα ,καταλαβαινω οτι μου αφηνει στην εδρα της σημειωματα για να μου ...υπενθυμισει οτι ΞΕΡΕΙ τι εκανα με την ταξη των αλλων στους οποιους επισης κανω καποιες ωρες.Επειδη δεν ειμαι αρκετη πονηρη και πρωτη φορα α ντι μετω πιζω τετοιες συμπεριφορες ΜΗΠΩς ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΕ βοηθησει γιατι τις κανουν?Ευχαριστω.Επειδη ειμαι καινουρια?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 18 Δεκ 2009, 00:08

Είναι τόσο μπερδεμένα όσα γράφεις (ή απλά αδιανόητα) που δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ρωτάς.

Είναι φανερό ότι είσαι πολύ προβληματισμένη και δεν υπάρχει κάποια συνταγή. Είναι θέμα χαρακτήρα. Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι κόντρες και δεν θα έμπαινα στον κόπο να αντιμετωπίσω τα σχόλια κάποιου. Απλώς τον/την αγνοώ και κάνω τη δουλειά μου.

Για τα σημειωματάκια στην έδρα δεν κατάλαβα που είναι το θέμα...
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 03:56

:) Kαι για να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον ...σε ενημερωνω οτι ..ουτε λιγο πολυ Η σχολικη Συμβουλος ηρθε να με παραστησει για να ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ..(ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ φορεσε τα ιδια ρουχα με μενα..)..και γενικως η Δασκαλα η 47 ετων ΜΕ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΦΟΡΩΝΤΑς ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ...
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 04:00

:(Εκτος απο τα σχολια εχω και τις σποντες ...φυσικα των γυναικων με πληρη κακια ....και τη Δασκαλα η οποια με παριστανει ..(ναι ..δεν κανω πλακα..... :oops: )...Ειναι 47 ετων ΜΕ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ .....Επαγγελματικααποκατεστημενα..)...Ναι με παριστανει..φορωντας τα ιδια ρουχα με μενα στην ΑΥΛΗ ΤΟΥ σχολειου...Μηπως τωρα καταλαβες :oops:
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 04:06

:D Ειναι εμφανες οτι ΘΕΛΟΥΝ να με φτασουν στα ορια μου :) Και να τους βρισω για να γινω εγω ΤΟ θεαμα και να εκτεθω εγω εκει :( Εσυ καλη μου πως θα αντιδρουσες ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟς σε παριστανει . :D ...Να δουμε τοτε τι θα εκανες... :? Και μιλαμε για γυναικα ...σε μεση ηλικια....ΜΗΠΩΣ Μποριες να μου πεις ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ....τωρα...εχει εξαντληθει οση περιφρονηση και αδιαφορια εχω :?
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 08 Ιαν 2010, 16:44

Γενικά κατάλαβα τι σου συμβαίνει και τι είναι τα σημειωματάκια, μετά από τόσες ανακοινώσεις στο forum.

Σου είπα τη γνώμη μου. Γενικά αποφεύγω τις αντιπαραθέσεις και αγνοώ συναδέλφους,στελέχη της εκπαίδευσης, γονείς κτλ που δεν "μου ταιριάζουν".

Πιστεύω ότι όλοι κάποια στιγμή θα γίνουμε αντικείμενο σχολιασμού (συχνά και κακοπροαίρετου) ακόμα και στα σχολεία των μεγάλων πόλεων. Στο χέρι μας είναι να μην το αφήσουμε να μας επηρεάσει.
Προσωπικά, πριν από δυο χρόνια (σε σχολείο της Αθήνας) που είχα τοποθετηθεί, στη μέση της χρονιάς έφτασε στα αυτιά μου από συνάδελφο ότι ότι κάποιοι από το σύλλογο από την αρχή της χρονιάς με αποκαλούσαν ψώνιο και ψηλομύτα, επειδή κουβαλούσα το laptop στο σχολείο.

Αρχικά στεναχωρήθηκα και ήθελα να μάθω ποιοι ήταν. Μια μέρα κράτησε αυτό. Την άλλη κι όλας το είχα αφήσει πίσω μου. Δεν πάει να λεει ο καθένας ό,τι θέλει! Άσε που για να πικάρω και να δώσω υλικό για τους κουτσομπόληδες, από όταν το έμαθα κουβαλούσα κάθε μέρα το laptop και ας μην το χρειαζόμουν! :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Χαλάρωσε και αν δεν κάνει λάθος το excelακι μου, έχουν μείνει μόνο 94 μέρες μαθημάτων! Θα περάσουν πολύ γρήγορα!
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες