Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό nina1 » 27 Οκτ 2009, 17:00

Α γεια σου!! Συμφωνώ, είναι το ύφος και η διάθεση!! Υποχωρήσεις πρέπει να γίνονται! Θα έρθει η στιγμή που και μεις θα τις χρειαστούμε (εννοώ να μας καλύψει κάποιος μια ώρα). Αλλά πραγματικά είναι πολλές οι φορές που έχω δει ή έχω ζήσει για τα συμφέροντα ο σύλλογος να γίνεται -ας μου επιτραπεί η έκφραση- μπάχαλο, σε σημεία εκδικητικότατης. Αλλά Δόξα τω Θεώ όταν συναντάς πραγματικά συναδελφικό κλίμα χαίρεσαι να πηγαίνεις στη δουλειά σου!

Πάντως αναφορικά μ αυτό που λες:
"Η ΔΟΕ επικαλούμενη τα αρθρα του 1566 που αναφερονται στο διδακτικό ωράριο κάνει σαφή διαχωρισμό. Δηλαδή έστω και 10 λεπτά να " απασχολήσεις" τα παιδιά πέρα απο τις προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας σου αυτό υπάγεται στο διδακτικό και όχι στο εργασιακό ωράριο. Το εργασιακό ωράριο είναι μέχρι τις 2 αλλά δεν αφορά εργασία μέσα σε τάξη παρά ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ δραστηριότητες που θα σου αναθέσει ο διευθυντής( ετοιμασία σχ. εορτών,κ.λ.π.)."
Συμφωνώ απόλυτα με τη ΔΟΕ. Απλά παίζουμε με τις λέξεις κι ολοι ξέρουμε ότι όταν απασχολείς παιδιά -και μάθημα να μην κάνεις- οφείλεις να τα απασχολείς παιδαγωγικά, άρα κάνεις μάθημα (όχι με τη στενή έννοια του όρου).

Οπως και να χει παρακαλώ αν κάποιος έχει αυτή την δήλωση της ΔΟΕ την επίσημη θα την ήθελα. Ή αν κάπου μπορώ να την βρω.. ας μου πει. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 27 Οκτ 2009, 18:23

Συνάδελφοι καλησπέρα και από μένα!
Για την nina1 που ζήτησε την φετεινή δήλωση της ΔΟΕ.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη με το θέμα.
όπως είπαν και προηγούμενοι συνάδελφοι είναι θέμα διευθυντή!!!
Αν ο άνθρωπος έχει φιλότιμο και σέβεται τους ανθρωπους που έχει απέναντί του και θυμάται ότι και κείνος ηταν δάσκαλος και όχι πάντα διευθυντής τότε τα πράγματα ρυθμίζονται με τρόπο που δεν επιβαρύνονται οι συνάδελφοι!!!!
Διαφορετικά αστα να πάνε!!!!!

Η δηλωση της ΔΟΕ

Αρ. Πρωτ:71 Αθήνα 31/08/2009
Προς
Τα Δ.Σ. των Συλλόγων Εκπ/κών Π.Ε.

Θέμα : Εργασιακά δικαιώματα Εκπαιδευτικών Π.Ε.


Συνάδελφοι,
Με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., επικαιροποιεί την περσινή απόφασή του (αρ.πρωτ. 1384/18-10-08) για τα εργασιακά δικαιώματα των εκ/κών και σας καλεί να ενημερώσετε γιʼαυτό τους συναδέλφους των σχολείων σας. Συγκεκριμένα:

1. Ωράριο Εκπαιδευτικών
• Το διδακτικό ωράριο των εκπαιδευτικών είναι απαραβίαστο και καθορίζεται από το Ν. 2470/97. (24 ώρες για όσους έχουν ως 10 χρόνια υπηρεσίας, 23 ώρες από 10 -Ι5 χρόνια, 22 ώρες από 15-20 χρόνια και 21 ώρες από 20 και πάνω).
• Ο Ν. 1566/85 κάνει σαφή διάκριση μεταξύ εργασιακού και διδακτικού ωραρίου, ορίζοντας με σαφήνεια ότι οποιαδήποτε απασχόληση στην τάξη εντάσσεται σε διδακτικό ωράριο. Κατά συνέπεια σε καμία περίπτωση δεν ευσταθεί ότι μπορεί συνάδελφος να «απασχολήσει» παιδιά στην τάξη στα πλαίσια του εργασιακού του ωραρίου.
• Το εργασιακό ωράριο των εκπαιδευτικών είναι κατ' ανώτατο 30 ώρες. Με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου ο εκπαιδευτικός μπορεί να αποχωρήσει, εκτός αν του έχει ανατεθεί συγκεκριμένο έργο( όχι όμως διδακτικό) (π.χ. συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων, τήρηση βιβλίων του Σχολείου, εκτέλεση διοικητικών εργασιών), ή υπάρχει συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων.
• Οι εγκύκλιοι της Διεύθυνσης Σπουδών που αναφέρονται σε «απασχόληση» των μαθητών είναι προδήλως παράνομες, αφού είναι αντίθετες με το Ν. 1566/85. Οι συνάδελφοι καλούνται, εφόσον συμπληρώνουν το διδακτικό τους ωράριο, να αρνούνται την προφορική ανάθεση υποχρεωτικής υπερωρίας. Ιδιαίτερα αρνητικοί πρέπει να είναι, όταν τους ζητείται να καλύπτουν ώρες εκπαιδευτικών ειδικοτήτων που δεν έχουν καν τοποθετηθεί στα σχολεία (π.χ. Αγγλικών, Φυσικής Αγωγής) τη στιγμή που χιλιάδες εκπαιδευτικοί παραμένουν αδιόριστοι. Το Δ.Σ. της ΔΟΕ τους παρέχει πλήρη συνδικαλιστική και νομική κάλυψη γιʼ αυτό.
• Σε περίπτωση μακροχρόνιας απουσίας εκπαιδευτικού ειδικότητας είναι φανερό ότι πρέπει άμεσα να έρχεται στο σχολείο αναπληρωτής και σε καμία περίπτωση να μην αναλαμβάνουν με υπερωρία οι συνάδελφοι. Η ΔΟΕ σʼ αυτές τις περιπτώσεις ζητά την αναμόρφωση του προγράμματος έως ότου έρθει αναπληρωτής. Το ίδιο ζητάμε και για την περίπτωση του καταργημένου προγράμματος «ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ». Επίσης, σε οποιαδήποτε περίπτωση υποχρεωτικής ανάθεσης από το ΠΥΣΠΕ, τότε καλύπτεται ο συνάδελφος με στάσεις εργασίας.
• Κανείς δεν υποχρεούται στα κενά του να «απασχολεί» με οποιοδήποτε τρόπο τμήματα, πέραν του υποχρεωτικού του διδακτικού ωραρίου. Για τις περιπτώσεις ολιγοήμερης απουσίας εκπαιδευτικού να αποφασίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων για την αναπλήρωση. Κάθε απασχόληση σε τμήμα θεωρείται διδακτικό ωράριο. Οι συνάδελφοι να μην εφαρμόζουν καμιά προφορική εντολή για κάλυψη ωραρίου πέραν του διδακτικού τους, και αν συμβεί αυτό, να ζητούν γραπτή εντολή, ώστε να μπορούν να διεκδικήσουν υπερωρία. Βέβαια και στην περίπτωση της γραπτής εντολής από το ΠΥΣΠΕ (και μόνο) ο συνάδελφος μπορεί να κάνει στάση εργασίας για την οποία καλύπτεται από τη ΔΟΕ και από το Σύλλογο εκπαιδευτικών.
• Οι στάσεις εργασίας σε «υποχρεωτική» υπερωρία, αφού δεν εντάσσονται ούτε στο υποχρεωτικό διδακτικό ωράριο ούτε και στο εργασιακό ωράριο, δεν περικόπτονται από το μισθό του εκπαιδευτικού.

2. Υποχρεωτικές υπερωρίες
Ο μόνος υπεύθυνος για την ανάθεση υπερωριών (σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου) είναι ο Σύλλογος Διδασκόντων. Σε άλλη περίπτωση μόνο με σύμφωνη γνώμη του ΠΥΣΠΕ μπορούν να ανατεθούν υπερωρίες εγγράφως και οριζόμενες συγκεκριμένα.
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. είναι αντίθετο με την ανάθεση υποχρεωτικών υπερωριών και καλεί τους Συλλόγους Διδασκόντων να μην αναθέτουν υποχρεωτικές υπερωρίες σε συναδέλφους. Καλούμε, επίσης, και τους αιρετούς των ΠΥΣΠΕ να μη συνηγορούν, σε καμιά περίπτωση, σε ανάθεση υποχρεωτικών υπερωριών.
Αν παρʼ όλα αυτά ο Δ/ντής Εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του ΠΥΣΠΕ, αναθέσει υποχρεωτικές υπερωρίες το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. κηρύσσει συνεχείς στάσεις εργασίας για τη συνδικαλιστική κάλυψη των συναδέλφων.

3. Ολοήμερο Σχολείο
Το Δ. Σ. της ΔΟΕ θεωρεί αυτονόητο τον υπολογισμό των ωρών σίτισης του ολοήμερου σχολείου στο διδακτικό ωράριο όλων των συναδέλφων που εργάζονται στα ολοήμερα, όπως συμβαίνει, και στα πιλοτικά, καθώς επίσης και το χωρισμό των τμημάτων, με βάση τις ηλικιακές ανάγκες των μαθητών και με ανώτερο όριο τους 25 μαθητές ανά τμήμα.
Το Δ.Σ. της ΔΟΕ σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικού από το Ολοήμερο Σχολείο θεωρεί απαραίτητο να καλύπτεται άμεσα η θέση από αναπληρωτή. Σε άλλη περίπτωση να γίνεται αναμόρφωση του προγράμματος.

4. Νηπιαγωγεία
Το θέμα των νηπιαγωγείων και των νηπιαγωγών και τα προβλήματα που προκύπτουν από τη πίεση του Υπουργείου Παιδείας να θεσπίσει ¨πρωινή ζώνη¨, συνιστά ωμή παραβίαση εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών. Οι συναδέλφισσες νηπιαγωγοί θα πρέπει να εφαρμόσουν το πάγιο ωρολόγιο πρόγραμμα για τα Νηπιαγωγεία και να μην αποδεχθούν την καταστρατήγηση των εργασιακών τους δικαιωμάτων και την αύξηση του ωραρίου τους. Με απόφασή του το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. τους καλύπτει κηρύσσοντας συνεχείς στάσεις εργασίας στην περίπτωση επιβολής αύξησης του ωραρίου τους από τη διοίκηση (πρωινή ζώνη 07:00 – 08:00, επιμήκυνση ωραρίου στα κλασικά και ολοήμερα τμήματα).
Για το ζήτημα των νηπιαγωγείων και των εργασιακών προβλημάτων των νηπιαγωγών το Δ. Σ. της ΔΟΕ έχει τοποθετηθεί αναλυτικά με σχετικές του αποφάσεις την περσινή χρονιά. Αυτό που πρέπει να γίνει όμως κατανοητό, είναι ότι τα εργασιακά δικαιώματα των νηπιαγωγών μας αφορούν όλους γιατί οποιαδήποτε μεταβολή σε αυτά θα μεταβάλλει γενικότερα και προς το χειρότερο τις εργασιακές κατακτήσεις όλων μας.

5. Η κατανομή των τάξεων γίνεται από το Σύλλογο Διδασκόντων του κάθε σχολείου (Ν.1566/85) και καμία παρέμβαση δεν μπορεί γίνει γιʼαυτό ή για την υποχρεωτική επιβολή υλοποίησης προγραμμάτων από τα στελέχη Διοίκησης ή καθοδήγησης της εκπαίδευσης (Προϊσταμένους – Σχολ. Συμβούλους). Καλούμε τους συναδέλφους και τους Συλλόγους Διδασκόντων να επιμένουν στις αποφάσεις τους. Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. παρέχει γι αυτό πλήρη συνδικαλιστική κάλυψη στους συναδέλφους.

6. Για όλα τα εκπαιδευτικά και παιδαγωγικά ζητήματα που προκύπτουν στο σχολείο ο Σύλλογος Διδασκόντων οφείλει να συνεδριάζει και να τοποθετείται δημόσια για αυτά.
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 27 Οκτ 2009, 21:14

Αυτήν ακριβώς την απόφαση τύπωσα από το site της ΔΟΕ και του την έδειξα . Η απάντησή του αρχικά ήταν ότι η ΔΟΕ δεν νομοθετεί και σε ερώτησή μου αν τελικά ισχύει ο 1566 η απάντηση ήταν η σιωπή και η απαξίωσή του προς το πρόσωπό μου.
Σας είπα νομίζω ότι ο συγκεκριμένος εκλέγεται αντιπρόσωπος στη ΔΟΕ τα 6 τουλάχιστον τελευταία χρόνια. "Παλέυει" δηλαδή εκ των έσω που λένε για τα δικαιώματα των συναδέλφων του συλλόγου μας!!!!!
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό nina1 » 28 Οκτ 2009, 16:39

mekmekt σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανακοίνωση!!!
Ξέρω ότι δεν είναι νόμος αλλά ήθελα αυτό που έχει βγάλει το συνδικαλιστικό μας όργανο. Αν και πλέον δουλεύω σε πολύ υγιές περιβάλλον, ήθελα να το έχω στο φάκελό μου!
Άννα μου υπομονή γιατί ξέρω πώς είναι να δουλεύεις με τέτοια άτομα. όπως είπα παραπάνω μια χρονιά υπέφερα από τέτοιο διευθυντή, με τον οποίο είχαν κάνει κλίκα κι οι "παλιοί" του σχολείου.
Όπως λένε όλοι είναι σε τι είδος ανθρώπου θα πέσεις...
Υπομονή στην κακία του και επιμονή στα δικαιώματά σου. Ζήτα και τη βοήθεια των εκεί συνδικαλιστικών οργάνων (αν και μας λες ότι αυτό είναι σ αυτά), αλλά ακόμη και τη βοήθεια της διοίκησης. Ένας καλός σύμβουλος θα αναγνωρίσει ότι αυτά δεν είναι περιβάλλοντα για να δουλέψει κάποιος παραγωγικά και δημιουργικά.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 01:05

:D Σας χαιρετω και σας ευχομαι Καλη Χρονια!Δυστυχως θα επαναλαβω παλι ενα θεμα που με χαλαει κι εμενα και με κανει να αισθανομαι πολυ ασχημα! :oops: Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Διανυω καθε μερα 60χλμ για να παω στη γειτονικη πολη οπου και δουλευω 9δυστυχως απο περισυ εχει δημιουργηθει ..καπως κακο προηγουμενο) :? Λοιπον οι κατοικοι αυτης της επαρχιακης πολης ειναι απο διηγησεις των αλλων πολυ περιεργοι και κλειστοι και δεν θελουν σχεσεις με αλλους :lol: Ετσι ειναι και οι συναδερφοι μου στο σχολειο ,κουτσομποληδες και με περιεργη συμπεριφορα .Το κακο ειναι οτι η περιεργη συμπεριφορα τους συνεχιζεται και απο κοινη ομολογια θελουν να σε διωξουν απο το σχολειο ,εαν κρινω απο αυτα που μου ειπαν οι τριτοι.Μηπως θα μπορουσε να μου πειι καποιος ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΩ .
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

ΕΧΘΡΙΚΟ ΚΛΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό coraline » 08 Ιαν 2010, 01:38

:D Και για να συνεχισω ...εαν δεν παω στο σχολειο ...θα δωσω δικαιωμα εαν παω ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ θελουν να με διωξουν .Εαν μιλησω στον προισταμενο ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ για τρελη ΕΑΝ ΔΙΗΓΗΘΩ τι συμβαινει καθε μερα στο σχολειο.Καταρχην ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ γιατι ειμαι με αποσπαση και απο ο,τι μου ειπαν ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ να κανω τις υπερωριες των αλλων δασκαλων οι οποιοι μου φερονται με αναξιοπρεπεια ..προσβαλλοντας με μπροστα στα παιδια συνεχομενα ...(πρωτη φορα δεν το εχω παθει ουτε αναπληρωτρια..)κ ειμαι τωρα 41 ετων,μια αλλη δασκαλα με ζηλευει (κ λυπαμαι γιαυτο ..)και με παριστανει ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ Του σχολειου ΚΑΙ τις ωρες που μπαινω στην ταξη της ..μου κανει το ΜΑΘΗΜΑ αφορητο ..και κοιταει να μου την σπασει με χιλιους δυο τροπους ...αφηνοντας μου με σημειωματα ...για να καταλαβω ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΕ ΤΙ ΚΑΝΩ τις αλλες ωρες στις αλλες ταξεις (πραγμα που πρωτη φορα βλεπω )-καταλαβαινω οτι ζηλευουν ΕΑΝ ΔΕΙΞΩ κατι στα παιδια παραπανω κοιτανε για να μου την σπασουν ΚΑΙ μου κανουν ΕΜΦΑΝΕς ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ Κ αυτοι και μου αφηνουν σημειωματα για να καταλαβω οτι το ξερουν και αυτοι (αυτα πρωτη φορα βλεπω )...αυτη η δασκαλα που με παριστανει ειναι 47 ετων και κανει πραγματα που Ο καθενας θα ντρεποταν ,ο αλλος δασκαλος 50 και ,βαζει τα παιδια στο σχολειο τους μαθητες να μου πουν με προσβλητικο τροπο ΝΑ ΜΗΝ χρησιμοποιησω τα χαρτονια και Η ΟΛΗ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΗς συμπεριφορα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ με το να βαζουν τους μαθητες να μου ζητουν ψαλιδια ,και κολες και συμπεριφορες που ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ βλεπω -βαλανε στο χορο και τα παιδια του σχολειου ..αναγκαζομαι να βγαζω φωτοτυπιες εξω προσπαθωντας να τους αποφυγω....ΜΗΠΩς ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :oops: το αποκορυφωμα ειναι οτι για να δειξουν οτι δεν με σεβονται Και τις δυο φορες εκλεψαν Την ομπρελα μου ..(μια συναδερφος μου λεει ...ΟΤΙ ..ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ4 ΔΙΩΞΟΥΝ :? ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ζησω σε αυτο το εχθρικο κλιμα ..ΜΗΠΩς ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΙΟΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ :roll:
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 09 Ιαν 2010, 00:46

Δυστυχώς συναδέλφισσα coraline, λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις. Η ασυδοσία στο χώρο είναι τέτοια που επιτρέπει τα λαμόγια, τους τεμπέληδες, τους δημόσιους υπάλληλους να επιπλέουν και να εξουσιάζουν όχι με το προσωπικό κύρος τους ή τις γνώσεις τυος αλλά βάσει της παλαιότητας και οργανικότητας. Όποιος τους χαλάει την πιάτσα έχει τέτοια προβλήματα. Κι εγώ όπου πήγα τα ίδια είχα επειδή είμαι τυπικός στη δουλειά μου και θέλω να τηρούνται οι νόμοι.
Αυτό που κάνεις είναι να κλείνεσαι στην τάξη σου και να μην ασχολείσαι.
Υπεύθυνος για το καλό κλίμα στο σχολείο είναι ο διευθυντής του σχολείου. Μπορείς να φέρεις το θέμα στο σύλλογο αλλά απ' ότι καταλαβαίνω αυτό είναι δώρο άδωρο, οπότε σού απομένει ο σχολικός σύμβουλος ο οποίος έχει την τελική ευθύνη για το θέμα. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του για να σε συμβουλέψει. Συνήθως όλοι αυτοί οι "παλιοί" και "έξυπνοι" εκπαιδευτικοί κάθονται σούζα στο άκουσμα "σύμβουλος" ή προϊστάμενος απλά επειδή είναι ανεπαρκείς και άσχετοι με την καθ'αυτό σύγχρονη παιδαγωγική και διδακτική πρακτική.
Καλό έργο και κουράγιο!
Όσο για τις υπερωρίες, ΔΕΝ υποχρεούσαι να κάνεις υπερωρίες σε άλλο τμήμα εκτός κι αν έχεις έγγραφη εντολή από το γραφείο. Απλά αρνήσου. Επίσης απαγορεύεται να κάνεις υπερωρίες πέραν του διδακτικού ωραρίου. Δηλαδή δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να κάνεις πάνω από 24 ώρες (ή 25 σε ορισμένες περιπτώσεις) την εβδομάδα μάθημα.
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Δημοσίευσηαπό nina1 » 11 Ιαν 2010, 15:28

Συμφωνώ με την απάντηση του συνεδάλφου! Και νομίζω κι γω ότι πρέπει να απευθυνείς στη διοίκηση. Και μόνο στην λέξη ανατριχιάζουν αυτοί οι "παλιοί"... οι "αρχαίοι"... Και σίγουρα κάτι θα έχουν ... για να τους εκβιάσεις ... Εννοώ δεν συμπληρώνουν ωράριο, βγάζουν μαθητές έξω εν ώρα μαθήματος, δεν κάνουν εφημερίες ίσως, κ. ά. Ψάξτο...
Δεν ξέρω αν σε παρήγορει στο ελάχιστο αλλά όλοι συναντήσαμε τέτοια... ίσως σε μικρότερο βαθμό. Θυμάμαι κι γω μια απαίσια πραγματικά χρονιά, απ αυτούς τους καλούς "συναδέλφους"...
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 11 Ιαν 2010, 17:56

Συνήθως όλοι αυτοί οι "παλιοί" και "έξυπνοι" εκπαιδευτικοί κάθονται σούζα στο άκουσμα "σύμβουλος" ή προϊστάμενος απλά επειδή είναι ανεπαρκείς και άσχετοι με την καθ'αυτό σύγχρονη παιδαγωγική και διδακτική πρακτική.


Και νομίζω κι γω ότι πρέπει να απευθυνείς στη διοίκηση. Και μόνο στην λέξη ανατριχιάζουν αυτοί οι "παλιοί"... οι "αρχαίοι"... Και σίγουρα κάτι θα έχουν ... για να τους εκβιάσεις ... Εννοώ δεν συμπληρώνουν ωράριο, βγάζουν μαθητές έξω εν ώρα μαθήματος, δεν κάνουν εφημερίες ίσως, κ. ά.


Συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά για συναδέλφους μιλάτε έτσι;;;;;
Δηλαδή εσείς οι νέοι, είσαστε οι επαρκείς με τις σύγχρονες παιδαγωγικές και διδακτικές πρακτικές; .... για να τους εκβιάσεις !!!!!!!(αυτές είναι οι σύγχρονες πρακτικές;;;;; )

Προσπαθείτε να συμβουλεύσετε την συνάλελφο coraline μιλώντας μ΄αυτόν τον τρόπο;
Λυπάμαι πάρα πολύ!!!!!
"Παλιός" ή και "αρχαίος" μπορεί να είναι κάποιος και μόνο από τον τρόπο που σκέφτεται και λειτουργεί!!!!!!
Αναρρωτηθήκατε μήπως η συνάδελφος που συμβουλεύετε είναι και κείνη "παλιά";;;
Σας εύχομαι να μείνετε για πάντα νέοι, να μην παλιώσετε ποτέ!!!! :(

Καλή μου coraline κοίταξε να ηρεμήσεις και να χαρείς την τάξη σου!!!!
Μην ασχολείσαι με κανέναν τους!!!!Κάνε την δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και μην δίνεις σημασία!!!! Το είπαν και άλλοι συνάδελφοι, αγνόησέ τους!!!!!!!! :)
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mitre » 12 Ιαν 2010, 01:42

esu mekmet mporeis na ta les ayta an zeis s ena periballon armonika kai aggelika plasmeno gia rota omos kai kana allon pou zei se kapio mikro sxoleio ki exei ena dieythinti kai ti ginaika tou popu einai stin ousia ayti dieuthintria ki einai mia sosti Skula!!!
To mono pou mporoume na kanoume einai tpomoni mexri na vroume toulaxiston ena anthropino periballon na doulepsoume. Kai fusika an i sumperifora tous einai anupofori, tote nai prepei na apeuthinetai stous anoterous kai na tous Ekbiazei m opoion tropo mporei!! Syggnomi alla Aytoi mas anagazoun etsi me ti sumperifora tous! Me ta gaidouria prepei na eisai 2 fores gaidouri leei polu sofa o laos mas!
Paidia ypomoni..ap oti blepo ki alloi trabane polla sta sxoleia tous apo tous "palious"den eimai mono ego!
O Iounis einai konta (leme tora!!!) :D
Άβαταρ μέλους
mitre
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες