Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

νέα γρίπη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό tseagori » 03 Δεκ 2009, 16:57

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ;ΓΙΝΕ ΦΟΡΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΕΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 03 Δεκ 2009, 19:03

Τι να πω βρε παιδιά!!!!
Μου φαίνεται ότι έχουν καταφέρει να μας κάνουν ένα μπάχαλο!!!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κερδίσει; Και αντε δεν έκλεισε, αν όμως εξαπλωθεί ο ιος τι θα κάνει; παλι δεν θα το δηλώσει;
Ο διευθυντής σηκώνει καταγγελία εφόσον δεν δηλώνει τα άρρωστα παιδιά!!!
Είναι τόσο αυταρχικός; Ο σύλλογος διδασκόντων δεν μπορεί να πάρει κάποια απόφαση και να πιέσει τον διευθυντή;
Οι γονείς αδιαφορούν; Δηλαδή το μόνο που τους νοιάζει είναι να αφήσουν κάπου τα παιδιά τους και να πάνε στην δουλειά τους;
Δεν τους ενδιαφέρει τίποτε;

Ξέρω όμως και την αντίθετη περίπτωση που δήλωσαν παραπάνω απόντες και κλείσανε!!!!
Δηλαδή έχει παραγίνει το κακό!!!Καμιά σοβαρότητα πια;

Αλήθεια τι δυναμικότητας είναι το σχολείο σου teacher_08;

όσο για τη απάντηση της kolovouelen , εκεί πλεον γινόμαστε κακοί με τους γονείς!!!
Εχουμε στείλει πολλές φορές παιδιά σπίτι τους,υποχρεώνοντας τους γονείς να έρθουν να τα πάρουν, αμέσως μόλις μπούμε στην τάξη και διαπιστώσουμε ότι το παιδί βήχει, ή δεν έχει αναρρώσει εντελώς!!!
Υποθέτω ότι μόλις σου το είπε η μαμά, το έστειλες πίσω μαζί της!!!!!

κατω από τις φετεινές συνθήκες δεν ρισκάρουμε με τίποτε την υγεία των υπολοίπων παιδιών!!!

Καλή υπομονή συνάδελφοι και καλή δύναμη!!!!!!Χειμώνας είναι θα περάσει που θα πάει!!!!!! :?
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 03 Δεκ 2009, 23:52

Eίναι τόσο αυταρχικός όσο δεν πάει και δυστυχώς ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μλάει....και όπως ξέρουμε ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!Πραγματικά αν αρρωστήσω εγώ ή κάποιο άλλο παιδί επειδή δεν έκλεισε το τμήμα(γιατί λογικά μετά το σαββατοκύριακο θα αρχίσουν να έρχονται όσα ήταν άρρωστα) δεν ξέρω τι θα γίνει!!!

mekmekt το σχολείο είναι 9θέσιο με 8 τμήματα.

Πραγματικά καλή τύχη σε όλους και εύχομαι να μη βρεθούν ποτέ μπροστά σας τέτοιοι ''άνθρωποι''.
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό evangeli » 05 Δεκ 2009, 21:18

Oντως είναι θέμα διευθυντή αλλά και συλλόγου διδα/ντων αν έχουν ενότητα και καλές σχέσεις με το διευθυντή.Εμείς το κρατάγαμε με νύχια και με δόντια το θέμα. Εκλεισαν 2 τμήματα λογω πολλων απουσιων (με πυρετό ,γενικα συμπτώματα και 2 κρούσματα)και είχαμε άλλο 1 με 7-8 παιδιά άρρωστα όμως όχι όλα με πυρετό κλπ.. κάθε μέρα(τη μία τα 3 την άλλη τα άλλα και τα μισά σε αναρρωση ) αυτό γινόταν 1 βδομάδα χωρίς τον απαιτούμενο αριθμό παιδιών και συμπτωματων (όπως λεει η εγκύκλιος) κάθε φορά ,με αποτέλεσμα να αρρωστήσουν κι άλλα παιδιά και 3 συνάδελφοι με συμπτώματα και τελικά η διευθύντρια απόφάσισε να δήλωσει το 3 ταλαίπωρο τμήμα που έρχονταν και ξανάφευγαν τα παιδιά(γιατί μερικοί γονείς τα έστελναν χωρις να περιμένουν τουλάχιστον να είναι 1 μέρα απυρετα )και γινόταν χαμός κάθε μέρα , η διευθύντρια μας (καλώς και λογικά ) αφού το συζητησε μαζί μας αποφάσισε και το δήλωσε γιατί αλλιώς θα πέφταμε όλοι άρρωστοι στο τέλος έτσι έκλεισε όλο το σχολείο αφού χρειάζονταν 3 τμήματα. Πρέπει να έχουμε σωστή κρίση και λογική.Τώρα αν μερικοί διευθυντές η΄συνάδελφοι νομίζουν ότι είναι θεοί ...΄και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν πρέπει κάποιοι να ασχοληθούν και μ'αυτούς γιατί έτσι την πληρώνουμε όλοι και μας κατακρίνουν χωρίς να φταίμε αλλά αντε βγάλε άκρη .Στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε!!
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 06 Δεκ 2009, 00:37

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ; ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΔΟΕ; [/b]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 06 Δεκ 2009, 10:21

Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.ΔΕ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ !!!!Ο ΔΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΖΗΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ !!!!![/b]
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 06 Δεκ 2009, 13:10

Δουλέυω σε 1θέσιο σχολείο με 4 παιδάκια. Τη βδομάδα που μας πέρασε καθε μέρα έλειπαν τουλάχιστον 2 παιδιά (είχαν τα συμπτώματα, αλλά όχι τη γρίπη). Μία μέρα μάλιστα έλειπαν τα 3 (δηλ. τα 3/4 του σχολείου). Σε αυτή την περίπτωση κλείνει το σχολείο;

Αν αυτό συνεχιστεί και τη βδομάδα που μας έρχεται τι μου προτείνετε να κάνω;

Την ημέρα που έλειπαν τα 3 παιδιά πήρα τηλ. στο γραφείο που ανήκω, και ο Προϊστάμενος φάνηκε ότι δεν ήθελε να κλέισει το σχολείο..
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 06 Δεκ 2009, 13:11

Δουλευω σε 1θέσιο σχολείο με 4 παιδάκια. Τη βδομάδα που μας πέρασε καθε μέρα έλειπαν τουλάχιστον 2 παιδιά (είχαν τα συμπτώματα, αλλά όχι τη γρίπη). Μία μέρα μάλιστα έλειπαν τα 3 (δηλ. τα 3/4 του σχολείου). Σε αυτή την περίπτωση κλείνει το σχολείο;

Αν αυτό συνεχιστεί και τη βδομάδα που μας έρχεται τι μου προτείνετε να κάνω;

Την ημέρα που έλειπαν τα 3 παιδιά πήρα τηλ. στο γραφείο που ανήκω, και ο Προϊστάμενος φάνηκε ότι δεν ήθελε να κλέισει το σχολείο..
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 06 Δεκ 2009, 14:04

Καλημέρα σε όλους σας!!!
Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου!!!
Αυτό που έχουν καταφέρει είναι να μας κάνουν μπάχαλο!!!
Κι αυτό γιατί δεν υπαρχει ενιαία απόφαση ούτε την οποία πρέπει να εφαρμόζουν οι διευθυντές, έτσι ο κάθε προϊστάμενος κάνει ότι θέλει!!!
Εκτός κι αν υπαρχει εντολή ανωθεν ότι πρέπει να κάνουν κάτι αντίστοιχο!!!
Δεν θέλετε να δημοσιεύσω την επιστολή που έστειλε ο δικός μου προϊστάμενος, για να μας "υπενθυμίσει" το εργασιακό μας ωραριο και τις υποχρεώσεις μας σαν δημοσίους υπαλλήλους!!!
Δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες περιοχές, πάντως στην δική μου, πολλοί συνάδελφοι που τα σχολεία τους είναι κλειστά, έχουν μετακινηθεί σε άλλα της ίδιας περιοχής για να καλύψουν κενά συναδέλφων που είναι άρρωστοι!!!!
Αυτά τα νέα μας!!!!
Οσο για την ΔΟΕ..... :idea:
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 06 Δεκ 2009, 14:36

1η Δεκεμβρίου γύρισα από άδεια ανατροφής. Είμαι στο γραφείο και περιμένω τοποθέτηση (πικρή ιστορία). Την Παρασκευή χρειάστηκε να αναπληρώσω μια συνάδελφο...
Στο τμήμα που μπήκα έλειπαν 13 από τα 23 παιδιά...
Την προηγούμενη εβδομάδα έκλεισε το συστεγαζόμενο νηπιαγωγείο αλλά τους διεφυγε να κλείσουν και το Δημοτικό. Ακόμα και όταν ο διευθυντής τηλεφώνησε δεν το έκλεισαν....
Εδώ κανένας συναδελφος δεν πηγαίνει στο σχολείο όταν αυτό είναι κλειστό λόγω γρίπης...
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες