Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

νέα γρίπη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό tseagori » 30 Νοέμ 2009, 18:55

tseagoriΣυζητιεται κατι τετοιο .Δεν πηραν ακομη αποφαση
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinavar » 01 Δεκ 2009, 23:19

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΡΘΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ. ΑΛΛΑ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. :?:
Άβαταρ μέλους
katerinavar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 01 Δεκ 2009, 23:20

ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 01 Δεκ 2009, 23:24

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ'ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό stratoula » 02 Δεκ 2009, 00:06

Χθες και σήμερα λείπουν από την τάξη μου 5 παιδιά με συμπτώματα γρίπης (υψηλό πυρετό, πονόλαιμο και συνάχι) ,δεν γνωρίζω αν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα. Ενημέρωσα τον διευθυντή και η απάντηση του ήταν "εεεε και???Τι πειράζει?" Την περασμένη βδομάδα είχαμε τμήματα που λείπαν 8 παιδιά στο καθένα. Η απάντηση η ίδια. Οι υπόλοιποι δάσκαλοι,που είναι χρόνια στο σχολείο, όταν το ανέφερα μου είπαν μία από τα ίδια και οι γονείς στον κόσμο τους.
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 02 Δεκ 2009, 08:43

Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα!
Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο το τμήμα πρέπει να κλείσει, αλλά να σας πω κάτι μήπως το έχουμε παρακάνει λίγο;
Δεν ξέρω ρωτώ;
Πέρσι τέτοιο καιρό μου έλειπαν με διάφορες ιώσεις και γρίπη πολύ περισσότερα παιδιά ακόμη κι απ΄το ένα τρίτο, κανείς όμως δεν ΄το έκανε θέμα και κανείς δεν είδα να προβληματίζεται!!!!
Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί με το κλείσιμο των σχολείων;
έτσι κι αλλιώς τα παιδάκια που είναι άρρωστα, δεν θα έρθουν στο σχολείο!!!!
Δεν νομίζω ότι κανένας γονιός θα ρίσκαρε την υγεία του παιδιού του!!!!
Επομένως προς τι τόσος πανικός; Τα παιδάκια που νοσούν θα μείνουν σπίτι για όσο χρειαστει και θα επιστρέψουν με το καλό όταν γίνουν καλά!!!!
Τα υπόλοιπα γιατι να μείνουν σπίτι; Και τι σπιτι δηλαδή που τα περισσότερα πάνε αγγλικά, ποδόσφαιρο, παίζουν στην γειτονιά!!!!!
Δεν ξέρω αναρρωτιέμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!! :? :?:
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fodele » 02 Δεκ 2009, 09:15

Στο σχολειο μας με 5 αρρωστα εκλεισε το τμημα.
Άβαταρ μέλους
fodele
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό evangeli » 03 Δεκ 2009, 00:01

Απορία !εντάξει με αυτά που νοσούν αλλά σε ένα τμήμα υπάρχουν και άλλα παιδιά που δε νοσησαν.Με αυτά τι γίνεται όταν γυρίσουν και υπάρξει κι άλλο κρούσμα?Δεν κινδυνεύουν αυτά η΄εμείς η΄αποκτούμε ανοσία??Εγώ από φίλο μεγαλογιατρό ξέρω ότι αυτός το έκανε λόγω επαγγέλματος αναγκαστικά στο παιδί του όμως ΌΧΙ και μου είπε όχι τα παιδιά εγώ αν θέλω ναι αν και εφόσον είναι άκρως απαραίτητο αλλά όχι το γαλλικό γιατί έχει προβλήματα να κάνω το ελβετικό.Ομως ένα από αυτά που περιέχουν τα εμβόλιο είναι ψευδάργυρος και δημιουργεί πολλά προβλήματα ειδικά στο μέλλον.Κυκλοφορεί επίσης ότι αν κάποιος έχει κάνει το εμβόλιο μεταδίδει τον ιό για κάποιο χρονικό διάστημα.Υπάρχουν σελίδες για όποιον ενδιαφέρεται www.theflucase.com που λένε διάφορα. Προς mekmet μην το λες αυτό δεν ισχύει για όλους τους γονείς !!Εμάς μας έστειλαν μαθητή που είχε υψηλό πυρετό για 2 μέρες τον έστειλαν την 3 μέρα αφού είχε και την προηγούμενη όλο το βράδυ με τα λεγόμενα του παιδιού αλλά όχι της μαμάς ( δεδομένο ότι δεν είχε κάποιον να το προσέχει )με αποτέλεσμα την επομένη να ξαναλείψει αυτό και μέσα σε 2 μέρες αλλά 5 που τυχαία κάθονταν δίπλα ,πίσω και μπροστά από το συγκεκριμένο παιδί με αποτέλεσμα να λείπουν σχεδόν 1/μισή εβδομάδα.Τυχαία?Δεν ξέρω..
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 03 Δεκ 2009, 01:48

Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα!
Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο το τμήμα πρέπει να κλείσει, αλλά να σας πω κάτι μήπως το έχουμε παρακάνει λίγο;
Δεν ξέρω ρωτώ;
Πέρσι τέτοιο καιρό μου έλειπαν με διάφορες ιώσεις και γρίπη πολύ περισσότερα παιδιά ακόμη κι απ΄το ένα τρίτο, κανείς όμως δεν ΄το έκανε θέμα και κανείς δεν είδα να προβληματίζεται!!!!
Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί με το κλείσιμο των σχολείων;
έτσι κι αλλιώς τα παιδάκια που είναι άρρωστα, δεν θα έρθουν στο σχολείο!!!!
Δεν νομίζω ότι κανένας γονιός θα ρίσκαρε την υγεία του παιδιού του!!!!
Επομένως προς τι τόσος πανικός; Τα παιδάκια που νοσούν θα μείνουν σπίτι για όσο χρειαστει και θα επιστρέψουν με το καλό όταν γίνουν καλά!!!!
Τα υπόλοιπα γιατι να μείνουν σπίτι; Και τι σπιτι δηλαδή που τα περισσότερα πάνε αγγλικά, ποδόσφαιρο, παίζουν στην γειτονιά!!!!!
Δεν ξέρω αναρρωτιέμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!! :? :?:

Μην είσαι σίγουρη ότι τα άρρωστα παιδιά θα μείνουν στο σπίτι τους... Στην τάξη του γιού μου 2 παιδάκια έλλειψαν τη μια μέρα αλλά την επόμενη πήγαν στο σχολείο αφού είχαν μόνο 37,5 πυρετό και το πρωί έκαναν μόνο μία φορά εμετό (τα λόγια της μαμάς)...
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 03 Δεκ 2009, 16:41

Εξηγήστε μου κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω...τι κερδίζουν οι διευθυντές με το να δηλώνουν ψευδή στοιχεία για να μην κλείνει ένα σχολείο???Στο τμήμα μου από χτες λείπουν 7 παιδιά από τα οποία ένα έχει τη νέα γρίπη(επιβεβαιωμένο) και άλλα 3 με ύποπτα συμπτώματα,δηλαδή 4 περιστατικά με τα οποία κλείνει το τμήμα.Ο διευθυντής όμως δήλωσε μόνο τα 3 για να μην κλείσει το σχολείο(έχουν ήδη κλείσει 2 τμήματα και με το δικό μου θα έκλεινε όλο).Υπάρχει λογική σε όλο αυτό???Δυστυχώς αυτά τα άτομα επειδή βρίσκονται σε θέση εξουσίας θεωρούν ότι μπορούν να αποφασίζουν και για την υγεία μας!ΕΛΕΟΣ Από τη μεριά μου είπα την αλήθεια σε όσους γονείς με ρώτησαν αλλά δε νομίζω ότι θα κάνουν κάτι!
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες