Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

νέα γρίπη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 26 Νοέμ 2009, 16:56

Εμάς έκλεισε το σχολείο την Τρίτη 24/11.
Την Παρασκευή είχαμε γύρω στις 30 απουσίες παιδιών, τη Δευτέρα 57 απουσίες (με μικρό αριθμό επιβεβαιωμένων κρουσμάτων) και την Τρίτη στην πρωινή καταμέτρηση έλειπαν κοντά στα 100 παιδάκια (από τα 300 κάτι που έχουμε).
Κάναμε χρήση της νέας εγκυκλίου που δεν μιλά για επιβεβαιωμένα κρούσματα και έκλεισε όλο το σχολείο, παρόλο που στην τάξη μου είχα μόνο ένα άρρωστο παιδί.
Το σχολείο εννοείται παραμένει ανοικτό, χωρίσαμε τις μέρες σε βάρδιες και δεν πάμε όλοι οι συνάδελφοι κάθε μέρα.
Σήμερα είχα εγώ υπηρεσία και μας ήρθε χαρτί από το γραφείο που μας ενημέρωνε, ότι, αν προκύψει ανάγκη, θα πρέπει να είμαστε σε θέση να πάμε σε άλλο σχολείο της περιφέρειας, να αναπληρώσουμε κάποιο συνάδελφο που απουσιάζει.

Η εγκύκλιος για τον εμβολιασμό είναι ενημερωτική, δηλαδή δεν σε υποχρεώνουν να κάνεις το εμβόλιο αλλά σε παροτρύνουν να το κάνεις καθώς ο χώρος εργασίας μας έχει να κάνει με παιδιά και είναι εύκολο να μεταδοθεί ο ιός.
Προσωπικά, δεν θέλω να κάνω το εμβόλιο. Φοβάμαι τις μακροχρόνιες παρενέργειες και επειδή δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα, ούτε έχω δικά μου μικρά παιδιά, είχα αποφασίσει να μην το κάνω.
Η αδερφή μου, που δουλεύει μέσα στα νοσοκομεία, με συμβούλεψε να το κάνω (αυτή εμβολιάστηκε κι όλας, καθώς και οι γιατροί στην υπηρεσία της).

Τώρα είμαι σε δίλημμα...
Αν θα το κάνω, μάλλον θα πάω τον επόμενο μήνα, που θα κυκλοφορήσει ένα άλλο εμβόλιο.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό kserolas » 26 Νοέμ 2009, 18:03

Θα παραθέσω μια στροφή από ένα τραγούδι του Σαββόπουλου..δεν μπορώ.. όλο τριγυρνάει στο στόμα μου :

"Το χειμώνα τούτο ,άμα τον πηδήσαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια ,άιντε καθαρίσαμε.."
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Νέα γρίπη

Δημοσίευσηαπό Anthi » 26 Νοέμ 2009, 20:41

Αν απουσιάζουν από τα μισά συν ένα τμήματα του σχολείου περισσότεροι από τέσσερις μαθητές με συμπτώματα γρίπης τότε το σχολείο κλείνει.Έτσι έγινε και σήμερα με το δικό μας στη Μυτιλήνη ,όπως και στα περισσότερα σχολεία της πόλης. :oops:
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 26 Νοέμ 2009, 21:27

Σήμερα που διάβασα την εγκύκλιο , λέει πως αν είναι κλειστό το 1/3 των τάξεων του σχολείου , κλείνει όλο το σχολείο για 1 εβδομάδα . Οι δάσκαλοι πρέπει να παρουσιάζονται κανονικά στο σχολείο και μετά το τέλος της εβδομάδας αν ανοίξει το σχολείο και παρουσιαστούν πάλι παιδάκια με συμπτώματα γρίπης ΔΕΝ κλείνει κανένα τμήμα .
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 27 Νοέμ 2009, 08:48

Εχθές διαπίστωσα πως αν κλείσει το σχολείο μια φορά δεν ξανακλείνει!!!!!!!
Κι αν τα τμήματα που έκλεισαν έχουν μέσα στον Δεκέμβριο μεγαλο αριθμό κρουσμάτων τότε τι θα γίνει?
Θα παραμένει ανοιχτό, επειδή είχε κλείσει χωρίς να νοσήσουν!!!!

Επίσης εκτός του ότι εννοείται ότι οι συνάδελφοι πηγαίνουν στο σχολείο, ακόμη κι αν αυτο έχει κλείσει, στη περιοχή μας συνάδελφοι πηγαίνουν από το ένα σχολείο στο άλλο για να καλύψουν κενά συναδέλφων που απουσιάζουν λόγω της γρίπης!!!! :?
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kserolas » 27 Νοέμ 2009, 09:43

....που θα κυκλοφορήσει ένα άλλο εμβόλιο.
[/quot
Θα κυκλοφορήσουν άλλα πέραν του αριθμού των 7.000.000 που έχουν παραγγελθεί (!) ή μέσα σε αυτά; Το άκούσατε ότι στη Γερμανία με άλλον τύπο εμβολίου εμβολίασαν τους αξιωματούχους ,πολιτικούς κλπ και με άλλο εμβολιάζουν τον κόσμο;Μιλάμε για το αν θα έχουν ή όχι το ανοσοδιεγερτικό ή πώς αλλιώς το λένε;
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 27 Νοέμ 2009, 16:35


Επίσης εκτός του ότι εννοείται ότι οι συνάδελφοι πηγαίνουν στο σχολείο, ακόμη κι αν αυτο έχει κλείσει, στη περιοχή μας συνάδελφοι πηγαίνουν από το ένα σχολείο στο άλλο για να καλύψουν κενά συναδέλφων που απουσιάζουν λόγω της γρίπης!!!! :?


Όντως!
Έχθες που είχα υπηρεσία στο σχολείο, μας ήρθε και εμάς ανακοίνωση από το γραφείο, ότι αν χρειαστεί, μπορεί να μας καλέσουν να παρουσιαστούμε σε κάποιο άλλο σχολείο, που έχει κενά λόγω άρρωστων συναδέλφων.

kserola, δεν γνωρίζω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, ούτε είχα υπ'όψιν μου την πληροφορία για τη Γερμανία.
Απλώς η αδερφή μου μού είπε ότι αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν εμβόλια από δυο συγκεκριμένες εταιρίες, αλλά τον άλλο μήνα θα έρθει και ένα άλλο εμβόλιο που έχει κάνει περισσότερες κλινικές δοκιμές.

Παρόλα αυτά, ακόμα δεν είμαι πεπεισμένη ότι δεν θα υπάρχουν μακροπρόθεσμες παρενέργειες και το βρίσκω πολύ κακόγουστο να μου ζητά το υπουργείο με εγκύκλιο να εκφράσω με τον εμβολιασμό μου την κοινωνική μου ευθύνη,όταν ένα-δυο μήνες πριν ζητούσαν να υπογράψουμε με τον εμβολιαμό ότι οι εταιρείες δεν φέρουν ευθύνη για τυχόν προβλήματα.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό Sofiadimotiko » 29 Νοέμ 2009, 21:44

Καλησπέρα συνάδελφοι!!Εγώ ένα πράγμα ξέρω πλέον με βεβαιότητα ότι "μας χτυπάνε και χορεύουμε" που λέει και ένα ρητό. Αφενός, η εγκύκλιος είναι απαράδεχτη και αφετέρου οι διευθυντές και οι προϊστάμενοι δεν αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, όπως φυσικά και οι συνδικαλιστές. Τι θα πει ένα τμήμα δεν κλείνει για δεύτερη φορά?Αν είναι δυνατόν.Γιατί οι εκπαιδευτικοί να πηγαίνουν στο σχολείο ή όπου αλλού τους ζητηθεί?Εμείς δεν έχουμε ψυχή?Δεν τους ενδιαφέρει δηλαδή και η δική μας υγεία? Για άλλη μια φορά μας απαξιώνουν πανυγηρικά.
Στο δικό μου σχολείο συμβαίνει το εξής παράνομο : σε ένα τμήμα υπάρχει ένα διαγνωσμένο κρούσμα, επίσης στο ίδιο τμήμα λείπουν πάνω από 4 παιδιά με υψηλό πυρετό και η διευθύντρια δεν κλείνει το τμήμα, απλά το κουκουλώνει, για να μην ακουστεί το σχολείο της.Αν είναι δυνατόν. Και ερωτώ συνάδελφοι,πού είναι ο σύλλογος διδασκόντων και ο σύλλογος γονέων?????Οι γονείς ξέρουν να μας κάνουν καθημερινά κριτική για τα φυλλάδια και γενικότερα για τη δουλειά μας, και τώρα που τίθεται σε κίνδυνο η υγεία των παιδιών τους κοιμούνται τον ύπνου του δικαίου.Έχω απογοητευτεί πλήρως και από τους συναδέλφους και από τους γονείς.[/b][u7f][/u7f]
Άβαταρ μέλους
Sofiadimotiko
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 30 Νοέμ 2009, 00:09

Δεν ξέρω τι κάνει η δική σου διευθύντρια συναδέλφισσα, αλλά στο δικό μου σχολείο το μόνο που δεν κάνει ο διευθυντής είναι να το "κουκουλώνει"!
Και φυσικά εσείς τι κάνετε?
Γιατί δεν ενημερωνεται τους γονείς των τάξεων σας να διαμαρτυρηθούν, εφόσον πρόκειται για την υγεία των παιδιών τους?
Γιατί δεν συνεδριάζει ο σύλλογος διδασκόντων,αν η διεύθυνση "αυθαιρετεί?"
Και κάτι ακόμη το τμήμα ή το σχολείο δεν το κλείνει κανένας διευθυντής, αλλα η νομαρχία και συγκεκριμένα ο νομίατρος!!!!
Για να μην κλείνει το τμήμα, σημαίνει ότι η διευθύντριά σας δεν στέλνει σωστά στοιχεία!!!! :?:

όσο για το γιατί δεν κλείνει ένα τμήμα δεύτερη φορά σημαίνει ότι εφόσον τα παιδιά έχουν νοσήσει, έχει δημιουργηθεί ασπίδα προστασίας και δεν πρόκειται να νοσήσουν ξανά!!! τώρα αν έκλεισαν τμήματα χωρίς να υπάρχουν κρούσματα ... τι να πω !!!! ο καθένας έχει τις ευθύνες του!!!!!

Νομίζω ότι η υγεία και η αντιμετώπιση σοβαρών καταστάσεων δεν είναι πεδίο αντιπαραθέσεων!!!!!!
Ο καθένας οφείλει να λειτουργήσει με μοναδικό κριτήριο την προστασία της υγείας των παιδιών του και της δικής του!!!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό adonis_nasia » 30 Νοέμ 2009, 16:56

Πολύ ωραία τα λέτε συνάδελφοι......Μήπως ακούσατε αν θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία;Κάτι ακούγεται για τις 10 Δεκέμβρη!!!Λες;
Άβαταρ μέλους
adonis_nasia
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες